Zlecając transport towaru spedycji, zapewne liczysz, że podejdzie ona do swoich obowiązków fachowo i bez problemu wykona zlecony transport. Będziesz jednak dużo spokojniejszy, kiedy postarasz się dopilnować kilku szczegółów, które znacznie usprawnią cały proces. Dlatego przedstawiamy Ci krótki poradnik, na co szczególnie zwrócić uwagę podczas nawiązywania współpracy z nowym spedytorem.

Dokładnie określ rozmiar i wagę transportowanego towaru

Pierwsza rzecz, o której musisz pamiętać, kiedy chcesz zlecić transport towaru to wyraźne poinformowanie spedytora o tym, jak duża będzie przesyłka. Jest to niezwykle istotna informacja nie tylko dla firmy, która zorganizuje jej dostawę, ale także dla Ciebie. Od wielkości paczki zależy bowiem koszt usługi. Postaraj się podać w miarę dokładne dane, tak, by spedytor przygotował odpowiedni transport. Nigdy nie dogaduj wielkości towaru “na oko”. Może się okazać, że towar nie dotrze na czas, bo podstawiony samochód był za mały i konieczne było sprowadzenie następnego. Niedopowiedzenia wiążą się z kosztami, których można łatwo uniknąć.

Jeśli zaś pojazd okaże się za duży, nie zdziw się, kiedy spedytor zażąda dopłaty z tytułu pustego przebiegu. Dlatego przed zawarciem szczegółowej umowy, dowiedz się, jakimi samochodami dysponuje spedytor i który będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie. Najlepiej skonsultuj swoje wątpliwości z firmą spedycyjną, która znając rozmiar dostawy, będzie wiedziała, który sprzęt sprawdzi się najlepiej. O tym jak obliczyć metry ładunkowe transportowanego towaru pisaliśmy w tym artykule „Skuteczne planowanie załadunku: Czym jest LDM i jak przeliczać według niego wielkość towaru?

 

jak-zlecic-transport-spedycji

Zapoznaj się z przesłanymi dokumentami

Jeśli już wybrałeś odpowiedniego spedytora, pamiętaj, by dokładnie sprawdzić jego licencję i polisę ubezpieczeniową. To podstawowe dokumenty, które powinna dostarczyć Ci każda firma. Dzięki nim dowiesz się o tym, czy spedytor ma odpowiednie uprawnienia do transportu towaru w kraju lub poza granicami państwa. Koniecznie zorientuj się, czy spedytor korzysta z usług sprawdzonej, zaufanej firmy transportowej, czy zatrudnia przypadkowego przewoźnika z giełd transportowych.

W drugim przypadku należy mieć pewność, że w polisie widnieje odpowiedni zapis, rozszerzający ubezpieczenie na rzeczywistego przewoźnika. W przeciwnym wypadku, gdy coś stanie się z przesyłką, możesz nie otrzymać odszkodowania za poniesione szkody.

Transport towarów w Polsce oraz w UE

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy transportowej, która oferuje kompleksowe usługi transportu towarów do Niemiec, Belgii, Holandii oraz na terenie całej Polski, to dobrze trafiłeś. M&W Spedition przetransportuje Twoje towary szybko, bezpiecznie i przy zachowaniu wszelkich niezbędnych formalności.

Dokładnie sprawdzaj wszystkie dane

Na szczególną uwagę zasługuje też wypełnianie listu przewozowego, tzw. CMR. Prawidłowo uzupełniony, staje się potwierdzeniem wykonania zlecenia, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Zawiera bowiem takie informacje jak docelowe miejsce rozładunku czy ilość przewożonego towaru. Taki dokument można wypełnić w miejscu załadunku, można również poprosić kierowcę o jego uzupełnienie. Należy jednak pamiętać, by dokładnie sprawdzić wszystkie wprowadzone dane. Błędnie wypełniony CMR, może skutkować tym, że kierowcy zostanie wydany nieodpowiedni towar, przesyłka będzie niekompletna lub znajdzie się w niewłaściwym miejscu, a Ty będziesz musiał wyjaśnić tę sytuację swojemu klientowi.

Jeśli zastosowałeś się do tych trzech krótkich porad, a cała dostawa przebiegła bez problemów, znaczy to, że spedytor jest solidny i godny polecenia. Planujesz więc kolejne wysyłki, najlepiej rozważyć stałą współpracę z jedną spedycją na dłużej. Zaoszczędzisz tym sposobem nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim Twój cenny czas.

Zleć nam transport swoich towarów!

Masz do przewozu towary na paletach jak produkty spożywcze, niewymagające chłodni? Chcesz przetransportować maszyny lub części samochodowe, meble albo materiały budowlane? Potrzebujesz do tego profesjonalnej firmy spedycyjnej? Skontaktuj się z nami! Przygotujemy dla Ciebie dedykowaną ofertę.