Z podwójną obsadą mają do czynienia głównie nowi kierowcy, którzy w towarzystwie bardziej doświadczonych za kierownicą kolegów mogą doszlifować swój warsztat, a także zapoznać się ze wszystkimi zwyczajami i zasadami panującymi w trasie. Aby przybliżyć jazdę w podwójnej obsadzie, postanowiliśmy opisać wszystkie reguły, jakie panują przy transporcie rzeczy w załodze wieloosobowej.

Podwójna obsada – reguły i zasady

Podstawowa zasada dotyczy czasu odpoczynku. Mianowicie, kierowca wyruszający w trasę w podwójnej obsadzie musi być po odebraniu tygodniowego lub dobowego wypoczynku. Dotyczy to obu kierowców w kabinie. Krótko mówiąc – kierowcy ruszają w trasę po pauzie. Kolejną rzeczą jest fakt, że kierowcy muszą zmieścić się w 30 godzinnym cyklu dobowym i odebrać w tym czasie przerwę 9 – godzinną.

Warunek jest jeden, przewóz musi zostać zakwalifikowany do transportu w kilkuosobowej załodze zgodnie z Rozporządzeniem nr 561/2006. A zatem, przejazd wieloosobowy jest wtedy, gdy pomiędzy kolejnymi pauzami – tygodniową lub dzienną w kabinie kierowcy samochodu ciężarowego znajduje się dwóch kierowców zdolnych do jazdy. Fakt przebywania w kabinie jest tutaj kluczowy.

Szczególna jest pierwsza godzina, gdyż jest to rezerwa na skompletowanie załogi. W tym czasie przejazdu w kabinie może być tylko jeden kierowca, drugi musi dołączyć przed upłynięciem godziny, ale przez resztę czasu musi być obecny.

Kierowca pasażer – jaka jest jego sytuacja?

Drugi kierowca, w momencie wyjazdu staje się niejako pasażerem ciężarówki. Musi być on zdolny do jazdy, a okres, jaki spędzi na siedzeniu obok kierowcy nazywany jest dyżurem. Ważne jest, że w tym okresie nie może on wykonywać obowiązków służbowych, ale musi być cały czas przygotowany, aby prowadzić pojazd. W momencie, gdy pierwszy kierowca wypełni czas jazdy, drugi wchodzi za kierownicę i jedzie przez 4,5 godziny, następnie cała obsada robi przerwę.

Drugi kierowca opuszcza pojazd, status tachografu.

Tak, jak pisaliśmy wcześniej – wyjątek stanowi jedynie pierwsza godzina przewozu. Przez dalszą część przewozu, od początku do końca w kabinie musi być dwóch kierowców. W sytuacji, kiedy drugi kierowca opuści pojazd zbyt wcześnie, cały transport traktowany jest jako pojedyncza obsada, gdyż nie spełnia wymogów stosownego Rozporządzenia.

Każda zmiana kierowców bądź ich aktualnego stanu względem pracy musi być odnotowana w tachografie. Jest on zbudowany w ten sposób, że posiada dwie, odrębne kieszenie. W pierwszą kieszonkę należy włożyć kartę kierowcy, który aktualnie będzie kierował. W tachografie można wybrać opcję pracy dla pierwszego kierowcy. Wówczas karta kierowcy pasażera ląduje w przeciwległej kieszonce, ale w tym przypadku trzeba wybrać opcję dyżuru. Dzięki temu informacje zapisane na kartach będą odzwierciedlały stan faktyczny w kabinie.

Ważne jest to, że w momencie, gdy jeden kierowca prowadzi pojazd, drugi musi być przygotowany do jazdy. Przy zmianie kierowców trzeba jednak pamiętać, aby zamienić karty miejscami, gdyż tylko w kieszonce numer 1 rejestrowany jest ruch pojazdu.