Biznes transportowy, jak każdy inny, charakteryzuje się silną konkurencją na rynku. Łatwo więc czasem paść ofiarą mniej solidnej firmy transportowej. By tego uniknąć, warto nauczyć się rozpoznawać dobrego spedytora od tego… gorszego. Sprawdźcie na jakie sygnały ostrzegawcze zwracać uwagę przy współpracy ze spedytorem, by oszczędzić sobie niepotrzebnych kłopotów.
Poniżej lista kilku czynników, które sygnalizują, że czas poszukać innego spedytora.
Współpraca ze spedytorem
Pamiętaj, że to, jak przedsiębiorstwo traktuje Ciebie, w dużym stopniu pokazuje, jak potraktowany zostanie powierzony mu towar. Jeśli więc czujesz się lekceważony, odnosisz wrażenie, że jesteś “złem koniecznym” – poszukaj innego spedytora. Takie nastawienie sugeruje, że firmę bardziej interesuje zysk niż dobro klienta. Taka spedycja nie potraktuje więc Twoich problemów i wątpliwości z należytą uwagą. Podstawowym minimum, którego powinieneś wymagać od spedytora są informacje o tym,
- kiedy transport znajdzie się na miejscu rozładunku
- o większych opóźnieniach i problemach oraz o tym
- kiedy towar rzeczywiście dotrze.
Jeśli jednak nie masz żadnych informacji o przesyłce i nie jesteś w stanie jej monitorować, zastanów się czy spedytor, z którym współpracujesz, któremu zleciłeś transport, aby na pewno ma wszystko pod kontrolą.
Lata pracy spedytora
Dobry spedytor jest niczym wino – im starszy, tym lepszy. Małe firmy, które dopiero pojawiły się na rynku to zawsze duże ryzyko dla klienta. Ich sieć kontaktów jest mocno ograniczona, co utrudnia szybką organizacje transportu. Jest to kłopotliwe zwłaszcza przy przewozach międzynarodowych, gdzie współpraca z zaprzyjaźnionymi przedsiębiorcami czy magazynami oraz wiedza na temat zasad przewozów w danym państwie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w branży i bezpieczeństwa Twojego towaru. Brak wolnych aut w pobliżu miejsca załadunku, oznacza wyższe koszta transportu.
Referencje spedytora
Szanowany spedytor może pochwalić się referencjami od przynajmniej dwóch stałych partnerów, którym świadczy usługi. Jeśli firma nie posiada takich klientów, znaczy to, że nikt nie chciał z nią współpracować na dłuższą metę. Może to świadczyć o tym, że już przy pierwszym kontakcie napotkano problemy, które zniechęciły do dalszej współpracy. Jest to sygnał ostrzegawczy, że nasze zlecenie nie zostanie zrealizowane z należytą starannością.
Odpowiednie kwalifikacji spedytora
Przed rozpoczęciem współpracy ze spedytorem koniecznie dowiedz się, czy może pochwalić się on konkretnymi dokumentami, potwierdzającymi jego umiejętności, jak choćby certyfikaty kompetencji zawodowych, cetryfikaty ISO, TCC czy TCF, zapewniające najwyższą jakość usług. Są to dokumenty świadczące o uczciwości firmy, ich brak może oznaczać, że spedytor nie dysponuje potrzebna wiedzą oraz doświadczeniem, nie dotrzymuje terminów, zalega z płatnościami. W efekcie, Twój towar jest w nieznanym przez Ciebie miejscu, a Ty, nie dość, że nie masz z niego pożytku, musisz ponosić koszty związane z przewoźnikiem, który robi co chce.
Czasem nawet najbardziej konkurencyjna oferta nie jest warta ryzyka, jakie podejmujemy, powierzając swój towar w niepewne ręce.
Więcej informacji o współpracy z M&W Spedition można znaleźć na naszej stronie w zakładce Strefa Klienta