Co to jest licencja transportowa?

Licencja transportowa jest potrzebna do legalnego świadczenia usług przez firmę transportową. Licencja jest wymagana niezależnie od tego czy dany podmiot zajmuje się przewozem rzeczy, czy osób. Pozwolenie w formie licencji przyznaje Główny Inspektor Transportu Drogowego lub inny określony w ustawie organ samorządu terytorialnego, uprawniający do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Prawo o transporcie drogowym mówi o dwóch typach licencji: na transport krajowy oraz na transport międzynarodowy. Ta druga licencja uprawnia jednak do wykonywania przewozów w obrębie własnego kraju. Licencja krajowa wydawana jest na okres od 2 do 50 lat, natomiast wspólnotowa maksymalnie na okres 10 lat.

Kiedy potrzebna jest licencja na transport drogowy?

Ustawa o transporcie drogowym obejmuje obowiązkiem posiadania licencji na transport drogowy przedsiębiorców przewożących towary o łącznej masie ponad 3,5 tony w transporcie krajowym i ponad 2,5 tony w transporcie międzynarodowym lub przewożących ludzi w ramach działalności przedsiębiorczej. Jeśli pojazd przedsiębiorcy nie przekracza 2,5 tony w przypadku transportu wspólnotowego lub 3,5 tony w przypadku transportu wewnątrz kraju nie ma potrzeby posiadania licencji. Polskie prawo wymaga również pozwolenia na przewozy własne wewnątrz działalności, które są uwzględnione pod innym kodem PKD, nie jako główna działalność firmy. W takim przypadku przedsiębiorca musi wyrobić zaświadczenie na przewozy na potrzeby własne, wydawane przez Starostwo dla transportu krajowego lub przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego dla transportu wspólnotowego.

Jak uzyskać licencję transportową?

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania licencji transportowej międzynarodowej?

Aby uzyskać licencję transportową, należy złożyć wniosek w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego. Oczywiście można to zrobić osobiście, ale istnieje również możliwość złożenia wniosku poprzez internet. Jeśli będziesz świadczył usługi wyłącznie w kraju, wystarczy udać się do Starostwa Powiatowego. Wnioskując o licencję transportową, będziesz potrzebował certyfikatu kompetencji zawodowych. Taki dokument jest wymagany od przynajmniej jednej osoby zarządzającej firmą transportową. Co zrobić, by uzyskać taki dokument? Należy zdać egzamin państwowy złożony z dwóch części – teoretycznej i problemowej.

Poza tym do wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty. Pierwszym z nich jest oświadczenie o zabezpieczeniu finansowym. Istnieją dwie drogi, aby wykazać swoje zabezpieczenie finansowe, potrzebne do złożenia wniosku o licencję transportową. Przedsiębiorcy mogą wykazać zdolność finansową, która powinna wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych w przypadku rejestracji pierwszego pojazdu transportowego. Zdolność można także wykazać poprzez wykup specjalnej polisy, czyli ubezpieczenia do licencji transportowej.

Aby uzyskać licencję transportową, potrzebne Ci będzie również oświadczenie o dobrej reputacji. Dokument ten jest wymagany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Podpisując się na takim dokumencie, poświadczasz, że nie zostałeś ukarany prawomocnym wyrokiem sądu za skarbowe i podatkowe przestępstwa oraz wszelkie umyślne przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu, wiarygodności dokumentów, środowisku lub warunkom płacy i pracy.

Jeśli udało Ci się zgromadzić wyżej wymienione dokumenty, w złożonym wniosku wskaż także okres obowiązywania licencji. Opcje są dwie, do okresu 5 lat lub między 5 a 10 lat. Obowiązkowe jest również załączenie do wniosku wykazu pojazdów, potwierdzenie uiszczenia opłat oraz wyżej wymienione dokumenty.

Ile kosztuje licencja na transport międzynarodowy?

Całkowity koszt licencji różni się w zależności od czasu jej obowiązywania i typu deklarowanego przewozu. Najkrótsza dostępna licencja na transport towarów (do 5 lat) generuje koszty rzędu 4000 złotych plus 440 złotych za każdy zgłaszany samochód. Licencja transportowa na okres do 10 lat to koszt 8000 złotych plus 880 złotych za każdy zgłoszony pojazd. Mowa tutaj o przewozie towarów. W przypadku uzyskania licencji warto pamiętać również o indywidualnych kosztach leasingu pojazdu, jeśli się na taki decydujemy.

Ile trzeba czekać na decyzję?

Aby nie tracić czasu, warto poważnie podejść do tematu składania wniosków i kompletowania dokumentów, ponieważ proces może trochę potrwać. Nawet jeśli przygotowując się do egzaminu państwowego, równocześnie załatwiamy dokumenty odnośnie reputacji i zabezpieczenie finansowe, do trwania całego procesu możemy doliczyć kolejne kilkanaście dni. Z reguły licencja zostaje wydana w terminie zbliżonym do dwóch tygodni, jednak maksymalnie weryfikacja może potrwać nawet miesiąc. Biorąc pod uwagę całą procedurę związaną ze zdawaniem testu i załatwianiem oświadczeń, proces ten nie należy do najkrótszych i najłatwiejszych.

Zaparkowane ciężarówki na postoju widoczne z lotu ptaka

 

Kto może uzyskać licencję na transport międzynarodowy?

O licencję transportową może wnioskować każda osoba fizyczna lub prawna, która spełnia określone warunki. Wnioskodawca musi przede wszystkim posiadać certyfikat kompetencji zawodowych, a precyzyjnie mówiąc, przynajmniej jedna osoba zarządzająca firmą transportową musi okazać takowy dokument. Kolejnym warunkiem uzyskania pozytywnej odpowiedzi na wniosek jest reputacja, czyli niekaralność w obszarach podatkowych i bezpieczeństwa, wiarygodności dokumentów, środowiska lub warunków płacy i pracy. Klarowna i bezpieczna sytuacja finansowa to kolejny czynnik zbliżający wnioskodawcę do pozytywnej weryfikacji. Oczywiście każdy, kto składa wniosek o licencję transportową, powinien posiadać pojazdy dopuszczone do ruchu. Jeśli wnioskujemy o wydanie licencji w Polsce, działalność obowiązkowo musi być zarejestrowana w naszym kraju.

Czy użyczenie licencji transportowej jest możliwe?

Ustawa o transporcie drogowym surowo zabrania użyczania licencji transportowej. Jeśli odpowiedni organ dowie się o wykonywaniu czynności przewozowych bez odpowiedniej licencji, konsekwencje mogą być dotkliwe. Za świadczenie usług przewozu osób lub towarów bez aktualnej bądź jakiejkolwiek licencji, grozi odebranie prawa do wykonywania zawodu przewoźnika. Pamiętajmy, że licencja jest wydawana na przedstawiciela firmy, więc jest przypisana do konkretnego przedsiębiorstwa. Określone warunki przyznawania licencji transportowej wpływają na jej unikalność, stąd surowo zabronione jest dzielenie się czy użyczanie bądź odsprzedaż takich praw. Przeniesienie praw na osobę trzecią może skutkować ponadto karą o wysokości nawet 12 000 złotych. Każdy kierowca powinien posiadać stosowne dokumenty przy sobie na wypadek kontroli policji lub innych służb. Pamiętajmy jednak, że osoba zatrudniona w firmie w formie kierowcy nie jest zobligowana do posiadania licencji. Warto przy okazji wspomnieć o regułach zdania wpisu samochodu z taboru przedsiębiorstwa. W wypadku sprzedaży pojazdu firmowego każdy przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić zaistniały fakt do odpowiedniego urzędu. Wypisy przypisane do konkretnej firmy muszą być aktualne i zgodne ze stanem faktycznym wielkości taboru.

Wypis z licencji międzynarodowej – jak go uzyskać?

Licencja wspólnotowa wydawana przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego uprawnia do transportu osób lub towarów międzynarodowo. Aby uzyskać wypis z licencji międzynarodowej, musisz uprzednio posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika. Licencja międzynarodowa rozszerza uprawnienia do świadczenia usług poza granicami Polski. Przedsiębiorca wnioskujący o wydanie licencji wspólnotowej jest zobowiązany określić czas, na jaki chce otrzymać licencje, liczbę wypisów na konkretne pojazdy i ich liczbę.