List przewozowy a przewóz międzynarodowy
Każda przesyłka realizowana poza granice kraju musi być opatrzona międzynarodowym listem przewozowym (CMR). Bez niego służby celne nie miałyby podstaw do przeprowadzenia odpowiedniej kontroli. Również niemożliwe byłoby pobranie opłaty od wartości ładunku. Sam list jednak nie wystarczy i poza nim nadawca zobowiązany jest do załączenia wszelkich dokumentów niezbędnych do realizacji formalności celnych.
Na dokumencie musi znaleźć się informacja, że transport podlega konwencji o międzynarodowym przewozie towarów. W liście mogą znaleźć się regulacje odnoszące się do przewozu, takie jak: zakaz przeładunku, które nadawca przyjmuje na siebie, zadeklarowaną wartość towaru termin wykonania przewozu, kwotę zaliczenia do pobrania przy wydaniu towaru, koszty, instrukcję nadawcy dla przewoźnika dotyczącą ubezpieczenia przesyłki.
Zmiany w treści listu przewozowego
W kwestii wprowadzania zmian do listu należy zachować niezwykłą ostrożność. Na wstępie można wykluczyć kierowcę jako osobę, która mogłaby wprowadzać jakiekolwiek zmiany w liście. W niektórych krajach może to być potraktowane jako przestępstwo, a co najmniej jako wykroczenie. Taka praktyka zabezpiecza towar przed kradzieżą. Uprawnienia do modyfikacji dokumentu CMR kierowca mógłby wykorzystać, by wprowadzić do listu braki w towarze.
Można by rzec, że list to wręcz świętość w transporcie. Zmiany mogą wprawdzie być wprowadzane, ale przez załadowcę lub odbiorcę tylko wtedy, gdy stan rzeczywisty odbiega od tego co zapisane jest w liście. Dokument CMR jest potwierdzeniem stanu załadunku na wszystkich etapach transportu, dlatego jest tak ważny.
CMR: wszystko w jednym
Nieodłącznym elementem organizacji transportu zarówno krajowego, jak i międzynarodowego jest CMR. List potwierdza, że spedycja dowiozła ładunek według ustaleń zawartych w umowie. Podpisy potwierdzające stan ładunku składają na liście zleceniodawca, odbiorca i kierowca.
Bez odpowiednich podpisów trudno o kontrolowanie ładunku. Jeśli pojawią się nieścisłości kierowca powinien niezwłocznie powiadomić spedytora. Brak dopilnowania tej kwestii powoduje, że spedytor oraz klient dowiadują się o brakach dopiero wtedy, kiedy kierowca dostarczy dokument. Wówczas naprawienie czegokolwiek może okazać się niemożliwe.
Warto aby każda ze stron dobrze zapoznała się z tym czym jest CMR, czego dotyczy i jakie rządzą nim prawa. Pełniący tyle funkcji list, przechodzący z rąk do rąk, musi być ściśle regulowany. W innym wypadku brak regulacji pozwalałby na łatwe manipulacje stanem ładunku i kradzież. Dobra firma spedycyjna zwraca uwagę kierowcom na to, by dokładnie sprawdzali CMRy.