Czy tani przewoźnik zawsze jest tani?

Dotychczas nie korzystałeś z usług przewoźnika i nie masz większego doświadczenia w poruszaniu się w tym sektorze? Za jakość i solidność zawsze należy zapłacić. Ta zasada świetnie sprawdza się w branży transportowej.

Będąc właścicielem firmy, z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że outsourcing to sposób na zaoszczędzenie sporej kwoty pieniędzy. Jeżeli sporadycznie musisz przewozić towary, to – zamiast zatrudniać kierowców i nabywać pojazdy – korzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem będzie nawiązanie współpracy z przewoźnikiem. Niech jednak nie zmyli cię cena – tani przewoźnik wcale nie musi być… tani. Dlaczego?

Cena jest wyznacznikiem jakości?

Prowadząc firmę, z pewnością wiesz, jakie koszty ponosisz co miesiąc. Poza koniecznością uiszczenia podatku czy opłacenia składek społecznych i zdrowotnej, pozostaje również wypłacenie pracownikom pensji, uregulowanie faktur w terminie, zadbanie o legalne oprogramowanie… Aby na to wszystko zarobić, musisz skrupulatnie wyliczyć ceny oferowanych produktów czy usług. Nie inaczej jest w przypadku przewoźników.

Prowadzenie firmy transportowej to duże wyzwanie. Nie tylko trzeba pamiętać o kosztach, lecz także sezonowości. Nie w każdym miesiącu roku przewoźnik może spodziewać się takiej samej liczby klientów i – co za tym idzie – kursów. W praktyce najtańsze oferty powinny ci się wydać podejrzane. Możesz nawet założyć, że nawiązanie współpracy z takim przewoźnikiem, będzie cię kosztować znacznie więcej niż podpisanie umowy z przewoźnikiem, którego oferta cenowa nie odbiega on rynkowej.

Abyś nie był mądry po szkodzie…

Wyobraź sobie, że skuszony atrakcyjną ceną, podpisujesz umowę z tanim przewoźnikiem. Czy niewielki zarobek pozwoli mu w należyty sposób zadbać o pojazdy? Jeżeli nie będą one miały aktualnych przeglądów lub ich właściciel zaoszczędzi na polisie, faktycznie ryzykujesz, że towar nie dotrze pod wskazany przez ciebie adres na czas. Czy twoja firma jest przygotowana na taki scenariusz? Czy strata ładunku nie będzie miała negatywnego wpływu na twoją konkurencyjność?

Skorzystanie z usług taniego przewoźnika wiąże się również z ryzykiem, że towar nie zostanie dostarczony na czas. Dlaczego? Bo w tym przypadku nie masz pewności, że przewoźnikowi będzie zależeć na twojej opinii. Tym samym nie musi on wykazać się elastycznością, nie musi również zagwarantować ci terminu dostarczenia produktów. W efekcie możesz utracić kontrahenta.

Postaw na solidnych

Lista problemów wymienianych przez osoby, które skusiły się na ofertę tanich przewoźników, jest bardzo długa – nie ogranicza się do powyższych. Kłopotliwe mogą być dodatkowe koszty, np. naliczenie opłaty za przetrzymanie ładunku, wymianę palet czy pomoc kierowcy przy rozładunku. Takie kłopoty nie pojawiają się w przypadku solidnej firmy spedycyjnej, która – ceniąc pracę swoich pracowników – musi mieć wyższe ceny.

Korzystając z usług solidnych przewoźników, możesz jedynie zyskać. Poza gwarancją, że towar dojedzie pod wskazany adres na czas, masz również pewność, że koszty przewozu ładunku nie ulegną zmianie – najlepsze firmy działające w branży, nie pobierają opłat za podjazd aż do 30 km. W przypadku problemów na trasie, spedytor zadba też o szybkie podstawienie auta zastępczego. Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko, bo rzetelni przewoźnicy dbają o stan pojazdów, gwarantując w ten sposób bezpieczeństwo zatrudnionym kierowcom.

Odpowiedź na pytanie, z którym przewoźnikiem opłaca się nawiązać współpracę, jest oczywista, prawda?