Skuteczne planowanie załadunku

Branża spedycyjna to bardzo specjalistyczne środowisko, z którym klient nie ma zbyt dużego kontaktu na co dzień. Podobnie jest z określeniem jednostek miary, używanych do sprecyzowania, ile miejsca zajmie towar ładowany na naczepę.

Czasem, zamawiając usługi spedycyjne, możesz usłyszeć fachowe terminy, których znaczenie wyda Ci się niejasne. Przykładem takiego wyrażenia jest jednostka LDM (metr ładunkowy), często mylona z metrem bieżącym lub kwadratowym. Aby raz na zawsze rozwiać związane z tym wątpliwości poświęciliśmy dzisiejszy wpis własnie metrom ładunkowym.

Metr czy metr ładunkowy?

LDM nie jest, jak się często wydaje, niczym skomplikowanym – to metr przestrzeni ładunkowej mierzony na długości naczepy czy innego pojazdu służącego do przewozu towaru. Skąd jednak wiedzieć ile metrów ładunkowych zajmie Twój towar? Przeliczenie nie powinno nikomu sprawić problemów.

1ldm = 2,4m x 1m = 2,4m2

Wystarczy wiedzieć, że standardowo przyjmuje się, że szerokość naczepy to 2,4 metra, a 1 ldm = 2,4 metra kwadratowego, zaś maksymalne obłożenie najczęściej spotykanych ciężarówek to 13,6 ldm.  Oznacza to, że zmieści się na nich towar zajmujący miejsce na całej szerokości naczepy (2,4 metra) i długości 13,6 metra. Teraz, znając wymiary swojego towaru,  możesz z łatwością przeliczyć je na metry ładunkowe.

Transport dla eksportu do Niemiec

Jeśli szukasz doświadczonego i solidnego przewoźnika, który przewiezie Twoje towary z Polski do Niemiec, to nasza oferta jest dla Ciebie stworzona. Skontaktuj się z nami i otrzymaj indywidualną ofertę transporty w ciągu 24 godzin!

Prostsza metoda liczenia LDM

Inaczej wygląda sprawa w przypadku, gdy przewożony towar znajduje się na paletach. W takim przypadku najlepiej podać spedytorowi rodzaj oraz dokładną ilość ładowanych palet. Na tej podstawie spedytor sam obliczy metry ładunkowe transportowanego towaru. Zakładając, że najczęściej używanymi paletami do transportu towaru są paleta euro oraz paleta przemysłowa, wyliczenie metrow ładownych przebiega w następujący sposób:

1 europaleta = 120cm x 80cm = 0,4ldm

Paleta typu euro ma wymiary 120x80cm, czyli 0,4 metra ładunkowego. Pamiętając, że standardowa szerokość naczepy to 2,4 metra, obok siebie stać mogą co najwyżej dwie europalety, które zajmują 0,8 ldm. Jeśli więc klient chce zlecić przewiezienie piętnastu takich palet, wystarczy pomnożyć 15 przez 0,4, co daje 6 ldm, a to oznacza, że towar zajmie 6 metrów długości i 2,4m szerokości.

1 paleta przemysłowa = 120cm x 100 cm = 0,5ldm

Inną możliwością jest stosowanie palet przemysłowych, których wymiary to 120x100cm (ISO). Wtedy, analogicznie, dwa takie pakunki obok siebie to 1 metr ładunkowy, jeden zaś to 0,5ldm. Rozwiązanie takie jest o tyle prostsze, że nie trzeba znać dokładnych wymiarów towaru do przewiezienia, wystarczą standardowe rozmiary palet.

Dlaczego jednostka miary LDM jest tak ważna

Można się zastanawiać czy posługiwanie się jednostką LDM jest potrzebne, czy jedynie komplikuje cały proces spedycji? Należy zdać sobie jednak sprawę, że klient nie ma obowiązku przeliczania towaru na metry ładunkowe.

Dobry spedytor, znając rozmiar przesyłki lub ilość przewożonych palet, sam dokonuje odpowiednich wyliczeń i wie, jak duże auto trzeba przygotować, czy należy zorganizować transport częściowy i można coś do niego doładować, czy będzie to transport całopojazdowy. Dzięki temu zleceniodawca nie musi się martwić niepotrzebnymi kosztami związanymi z nieporozumieniem odnośnie rozmiaru ładowanego towaru, a spedytor nie jest stratny, organizując zbyt duży lub zbyt mały transport.

Profesjonalna spedycja Polska-Niemcy

Załadujemy Twój towar w każdym mieście w Niemczech od Monachium, Norymberga, Erlangen, Kolonia, Bonn, Wiesbaden, Hamburg, Berlin, aż po Drezno oraz Lipsk, a za podjazd na miejsce załadunku do 30km nic nie zapłacisz. Pomożemy Ci w transporcie z Niemiec do Polski.