Co to jest licencja transportowa? Licencja transportowa jest potrzebna do legalnego świadczenia usług przez firmę transportową. Licencja jest wymagana niezależnie od tego czy dany podmiot zajmuje się przewozem rzeczy, czy osób. Pozwolenie w formie licencji przyznaje Główny Inspektor Transportu Drogowego lub inny określony w ustawie organ samorządu terytorialnego, uprawniający do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej […]
Czytaj więcejCzym jest karta kierowcy?
Każdy kierowca, który przemieszcza się pojazdem o masie powyżej 3,5 tony posiadającym tachograf cyfrowy, musi być wyposażony w kartę kierowcy.
Karta jest wymogiem obowiązującym w Unii Europejskiej również jeśli pojazd jest przeznaczony do przewozu co najmniej 9 osób, wliczając w to kierującego. Mówi o tym Rozporządzenie Parlamentu i Rady UE nr 165/2014 o stosowaniu urządzeń rejestrujących w transporcie drogowym. W Polsce karta kierowcy wydawana jest przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych i ma zastosowanie głównie w przewozach osób oraz towarów. Dokument zawiera między innymi podstawowe dane kierowcy, takie jak imię i nazwisko, numer PESEL, numer prawa jazdy, zdjęcie oraz podpis. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów dla określonej grupy kierowców, drugi po prawie jazdy. Głównym zadaniem tego dokumentu jest rejestracja i kontrola czasu i parametrów pracy kierowcy oraz jej ewidencja. Karta kierowcy jest wydawana na nazwisko, a każdemu kierowcy przysługuje maksymalnie jeden egzemplarz. Karty nie można przekazać ani odsprzedać.
Jak wyrobić kartę kierowcy?
Aby wyrobić kartę kierowcy, należy przejść przez cały proces administracyjny, rozpoczynając od złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów i kończąc na uiszczeniu odpowiedniej opłaty za wydanie karty. Poniżej tłumaczymy, jak załatwić wszystkie formalności.
Karta kierowcy – co jest potrzebne?
Planując transport towarów, musimy wiedzieć, jakie formalności będą nam potrzebne do wyrobienia karty kierowcy. Pierwszym dokumentem będą badania lekarskie, potwierdzające zdolność do prowadzenia pojazdów. Takie badania powinno się wykonać w ośrodku medycyny pracy. Ubiegający się o kartę kierowcy ma obowiązek dołączyć także wniosek zawierający nasze dane osobowe, zdjęcie oraz skan prawa jazdy, jeśli było ono wydane w innym kraju niż Polska.
Gdzie wyrobić kartę kierowcy?
W celu wyrobienia karty kierowcy należy zgłosić się do odpowiedniego organu. Instytucje odpowiadające za wydawanie tych dokumentów mogą się różnić w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej. Chcąc wyrobić taki dokument w Polsce, powinno się wejść na stronę internetową Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i znaleźć odpowiednie wnioski. Złożenie wniosku odbywa się zdalnie lub osobiście na poczcie.
Wniosek o kartę kierowcy – jak go złożyć?
Aby przyspieszyć proces, zalecane jest, by wypełnić wniosek online, używając kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Można oczywiście również wydrukować wniosek, a następnie wypełnić i wysłać tradycyjną pocztą. Wniosek powinien uwzględniać zdjęcie przedstawiające twarz kierowcy, o wymiarach 3,5mm x 4,5mm. Dodatkowo niezbędne do pozytywnego rozpatrzenia wniosku będą: uzasadnienie powodu jego złożenia, dane wnioskodawcy oraz podpis. Ważne jest, aby do wniosku dołączyć także poświadczenie o ważnym prawie jazdy, stałym miejscu zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz miejscu zatrudnienia wnioskodawcy.
Ile kosztuje karta kierowcy?
Wnioskując o przyznanie karty kierowcy, należy uiścić opłatę wysokości 172,20 złotych. Opłata w tej wysokości obowiązuje w 2024 roku, lecz w przyszłości może ulec zmianie.
Ile się czeka na kartę kierowcy?
Karta kierowcy to plastikowa karta, a proces jej wydawania trwa od kilku dni do maksymalnie 30 dni roboczych. Na kartę czeka się nawet 3 tygodnie dłużej, jeśli wniosek był składany na poczcie. Elektroniczny wniosek powinien być zweryfikowany w przeciągu tygodnia od złożenia wniosku. Cały proces jest zależny od trybu pracy konkretnego urzędu. Ważne, żeby złożony przez nas dokument posiadał wszystkie niezbędne oświadczenia i dane, co na pewno usprawni proces weryfikacji.
Jak sprawdzić, czy karta kierowcy jest gotowa?
Aby zweryfikować status naszego wniosku, należy zarejestrować się na stronie internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, podać swój PESEL i opcjonalnie numer NIP. Wszelkie informacje odnośnie statusu karty kierowcy i czasu oczekiwania będzie można sprawdzić właśnie pod adresem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Po otrzymaniu karty możemy zacząć realizować transport krajowy i transport międzynarodowy.
Na jaki okres wydawana jest karta kierowcy?
Karta kierowcy nie jest dokumentem dożywotnim i jest wydawana na określony czas, który różni się w zależności od kraju i przepisów lokalnych. W Polsce oraz w większości innych krajów karty kierowcy są wydawane na okres 5 lat. Po upływie tego czasu konieczne jest odnowienie karty kierowcy poprzez przedstawienie odpowiednich dokumentów i opłacenie stosownej opłaty.
Ponadto warto pamiętać, że obowiązujący okres ważności nie może być dłuższy od okresu ważności prawa jazdy. Dlatego też, jeśli korzystamy z czasowego prawa jazdy lub ograniczonego poprzez konieczność wykonywania badań lekarskich, może okazać się, że w takim przypadku karta kierowcy będzie obowiązywać nieco krócej.
Jak odnowić kartę kierowcy?
Okres ważności karty wynosi 5 lat lub do końca ważności prawa jazdy. Jeżeli nasze prawo jazdy traci swoją ważność przed upływem tego okresu, powinniśmy przedłużyć ważność obu dokumentów. Chcąc przedłużyć ważność karty kierowcy, należy złożyć wniosek w formie papierowej lub elektronicznej do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Najważniejszą kwestią w przypadku przedłużania ważności karty jest terminowość. Wniosek musi trafić do instytucji państwowej nie później niż 60 dni przed upływem ważności aktualnej karty. Do wniosku o przedłużenie ważności karty kierowcy, tak jak w przypadku wydania jej po raz pierwszy, należy dołączyć stosowne dokumenty. Mowa tutaj o odpowiedniej wielkości zdjęcia, kserokopii prawa jazdy i dowodzie uiszczenia wpłaty. Pamiętajmy również, że wniosek musi być składany przez kierowcę. Pracodawca nie może wnioskować o przedłużenie karty dla zatrudnianego pracownika.
Zgubiona karta kierowcy – co robić?
Pamiętajmy, że za posługiwanie się cudzą kartą kierowcy grozi nam mandat do 3000 złotych. W przypadku takiego naruszenia prawa, kara może dotknąć także przedsiębiorstwa, jakie reprezentuje kierowca. Taka sama kara finansowa obowiązuje za posługiwanie się więcej niż jedną kartą kierowcy.
Karta kierowcy jest więc niezbędnym dokumentem dla osób prowadzących pojazdy wyposażone w tachograf cyfrowy. Umożliwia rejestrację danych o pracy kierowcy do wglądu dla niego samego, ale również pracodawcy. Karta kierowcy zapewnia więc bezpieczeństwo i normuje czas pracy i odpoczynku kierującego pojazdem. Proces wyrobienia i przedłużenia ważności karty jest stosunkowo łatwy, a jej posiadanie jest wymagane przez prawo unijne.
Jeżeli posiadasz ważną kartę kierowcy, własny tabor i poszukujesz stałych zleceń, to dobrze trafiłeś! W M&W Spedition realizujemy transport różnych ładunków i jesteśmy otwarci na współpracę z przewoźnikami. Skontaktuj się z nami i poznaj warunki współpracy z naszą spedycją!