Czytaj artykuły o podobnej treści
Sprawdź cykl artykułów dla przewoźników w transporcie krajowym i międzynarodowym
Spis treści
ToggleDo niedawna pobór myta na płatnych odcinkach dróg w Polsce odbywał się z użyciem systemu viaTOLL. Technologia wykorzystująca łączność radiową w 2011, w porównaniu do winiet i kart drogowych była wprawdzie technologiczną rewolucją, ale obecnie jego funkcjonalności okazują się nieco przestarzałe. Dlatego wprowadzono nowy system e-TOLL, który ma być sporym ułatwieniem zarówno dla przewoźników, jak i Ministerstwa Finansów. Na czym polega nowe rozwiązanie? Jak przebiega rejestracja w systemie i na jakie koszty należy się przygotować?
W związku z wygaszeniem viaTOOL od początku października tego roku, wszyscy użytkownicy starego systemu muszą się z niego wyrejestrować. Można zrobić to w jeden z następujących sposobów:
Użytkownicy, którzy już zarejestrowali się w nowym systemie, mogą również zrobić to, korzystając z Internetowego Konta Klienta (oczywiście najpierw przeprowadzając uwierzytelnienie).
Kolejny krok to zwrot urządzenia OBU. W tym celu należy wykonać fotografię boksu zawierającą jego numer identyfikacyjny, a następnie przesłać ją na wspomniany adres e-mail. Mamy na to czas do 30 września 2022. By podróżować płatnymi odcinkami, rejestracja w nowym systemie e-TOLL powinna zaś nastąpić najpóźniej 30 września tego roku – od 1 października viaTOLL będzie już nieaktywny.
Tak jak dotychczas, wysokość myta będzie uzależniona od rodzaju i klasy emisji spalin samochodu oraz klasy drogi. Na klasy A i S cennik kształtuje się w następujący sposób:
Z kolei na drogach klasy GP i G za każdy kilometr przewoźnicy będą musieli zapłacić:
W odróżnieniu od starego systemu, w e-TOLL opłaty naliczane są według wskazań nadajnika satelitarnego. Oznacza to, że dotychczas używane urządzenia radiowe nie będą działały. Konieczny jest więc zakup nowego lub instalacja dedykowanej aplikacji w telefonach kierowców. Można pobrać ją bezpłatnie w wersjach na Androida oraz iOS.
Przejście na nowy system poboru opłat pociąga za sobą wiele zmian oraz potencjalnych problemów, z którymi będzie musiała zmierzyć się spedycja i branża transportowa. Ich rozwiązanie wymaga przede wszystkim łatwego dostępu do sprawdzonych i zaufanych informacji. Najlepszym miejscem do tego, by je znaleźć okaże się oczywiście oficjalna strona systemu. Jest ona dostępna pod adresem etoll.gov.pl.
Sprawdź cykl artykułów dla przewoźników w transporcie krajowym i międzynarodowym