Każdy kierowca, mimo że w Polsce nie ma wyraźnych regulacji w tym zakresie, dba o wymianę opon na zimowe. To gwarancja bezpieczeństwa jazdy. Nie w każdym kraju jednak tak liberalnie podchodzi się do kwestii wymiany ogumienia. Gdzie kierowcy aut ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony powinni pamiętać o zimówkach?

Szukasz stałych zleceń transportowych?

Ty poszukujesz stałych zleceń transportowych a nasza firma potrzebuje doświadczonych i wykwalifikowanych przewoźników. Zapytaj o możliwość współpracy z M&W Spedition!

Brak rygorystycznych przepisów

Zacznijmy od państw, w których nie ma przepisów dotyczących wymiany opon lub też są one zależne od innych czynników. Na początku wspomnieliśmy o Polsce. Tak, w naszym kraju nie wymaga się okresowej zmiany ogumienia, podobnie jak w Belgii czy w Holandii. To od kierowcy przede wszystkim zależy, czy zdecyduje się na założenie zimówek, czy też pozostanie przy wersji letniej lub całorocznej.

Ograniczenia w tym zakresie obowiązują natomiast we Francji, gdzie – mimo braku odgórnych przepisów – na drogach oznaczonych jako B26 trzeba jeździć na oponach zimowych. W niektórych miejscach mogą to także nakazywać znaki.

Podobne rozwiązanie w zakresie oznakowania wprowadzono również we Włoszech. W Szwajcarii z kolei mogą wystąpić lokalne nakazy stosowania zimówek, a w Hiszpanii na drogach górskich, musimy mieć opony zimowe w pojazdach zbierających odpady, rozwożących żywność czy w autach pomocy drogowej.

Opony zimowe dla pojazdów ciężarowych powyżej 3,5t dcm. Przepisy zima 2020/2021

W tych krajach pamiętaj o zmianie opon!

Diametralnie inne zasady obowiązują z kolei u naszych południowych sąsiadów. W Czechach od 1 listopada do 31 marca – w zależności od warunków drogowych lub w miejscach oznaczonych symbolem „zestaw drogowy” – musimy poruszać się na oponach zimowych.

Zgodnie z przepisami mają się znaleźć na osi napędzanej pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, a minimalna głębokość bieżnika wynosi 6 mm. Podobne zasady można spotkać także na Słowacji, gdzie zimówki na osi napędzanej są obowiązkowe od 15 listopada do 31 marca.

Bardzo rygorystyczne regulacje wprowadziła natomiast Austria, obligując kierowców do używania opon zimowych od 1 listopada do 15 kwietnia. Ciężarówki muszą mieć przynajmniej na jednej osi napędowej opony oznaczone symbolem M+S i/lub opony alpejskie (3PMSF) o minimalnej głębokości bieżnika 6mm (diagonalne) i 5 mm (radialne).

W Niemczech natomiast kierowcy mają obowiązek wymiany opon na osiach napędowych oraz na przedniej osi skrętnej, ale używane ogumienie M+S powinno być wyprodukowane do 31 grudnia 2017 r., o czym więcej przeczytasz tu: regulacje w innych krajach Europy .

Podróżując po Europie, warto wcześniej sprawdzić, jakie regulacje w kwestii opon zimowych obowiązują w poszczególnych krajach. Pozwoli to uniknąć nie tylko mandatu czy kłopotów związanych z zakazem dalszej jazdy, ale przede wszystkim przygotować się do bezpiecznej podróży. Szczegółowy wykaz obowiązków w zakresie opon zimowych, można znaleźć tu: opony zimowe 2020/2021.

Spedycja w kraju i w EU

Przetransportujemy Twój ładunek do każdego miasta w Niemczech, Belgii oraz Holandii. Nasza oferta obejmuje również profesjonalny transport krajowy. Zajmiemy się organizacja całości oraz koordynacją. Współpracujemy z doświadczonymi przewoźnikami.