Dziś każdy żyje i pracuje pod presją czasu. Każda czynność musi być wykonana w określonym terminie, a najlepiej jeszcze przed jego upływem. Z taką samą presją czasu związana jest praca kierowców.
To od nich zależy czy przesyłka zostanie dostarczona na czas, czy produkcja nie zostanie wstrzymana i czy ostatecznie klient będzie zadowolony. Naciskani przez spedytorów, klientów, załadowców, aby szybciej odebrali czy dostarczyli towar, pracują, praktycznie ścigając się z czasem.
Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę, że czas pracy kierowcy uwarunkowany jest odpowiednimi regulacjami prawnymi, a ich nieprzestrzeganie, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami – nie są to tylko kary pieniężne. W dzisiejszym tekście postaramy się wyjaśnić, jak wygląda życie w trasie i praca kierowców.
Tachograf prawdę Ci powie
Podstawową rzeczą, o której należy wspomnieć, jest tachograf. To sprzęt elektroniczny, który rejestruje wszelką aktywność pojazdu i kierowcy, w tym czas pracy, prędkość, z jaką poruszał się samochód w ciągu ostatniej doby i dane dotyczące wszelkich zdarzeń. Posiadanie takiego urządzenia jest wymagane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ułatwia ono bowiem kontrole na trasie i pokazuje czy przewóz wykonywany jest prawidłowo.
Z posiadania tachografu zwolnionych jest większość pojazdów przeznaczonych do przewozu towarów, w których dozwolona maksymalna masa pojazdu, łącznie z przyczepami i naczepami, nie przekracza 3,5 tony.
Jedną z ważniejszych funkcji tachografów jest możliwość zaznaczenia na nich czasu pracy przez kierowcę. Dzięki temu wie on, kiedy powinien odpocząć i kiedy zakończyć swoją zmianę tak, by w razie kontroli uniknąć problemów i mandatów.
Czas w drogę
Refleks i sprawność umysłu to najważniejsze cechy dobrego kierowcy. Jeśli jest on zmęczony, nie może w stu procentach wykonywać swojej pracy. Chcąc uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drogach, spowodowanych zmęczeniem lub dekoncentracją prowadzącego pojazd, Unia Europejska wprowadziła rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 561/2006 z dnia 15 marca 2006 roku, które reguluje czas pracy kierowców.
Należy pamiętać, że czas ten różni się, w zależności od tego czy w trasę wyrusza jeden kierowca, czy dwuosobowa załoga. W pierwszym przypadku, maksymalny dzienny czas prowadzenia ciężarówki musi wynosić nie więcej niż 9, a dwa razy na tydzień 10 godzin.
Należy to jednak dokładnie przemyśleć, gdyż tygodniowy czas pracy nie może przekraczać 56 godzin, a limit ten maleje z każdym kolejnym tygodniem w trasie. Trzeba też pamiętać o obowiązkowej przerwie po 4,5 godzinie jazdy. Trwa ona 45 minut i może być rozdzielona na dwa mniejsze postoje – 15 i 30 minut.