Przyjęcie towaru do przewozu wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Przewoźnik w pełni odpowiada za całkowitą lub częściową utratę, zaginięcie bądź kradzież towaru. Bezpieczny transport z punktu A do punktu B wymaga więc bardzo dużo uwagi. Spedytorzy robią wiele, by przewieźć Wasze zamówienie bez niemiłych niespodzianek na miejsce.
Jakie środki ostrożności podejmuje spedytor, by uniknąć kradzieży?
Istnieją dwa rodzaje ubezpieczeń, chroniących nas przed poniesieniem kosztów za kradzież lub uszkodzenie towaru. OCP, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, obowiązuje przewoźnika na czas samego transportu. Powinno ono pokryć szkody powstałe podczas podróży. Z kolei ubezpieczenie Cargo wykupuje klient lub przewoźnik na jego życzenie. Ta polisa zrekompensuje uszkodzenia spowodowane kradzieżą, pożarem, powodzią, lawiną, sztormem lub rozsypaniem na trasie. Firmie spedycyjnej przeważnie wystarcza jedynie OCP, ale gdy ono nie pokrywa w pełni wartości towaru, warto wykupić Cargo chociaż jednorazowo.
Polisa musi obowiązywać w terminie wykonania Twojego zlecenia. Istnieją systemy, sprawdzające na bieżąco upływające terminy ubezpieczeń przewoźników, aby mieć pewność, że żadne transakcje nie będą wykonane po upływie ich ważności. W systemach przechowywane są również dane kierowców, udostępniane klientowi na życzenie. Firma spedycyjna dodatkowo wymaga od kierowcy, by zawsze parkował jedynie na strzeżonych parkingach oraz zabezpieczał auto plombą w przypadku przewozu towarów celnych oraz “szybko zbywalnych” (np. elektronika, alkohol, papierosy).
W jaki sposób kierowca chroni towar przed kradzieżą?
Obowiązkiem spedytora jest zorientowanie się, jakiej wartości towar jest zabierany przez przewoźnika. Jednak to firma transportowa musi pokryć straty w przypadku kradzieży. W koszt przejazdu wliczone są opłaty za parkingi strzeżone, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rabunku. To spedytor wyznacza trasę, awizuje, ustala godzinę załadunku i rozładunku. Wyszkolony kierowca zna techniki zabezpieczenia towaru, wykorzystując pasy, maty antypoślizgowe oraz kantowniki, dostaje wcześniej informacje, ile i jakie pasy przygotować do przewozu. Może oszacować, ile potrwa załadunek, określając rodzaj ładowanego towaru i sposób jego przemieszczania. Dodatkowe wskazówki otrzymuje również od spedytora, by upewnić się, że wszystko potoczy się zgodnie z planem. Jest więc gotowy na wszelkie okoliczności niesprzyjające.
Kto ponosi odpowiedzialność w przypadku kradzieży?
Odpowiedzialność za kradzież towaru ponosi przewoźnik, ale to spedytor jest stroną, która rozlicza się bezpośrednio z klientem. Ubezpieczalnia powinna przyznać odszkodowanie, jeśli przewoźnik zrobił wszystko, by uchronić towar od kradzieży. Warto się upewnić, jakie wyłączenia zawiera umowa pomiędzy spedytorem/przewoźnikiem a ubezpieczalnią. Wybierając najtańsza polisę, może się ostatecznie okazać, że ubezpieczalnia nie pokryje wszystkich kosztów.
Na jakiej trasie warto najdokładniej zaplanować używanie środków bezpieczeństwa?
W całej Europie przygotowanie do przewozu odbywa się w taki sam sposób. Najbardziej zagrożonym krajem pod względem kradzieży są jednak Włochy. Koniecznie trzeba zwiększać poziom bezpieczeństwa podczas transportu, gdyż tam najczęściej dokonuje się prób kradzieży. Włosi często próbują również wyłudzać odszkodowanie, argumentując, że przewieziony towar jest uszkodzony. Przed tym kierowcy są szczególnie ostrzegani.
Jak widać, spedytor bardzo dokładnie planuje całą podróż, upewniając się, że Twój towar dotrze z miejsca A do miejsca B w całości. Głównym priorytetem jest, aby wiązać się jedynie ze sprawdzonymi przewoźnikami i wykwalifikowanymi, profesjonalnymi kierowcami. Dokumentacja administracyjna również powinna stanowić kluczowy punkt w zapewnianiu bezpieczeństwa całego transportu.