Obowiązki spedytora a obowiązki przewoźnika

Chcesz przetransportować swój towar i zastanawiasz się komu powierzyć to zadanie? Przy pierwszym spotkaniu z tą branżą możesz mieć wątpliwości czym różni się praca i obowiązki spedytora od tego, za co odpowiada przewoźnik. Przed zleceniem transportu swojego towaru którejkolwiek ze stron warto upewnić się, na jaką pomoc możemy liczyć. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie pełne konkretów.

Spedytor jako nadzorca

W pracy spedytora najważniejsza jest skrupulatność i ogromna dokładność. To właśnie on zajmuje się planowaniem całego przewozu. Odpowiada za to, by uzyskać jak najwięcej informacji i dopełnić wszelkich potrzebnych formalności. Organizuje załadunek i rozładunek towaru, podpisuje umowę z przewoźnikiem, kontroluje jego pracę.

By cały proces przewozu towaru przebiegał bez zarzutu, spedytor musi jak najlepiej dobrać przewoźnika, z którym współpracuje przy zleceniu. Wybiera firmy godne zaufania, z którymi wcześniej pracował. Zna ich kwalifikacje, ma informacje na temat wielkości taboru i stanu technicznego tych pojazdów i posiadanych ubezpieczeń.

Spedytor przekazuje przewoźnikowi najdrobniejsze szczegóły dotyczące towaru, informacje odnośnie załadunku i rozładunku oraz uwagi klienta dotyczące transportu. Znajomość dokładnych wymiarów, rodzaju i wartości towaru, godzin awizacji oraz wymagań w kwestii zabezpieczeń i taboru umożliwiają szybsze dopasowanie odpowiedniego auta do przewożonego ładunku. To kwestie kluczowe dla Spedytora. Ponosi on w sytuacji wystąpienia jakiejkolwiek szkody odpowiedzialność.

Przewoźnik jako wykonawca

Przewoźnik – jak sama nazwa wskazuje – odpowiada przede wszystkim za przewóz towaru. Wytycza swoim kierowcom odpowiednie trasy oraz kontroluje ich czas pracy. Dobry przewoźnik w całym procesie transportu na każdym etapie powinien mieć pewność, że towar jest odpowiednio zabezpieczony (w zależności od wytycznych, które otrzymał), również w miejscu postoju. A także zadbać o to, żeby ładunek dotarł na miejsce punktualnie.

Transport dla eksportu do Niemiec

Jeśli szukasz doświadczonego i solidnego przewoźnika, który przewiezie Twoje towary z Polski do Niemiec, to nasza oferta jest dla Ciebie stworzona. Skontaktuj się z nami i otrzymaj indywidualną ofertę transportu w ciągu 24 godzin!

Różnice, zagrożenia i ryzyko: na co zwrócić szczególną uwagę?

Spedytor odpowiada za organizację całego przedsięwzięcia dostarczenia towaru z punktu A do punktu B. Do obowiązków przewoźnika należy jego przewóz. Zwróć jednak uwagę na to, jakiego rodzaju umowy zawierasz: umowę spedycji czy umowę przewozu. To ona wyznacza stosunek prawny i określa, kto będzie odpowiadał za pokrycie kosztów w razie wyrządzenia szkody – przewoźnik czy spedytor. Przed takimi sytuacjami chroni wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pokrywa straty w sytuacji, gdy spedytor widnieje w liście przewozowym jako “przewoźnik umowny”.

Miej też pewność, że korzystasz z usług sprawdzonej firmy spedycyjnej. Zaufany spedytor jest gwarancją, że przewoźnik, z którym współpracuje, także jest godny zaufania. Nie ryzykuj przekazania towaru szemranej spółce, która nie chce przedstawić swojej licencji czy ubezpieczenia: najczęściej kończy się to podstawieniem niewłaściwego samochodu, próbą anulowania zlecenia na parę godzin przed załadunkiem lub w skrajnych przypadkach nawet kradzieżą ładunku.

Spedytor > przewoźnik

Firma spedycyjna nadzoruje przewóz pod każdym względem i na każdym etapie, nawet po przekazaniu towaru przewoźnikowi. To na spedytorze spoczywa kwestia kontaktu z klientem w sytuacjach kryzysowych – takich jak spóźnienia czy wypadki – oraz rozwiązywanie problemów w trakcie załadunku i rozładunku. To także spedytor zajmuje się kontaktem z przewoźnikami oraz ich kierowcami i zapewnieniem podwykonawcom ładunku na drogę powrotną.

Wniosek jest prosty: nawet jeśli na drodze wszystko zależy od przewoźnika, to właśnie na barkach spedytora leży los całego skomplikowanego przedsięwzięcia, jakim jest przewóz. Pamiętaj o tym, zanim oddasz swój towar w ręce pierwszej lepszej firmy.

Profesjonalna spedycja Polska-Niemcy

Załadujemy Twój towar w każdym mieście w Niemczech od Monachium, Norymberga, Erlangen, Kolonia, Bonn, Wiesbaden, Hamburg, Berlin, aż po Drezno oraz Lipsk, a za podjazd na miejsce załadunku do 30km nic nie zapłacisz. Pomożemy Ci w transporcie z Niemiec do Polski.