Transport towarów ma miejsce wówczas, gdy przedsiębiorstwo lub osoba fizyczna świadcząca usługi transportowe dokonuje świadczenia na rzecz nabywcy, który zdecydował się na zakup usług przewozowych. Koncentrując się na koszcie takiej usługi, warto wziąć pod lupę wiele fluktuacji. Z pewnością popyt na usługi transportowe wzrasta w okresach wzmożonej aktywności turystycznej, czy chociażby przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocnymi, kiedy kupujemy prezenty.

Samochód ciężarowy – stawka za kilometr

Stawka za kilometr przewozu towarów jest kompleksowo wyliczana i podparta analizami rynku, uwzględniającymi koszty paliwa, koszty ubezpieczeń, parkingów i opłat drogowych, koszty utrzymania floty transportowej oraz całość kosztów księgowych i nie tylko. Przedsiębiorca powinien dokonać precyzyjnych obliczeń, dzięki którym określi rentowność prowadzenia działalności i precyzyjne stawki. Uśrednione stawki spotykane w Polsce wynoszą  od 3 do 5 złotych za kilometr przebiegu z przewożonym ładunkiem. Są to jednak widełki, których nie normuje żadna ustawa, więc przedsiębiorcy mogą swobodnie podnosić ceny.

W kwestii transportu towarów samochodami ciężarowymi na stawkę wpływa objętość przewożonego towaru, a także jego waga. Oferty ładunków całopojazdowych FTL są droższe niż ładunki LTL, które zajmują jedynie część powierzchni załadunkowej. Decydując się na skorzystanie z transportu busem, cena powinna być jeszcze atrakcyjniejsza.

Kolejną zmienną jest niewątpliwie rodzaj ładunku, jaki potrzebujemy przewieźć. Im lżejszy ładunek, tym lżejszy pojazd, co oczywiście przekłada się na spalanie paliwa na trasie. W pewnym stopniu na ceny transportu ma także wpływ sytuacja polityczna na świecie. Ciągle trwający kryzys gospodarczy nasilił się poprzez atak Rosji na Ukrainę, co pośrednio wpłynęło na podwyżki cen w całej Europie.

Firmy spedycyjne zabezpieczają się przed wahaniami koniunktury i skokami cen za pomocą specjalnych dodatków frachtowych. Wyróżnić możemy dopłatę BAF (Bunker Adjustment Factor), która jest korektą paliwową, reagującą na zmieniające się ceny paliwa zasilającego pojazdy transportowe. Kolejną dopłatą, którą mogą zawrzeć w kontrakcie firmy spedycyjne, jest CAF (Currency Adjustment Factor), czyli korekta kursów walut. Jest to zabezpieczenie na wypadek dużych wahań na giełdzie pieniężnej. Przy pomocy CAF możemy obliczyć różnicę między kursem średnim a kursem aktualnym i ustalić pożądany koszt usługi.

Pewne kontrakty na transport towarów nie bazują bezpośrednio na kilometrach, ze względu na korzystanie z centrów przeładunkowych. Centra cross-dockingowe są często stosowane przy transporcie produktów pierwszej potrzeby oraz z krótką datą konsumpcji. Cross-docking polega na rozładunku towarów w centrum logistycznym, a następnie przeniesienie ich do pojazdów dostawczych obsługiwanych przez kierowców. Zdarzają się stawki ustalane na podstawie odległości od punktu odbioru lub ilości jednostek ładunkowych.

Ciężarówka jadąca późnym wieczorem po drodze.

Jaki VAT należy zapłacić za usługę transportową towarów?

Według polskiego prawa podatkowego usługa świadczenia transportu podlega opodatkowaniu VAT wysokości 23%. Transport krajowy odbywa się więc na znanych i przejrzystych zasadach opodatkowania. Wysokość stawki podatku od usług i towarów różni się, jeśli dokonujemy transportu wewnątrzwspólnotowego, czyli pomiędzy krajami wchodzącymi w skład Unii Europejskiej. Transport międzynarodowy opiera się wtedy na wspólnej polityce podatkowej krajów zrzeszonych. W przypadku transportów wewnątrz Unii reguły podatkowe są regulowane, a w przypadku transportu międzynarodowego do krajów spoza Unii podatek VAT jest zerowy. Często zastosowanie ma reguła tak zwanego odwrotnego obciążenia, kiedy to obowiązek rozliczenia VAT przenosi się z nabywcy na sprzedawcę. Głównym czynnikiem wpływającym na wysokości kwot podatku od transportu są więc kierunki naszych podróży. Stawki Europejskie bywają zaskakująco rozbieżne. Najkorzystniejszy dla zleceniobiorcy jest Luksemburg, który oferuję bowiem stawkę 17% VAT. W tym samym momencie za transport dla firmy węgierskiej zapłacimy aż 27% podatku od usług i towarów.

Czy koszt transportu zwiększa wartość towaru?

Różnic w kwestii kosztów transportu towarów należy rozpatrywać, uwzględniając łańcuch dostaw. Jeśli przedsiębiorstwo sprzedające towary nie produkuje ich na miejscu sprzedaży, wtedy koszty transportu z punktu widzenia przedsiębiorcy zwykle nie wpływa na wartość samego towaru. Jest to zwykle koszt dla końcowego nabywcy usługi. Z punktu widzenia klienta końcowego cena może być zależna od miejsca i sposobu transportu towaru. Im większe koszty sprowadzenia produktu, tym wyższą cenę należałoby ustalić za dany produkt.

W przypadku transportu towaru za pośrednictwem firm transportowych lub innych, firmy obierają różne taktyki. Często stosowana jest kwota graniczna, powyżej której dostawa odbywa się na koszt sprzedawcy. Przy małych wydatkach, zwykle to klient końcowy pokrywa koszty transportu towarów, wtedy rzeczywiście sposób transportu wpływa na cenę kupowanego towaru.

Dwie ciężarówki jadące drogą podczas ładnej, słonecznej pogody.

Ile kosztuje kilometr transportu?

Koszty per kilometr transportu ładunków są zależne od wielu czynników. Małe pojazdy dostawcze do 3,5 tony potrafią kosztować nawet dwukrotnie mniej, aniżeli pojazdy z naczepą do 24 ton. Kolejną zmienną jest rodzaj drogi, którą pojazd zamierza pokonać. W przypadkach dróg płatnych będzie to większy koszt, tak samo jeśli wybierzemy transport ekspresowy. Kolejno na cenę może wpłynąć transport w warunkach chłodniczych oraz koszt paliwa na konkretnej trasie. Aby uzyskać dokładniejszą wycenę, zazwyczaj potrzebna jest gruntowna analiza konkretnej trasy, rodzaju ładunku oraz specyficznych wymagań logistycznych.

Jakie są stawki za transport międzynarodowy?

Stawki za transport wewnątrz Unii Europejskiej opiewają w granicach między

3 PLN a 8 PLN za kilometr transportu, natomiast poza granicami Unii koszt będzie wynosić więcej, ze względu na konieczność opłacenia cła, opłat granicznych oraz pokonania często po prostu dłużej trasy. Pamiętajmy jednak o stawkach podatku VAT w Unii i poza nią. Jeśli chodzi za to o transport międzynarodowy, czyli wykraczający poza strefę Unii Europejskiej, istnieje możliwość skorzystania ze stawki zerowej. Jest to całkowite zwolnienie z podatku VAT. Jeśli usługobiorca znajduje się poza Unią i nie dotyczą go wspólne unijne przepisy, to stawka podatku wyniesie zero złotych. Takie zwolnienie ma również zastosowanie poza Europą.