e-TOLL to nowy system pobierania myta, zastępujący viaTOLL. Co powinni wiedzieć o nim przewoźnicy i spedytorzy?

Do niedawna pobór myta na płatnych odcinkach dróg w Polsce odbywał się z użyciem systemu viaTOLL. Technologia wykorzystująca łączność radiową w 2011, w porównaniu do winiet i kart drogowych była wprawdzie technologiczną rewolucją, ale obecnie jego funkcjonalności okazują się nieco przestarzałe. Dlatego wprowadzono nowy system e-TOLL, który ma być sporym ułatwieniem zarówno dla przewoźników, jak i Ministerstwa Finansów. Na czym polega nowe rozwiązanie? Jak przebiega rejestracja w systemie i na jakie koszty należy się przygotować?

e-TOLL – rejestracja. Jak przejść na nowy system z viaTOLL?

W związku z wygaszeniem viaTOOL od początku października tego roku, wszyscy użytkownicy starego systemu muszą się z niego wyrejestrować. Można zrobić to w jeden z następujących sposobów:

  • w Miejscu Obsługi Klienta viaTOLL lub e-TOLL (konieczne będzie dostarczenie wypełnionego formularza i złożenie dyspozycji zwrotu środków z konta viaTOLL;
  • wysyłając podpisany formularz na adres obsługi e-TOLL (Skrytka pocztowa 528, Poznań 9, 60-967 Poznań);
  • wysyłając formularz mailem ([email protected]).

Użytkownicy, którzy już zarejestrowali się w nowym systemie, mogą również zrobić to, korzystając z Internetowego Konta Klienta (oczywiście najpierw przeprowadzając uwierzytelnienie).

Kolejny krok to zwrot urządzenia OBU. W tym celu należy wykonać fotografię boksu zawierającą jego numer identyfikacyjny, a następnie przesłać ją na wspomniany adres e-mail. Mamy na to czas do 30 września 2022. By podróżować płatnymi odcinkami, rejestracja w nowym systemie e-TOLL powinna zaś nastąpić najpóźniej 30 września tego roku – od 1 października viaTOLL będzie już nieaktywny.

e-toll Na czym polega nowe rozwiązanie? Jak przebiega rejestracja w systemie i na jakie koszty należy się przygotować?

System e-TOLL. Jak wygląda cennik za korzystanie z płatnych dróg?

Tak jak dotychczas, wysokość myta będzie uzależniona od rodzaju i klasy emisji spalin samochodu oraz klasy drogi. Na klasy A i S cennik kształtuje się w następujący sposób:

  • samochody o DMC od 3,5 do 12 ton (kolejno dla pojazdów o klasie EURO 2, 3, 4 oraz 5 i 6): 0.4, 0.35, 0.28 i 0.2 złotego za kilometr;
  • samochody o DMC powyżej 12 ton: 0.53, 0.46, 0,.37 i 0.27 złotego za kilometr;
  • autobusy powyżej 9 miejsc: 0.40, 0.35, 0.28 i 0.20 złotego.

Z kolei na drogach klasy GP i G za każdy kilometr przewoźnicy będą musieli zapłacić:

  • samochody o DMC od 3,5 do 12 ton (kolejno dla pojazdów o klasie EURO 2, 3, 4 oraz 5 i 6): 0.32, 0.28, 0.22 i 0.16 złotego;
  • samochody o DMC powyżej 12 ton: 0.42, 0.37, 0.29 i 0.21 złotego;
  • autobusy powyżej 9 miejsc: 0.32, 0.28, 0.22 i 0.16 złotego.

W odróżnieniu od starego systemu, w e-TOLL opłaty naliczane są według wskazań nadajnika satelitarnego. Oznacza to, że dotychczas używane urządzenia radiowe nie będą działały. Konieczny jest więc zakup nowego lub instalacja dedykowanej aplikacji w telefonach kierowców. Można pobrać ją bezpłatnie w wersjach na Androida oraz iOS.

e-TOLL. Najważniejsze informacje dla przewoźników. Gdzie ich szukać?

Przejście na nowy system poboru opłat pociąga za sobą wiele zmian oraz potencjalnych problemów, z którymi będzie musiała zmierzyć się spedycja i branża transportowa. Ich rozwiązanie wymaga przede wszystkim łatwego dostępu do sprawdzonych i zaufanych informacji. Najlepszym miejscem do tego, by je znaleźć okaże się oczywiście oficjalna strona systemu. Jest ona dostępna pod adresem etoll.gov.pl.

 

 

Czytaj artykuły o podobnej treści

Sprawdź cykl artykułów dla przewoźników w transporcie krajowym i międzynarodowym