Polscy producenci zaspokajają nie tylko potrzeby rynku krajowego, lecz także eksportują swoje towary do państw należących do Unii Europejskiej. Jakie produkty najczęściej trafiają do pojazdów ciężarowych przewoźników?
Eksperci mają dobre wieści zarówno dla producentów, jak i przewoźników. Szacują oni, że w przyszłym roku zainteresowanie polskimi produktami m.in. w Niemczech czy Holandii będzie rosnąć. W efekcie przed właścicielami firm produkcyjnych i transportowych rysuje się wizja zarobków. Specjaliści operują przy tym konkretnymi liczbami. Wskazują, że wartość produktów dostarczonych do krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej może przekroczyć 180 mld euro.
Polscy producenci doskonale wiedzą, że eksport towarów do krajów Europy Zachodniej opłaca się. Gdyby spojrzeć na produkty najczęściej pakowane do ciężarówek, to należy wyliczyć m.in.:
- części samochodowe,
- urządzenia elektryczne,
- meble czy
- artykuły rolno-spożywcze (m.in. mięso, soki, słodycze, mrożone owoce).
- Nie brakuje również wyrobów włókienniczych czy wyrobów chemicznych.
Kierunek – największa gospodarka Unii Europejskiej
Eksport do Niemiec, czyli najprężniej rozwijającej się gospodarki Unii Europejskiej, jest dla wielu polskich producentów priorytetem. Potwierdzają to liczby – według danych zaprezentowanych przez GUS, eksport do Niemiec w okresie od stycznia do listopada 2015 r. wyniósł ponad 44 500 mln euro i tym samym zwiększył się o 11% r/r.
Na powyższy stan składa się wiele czynników. Nie można zapomnieć, że polskie produkty są bardzo atrakcyjne z punktu widzenia niemieckich konsumentów. Znaczenie ma również bliskość rynku niemieckiego i fakt, że w Polsce działa wiele firm transportowych oferujących przewóz towarów właśnie na teren tego kraju.
Belgia – poza pierwszą dziesiątką, ale…
Z całą pewnością belgijscy przedsiębiorcy nie są jednymi z najważniejszych partnerów gospodarczych dla firm z Polski. W 2013 r. kraj ten zajmował 11 miejsce wśród partnerów gospodarczych polskich przedsiębiorców. Nie można jednak zapomnieć, że Belgia jest uznawana za jeden z najważniejszych punktów przeładunkowych w transporcie międzynarodowym.
Do Belgii polscy producenci najczęściej eksportują wyroby chemiczne (w 2013 r. według danych opublikowanych przez GUS te produkty stanowiły 17,96%), mechaniczne i metalurgiczne. Na belgijskim rynku bez trudu można znaleźć produkowane w Polsce m.in. części pojazdów mechanicznych czy leki.
Jak w liczbach wygląda eksport do Holandii?
GUS odnotował również wzrost eksportu do Holandii. Z zebranych danych wynika, że w okresie od stycznia do lipca 2015 r. eksport towarów był wyższy o 18,5% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Eksperci szacują przy tym, że problemy handlowe z Rosją spowodują, że polscy przewoźnicy będą mieli coraz więcej zleceń na transport towarów właśnie do tego kraju.
Jakie towary najczęściej znajdują się na ciężarówkach pojazdów wyruszających do Holandii? Trzonem eksportu są urządzenia elektroniczne i mechaniczne. Szacuje się, że to 1/3 wszystkich dóbr dostarczanych do tego kraju. Dużym zainteresowaniem wśród konsumentów z Holandii cieszą się również wyprodukowane w Polsce artykuły przemysłowe, spożywcze czy tytoniowe. Ciekawostką jest, że w roku ubiegłym wiele firm transportowych dostarczało na holenderski rynek antyki.