Przeładowane pojazdy to prawdziwa zmora polskich szos. Zjawisko niekorzystnie odbija się nie tylko na kondycji samych pojazdów, ale też – przede wszystkim – na bezpieczeństwie pozostałych użytkowników drogi. Przeciążone auto trudniej jest opanować w kryzysowej sytuacji. Ogromnym problemem okazuje się też wpływ na stan nawierzchni oraz zwiększona emisja spalin. Nie powinno więc dziwić, że za przekroczenie maksymalnego obciążenia osi grożą dotkliwe kary. Ile wynoszą kary za przeładowane auto ciężarowe w transporcie krajowym? Na kogo są nakładane – kierowcę, przewoźnika czy zleceniodawcę? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Jaka jest wysokość kary za przeładowanie w transporcie krajowym?

Kara za przeładowanie pojazdu może zostać nałożona podczas kontroli przez funkcjonariuszy policji, Służby Celnej, Straży Granicznej, ITD oraz zarządcę drogi. Minimalny mandat wynosi 500 złotych, zaś najwyższy – 10 tysięcy złotych. Ostateczna wysokość mandatu zależy od następujących czynników:

Taryfikator mandatów za przeładowanie pojazdu ciężarowego 2019

Kary za przeładowanie pojazdu ciężarowego od 3,5 do 12 ton wyniesie:

Kary za przeładowanie pojazdu o DMC powyżej 12 ton:

Kto zapłaci karę za przeładowanie pojazdu w transporcie krajowym?

Karę za przeładowanie pojazdu nakłada się zarówno na kierowcę, jak i zatrudniającego go przewoźnika. Mandat dla tego pierwszego może wynieść od 20 do 500 złotych i jest wypisywany na miejscu z 14-dniowym terminem spłaty. Kara dla firmy transportowej może zaś być dużo wyższa, jednak jej wysokość ustala się w toku specjalnego postępowania prowadzonego przez ITD. Dotyczy też jedynie aut, których DMC jest wyższa niż 3,5 tony – nie zakłada się jej więc na przewoźników przeciążających busy.

Kary za przeładowanie pojazdu w Polsce – czy można się odwołać?

Zgodnie z polskimi przepisami, od kar administracyjnych nałożonych przez ITD można odwołać w terminie dwóch tygodni od zakończenia postępowania, składając wniosek do wojewódzkiego inspektora transportu drogowego. Szansę na jego pozytywne rozpatrzenie mamy, jeśli uda nam się dowieść, że winę za przeładowanie pojazdu ponosi nie kierowca lub przewoźnik, a firma odpowiedzialna za załadunek – na przykład gdy nie dysponowała sprawnymi urządzeniami służącymi do pomiaru nacisku na osie, lub świadomie zaniży wagę w dokumentach w stosunku do stanu faktycznego.

Artykuł napisał dla Was

Grzegorz Witczak – Doradca ds. Transportu Krajowego