Aplikacje mobilne zyskują na popularności. Również w branży transportowej znajdziemy narzędzia, które ułatwią oraz przyspiesza pracę spedytorów, menedżerów i kierowców. Przygotowaliśmy więc krótką listę narzędzi niezbędnych w organizacji transportu, które umożliwiają szybszą komunikacje oraz przepływ informacji. Sprawdź, czy znasz je wszystkie 🙂

Najlepsze narzędzia do zarządzania flotą i komunikacji z kierowcami to takie, z których można korzystać nie tylko za biurkiem. Praca w transporcie wymaga dyspozycyjności właściwie przez całą dobę. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie obsługa jak największej liczby zadań za pomocą aplikacji mobilnych. Które aplikacje na Androida okażą się najbardziej przydatne w pracy menedżera floty lub spedytora?

BansForTrucks

Planowanie trasy dla samochodów ciężarowych wiąże się z wieloma problemami. Jednym z najpoważniejszych są z całą pewnością zakazy i ograniczenia w ruchu pojazdów o dużej masie na różnych odcinkach dróg. Tego, jakich tras one dotyczą, można dowiedzieć się dzięki aplikacji BansForTrucks. Program informuje o zakazach obowiązujących przez cały czas oraz okresowych (dziennych, letnich, zimowych bądź świątecznych). Jego baza obejmuje praktycznie całą Europę, a sama aplikacja działa również w trybie offline.

Truck Parking Europe

Truck Parking Europe to kolejna aplikacja stworzona z myślą o ułatwieniu planowania tras samochodów ciężarowych. Swoim użytkownikom daje dostęp do ogromnej bazy parkingów, miejsc postojowych, zajazdów dla ciężarówek i innych tego typu obiektów w całej Europie. Program jest dostępny w kilkunastu językach (w tym po polsku).

EasySign

Spedycja to między innymi obieg sporej ilości dokumentów. Dzięki aplikacji EasySign zarówno kierowcy, jak i spedytorzy mogą łatwo oraz szybko podpisać dokumenty w wersjach elektronicznych. Program obsługuje wszystkie popularne formaty – w tym .pdf, .jpg, czy .doc. Do firmowych zastosowań nadaje się nawet wersja darmowa, ale by w pełni wykorzystać jego funkcje, warto wykupić wersję płatną.

Aplikacje w transporcie

CamScanner

Spora część komunikacji między osobami zarządzającymi flotą lub spedytorami, a kierowcami to przesyłanie dokumentów. Może to wiązać się z pewnymi problemami – zwłaszcza jeśli konieczne jest skanowanie ich papierowych wersji. W tym ostatnim zadaniu pomoże aplikacja CamScanner. Po zeskanowaniu, plik zapisywany jest w odpowiednim folderze, co ułatwia jego późniejsze znalezienie i przesłanie mailem lub za pośrednictwem dowolnego komunikatora.

TransTask

Dzięki aplikacji TransTask przewoźnik może na bieżąco monitorować ładunki bez montażu kosztownych urządzeń telematycznych. Jej zaletami są przede wszystkim prosta obsługa, szybki dostęp do szczegółowych informacji na temat danego ładunku oraz opcja szybkiego i łatwego zgłaszania pojazdów do floty (wystarczy zeskanować kod QR z dowodu rejestracyjnego).

Wtransnet Cargo

W uniknięciu pustym przebiegów pomoże aplikacja Wtransnet Cargo. Umożliwia ona mobilny dostęp do jednej z największych polskich giełd ładunków. Jej zaletą jest nie tylko bezproblemowa obsługa, ale też pakiet zabezpieczeń gwarantowanych przez Wtransnet – między innymi gwarancja płatności oraz bieżące audyty ogłaszających się firm.

Google Drive

Dysk Google to narzędzie przydatne również w transporcie. Pozwala nie tylko na dostęp do najważniejszych dokumentów (plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji itp.) z każdego miejsca i urządzenia, ale też ich wygodne przesyłanie oraz udostępnianie.