Kierowca ciężarówki

Dziś każdy żyje i pracuje pod presją czasu. Każda czynność musi być wykonana w określonym terminie, a najlepiej jeszcze przed jego upływem. Z taką samą presją czasu związana jest praca kierowców.

To od nich zależy czy przesyłka zostanie dostarczona na czas, czy produkcja nie zostanie wstrzymana i czy ostatecznie klient będzie zadowolony. Naciskani przez spedytorów, klientów, załadowców, aby szybciej odebrali czy dostarczyli towar, pracują, praktycznie ścigając się z czasem.

Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę, że czas pracy kierowcy uwarunkowany jest odpowiednimi regulacjami prawnymi, a ich nieprzestrzeganie, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami – nie są to tylko kary pieniężne. W dzisiejszym tekście postaramy się wyjaśnić, jak wygląda życie w trasie i praca kierowców.

Tachograf prawdę Ci powie

Podstawową rzeczą, o której należy wspomnieć, jest tachograf. To sprzęt elektroniczny, który rejestruje wszelką aktywność pojazdu i kierowcy, w tym czas pracy, prędkość, z jaką poruszał się samochód w ciągu ostatniej doby i dane dotyczące wszelkich zdarzeń. Posiadanie takiego urządzenia jest wymagane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ułatwia ono bowiem kontrole na trasie i pokazuje czy przewóz wykonywany jest prawidłowo.

Z posiadania tachografu zwolnionych jest większość pojazdów przeznaczonych do przewozu towarów, w których dozwolona maksymalna masa pojazdu, łącznie z przyczepami i naczepami, nie przekracza 3,5 tony.

Jedną z ważniejszych funkcji tachografów jest możliwość zaznaczenia na nich czasu pracy przez kierowcę. Dzięki temu wie on, kiedy powinien odpocząć i kiedy zakończyć swoją zmianę tak, by w razie kontroli uniknąć problemów i mandatów.

Czas w drogę

Refleks i sprawność umysłu to najważniejsze cechy dobrego kierowcy. Jeśli jest on zmęczony, nie może w stu procentach wykonywać swojej pracy. Chcąc uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drogach, spowodowanych zmęczeniem lub dekoncentracją prowadzącego pojazd, Unia Europejska wprowadziła rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 561/2006 z dnia 15 marca 2006 roku, które reguluje czas pracy kierowców. 

Należy pamiętać, że czas ten różni się, w zależności od tego czy w trasę wyrusza jeden kierowca, czy dwuosobowa załoga. W pierwszym przypadku, maksymalny dzienny czas prowadzenia ciężarówki musi wynosić nie więcej niż 9, a dwa razy na tydzień 10 godzin.

Należy to jednak dokładnie przemyśleć, gdyż tygodniowy czas pracy nie może przekraczać 56 godzin, a limit ten maleje z każdym kolejnym tygodniem w trasie. Trzeba też pamiętać o obowiązkowej przerwie po 4,5 godzinie jazdy. Trwa ona 45 minut i może być rozdzielona na dwa mniejsze postoje – 15 i 30 minut.

Transport dla eksportu do Niemiec

Jeśli szukasz doświadczonego i solidnego przewoźnika, który przewiezie Twoje towary z Polski do Niemiec, to nasza oferta jest dla Ciebie stworzona. Skontaktuj się z nami i otrzymaj indywidualną ofertę transporty w ciągu 24 godzin!

We dwóch zawsze raźniej

Trochę inaczej wygląda praca, jeśli w pojeździe znajduje się dwóch kierowców. Ogólne zasady pozostają takie same jak w przypadku jednego pracownika. Główna różnica dotyczy przede wszystkim wydłużonej zmiany roboczej, która w tym przypadku trwać może do 30 godzin, co pozwala znacząco przyspieszyć dostawę. 

Regulacje prawne mówią również o tym, że odpoczynek dobowy, czyli czas, w którym pojazd nie porusza się i obaj kierowcy odpoczywają, musi wynosić przynajmniej 9 godzin. Inaczej wygląda też organizacja pracy.

Pierwszy kierowca jedzie przez 4,5 godziny, następnie zostaje zastąpiony drugim kierowcą, który również jedzie 4,5 godziny, po czym następuje kolejna zmiana, dzięki czemu każdy ma szansę złapać oddech. W tym przypadku bardzo ważne jest, by pracownicy pamiętali o wymianie swoich kart kierowcy w slotach tachometru, tak, by czas prowadzenia pojazdu liczony był odpowiedniej osobie.

Wszystko jest pracą

Należy pamiętać, że czas pracy kierowcy nie ogranicza się wyłącznie do prowadzenia pojazdu. Do czasy pracy kierowcy wlicza się również takie obowiązki jak: oczekiwanie na towar, jego załadunek oraz rozładunek czy utrzymanie czystości auta, a nawet przymusowy postój w korku.

Gdy załadunek jest czasochłonny, pracownik będzie zmuszony kierować krócej niż 9 godzin tego dnia. Jeśli więc chcesz, by Twoja przesyłka dotarła na miejsce jak najszybciej, zadbaj o to, by towar był odpowiednio zapakowany i by można go było sprawnie załadować i rozładować. W ten sposób pomożesz nie tylko kierowcy, ale również sobie.

Profesjonalna spedycja Polska-Niemcy

Załadujemy Twój towar w każdym mieście w Niemczech od Monachium, Norymberga, Erlangen, Kolonia, Bonn, Wiesbaden, Hamburg, Berlin, aż po Drezno oraz Lipsk, a za podjazd na miejsce załadunku do 30km nic nie zapłacisz. Pomożemy Ci w transporcie z Niemiec do Polski.