Parlament Europejski uchwalił nowe przepisy, określane jako Pakiet Mobilności, które regulują pracę przewoźników drogowych. Pierwsza część ustaleń pakietu mobilnosci zacznie obowiązywać już na początku sierpnia. Czego dotyczą zmiany?

Nowe zasady noclegów

Praca kierowcy ciężarówki nie należy do najłatwiejszych. Wiąże się z wieczną podróżą i  ciągłym przemieszczaniem, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Szczególnie problematyczna dla polityków był temat noclegów. Pakiet mobilności zmienia przepisy, dotyczące regularnego odpoczynku kierowców.

Jeśli tygodniowy odpoczynek kierowcy potrwa dłużej niż 45 godzin, pracodawca musi zapewnić mu miejsce noclegowe, spełniające odpowiednie warunki sanitarne. W związku z tym zakończą się nadmiernie długie postoje prowadzących pojazdy w kabinach, co wydaje się znaczące w kwestii podwyższenia jakości pracy.

Dodatkowo kierowcy będą mogli odbywać odpoczynek skrócony dwa tygodnie z rzędu, ale obowiązkowo w krajowej bazie siedziby firmy lub w miejscu zamieszkania kierowcy.

Pakiet mobilności wchodzi w zycie. M&W Spedition

Częstsze powroty do rodzin

Kolejną interesującą kwestią, którą reguluje Pakiet Mobilności, są powroty kierowców do domów. Pracodawcy będą musieli konstruować plany pracy w taki sposób, aby pracownicy mogli wrócić do domu co 3 lub 4 tygodnie. To odważny, a zarazem ważny ruch, szczególnie w stosunku do kierowców, którzy mają rodziny.

Niekorzystny zapis dotyczy natomiast powrotu każdej ciężarówki raz na 8 tygodni do centrum operacyjnego firmy. Wiąże się to z pustymi przebiegami. Jak podaje portal Infor, puste przeloty to dodatkowe spalanie 200 tys. ton paliwa rocznie, a tym samym zwiększy się emisja CO2 o około 635 tys. ton rocznie. Widać tu wyraźną rozbieżność z dotychczasowymi działaniami podejmowanymi przez Unię Europejską, które miały na celu redukcję emisji dwutlenku węgla. Co więcej, zwiększony ruch ciężarówek spowoduje większą ilość pracy w firmowych biurach, ponieważ każdy powrót pojazdu będzie kontrolowany. To wygeneruje dodatkowe koszty, które firmy będą zmuszone pokryć.

Tachografy w autach dostawczych

Zmiany nastąpią także w działaniu tachografów. Urządzenia rejestrujące czas pracy i jazdy kierowców zawodowych od 2024 roku mają być wyposażone w lokalizatory GPS. Ich zadaniem będzie rejestrowanie częstotliwości opuszczania granic kraju przez kierowców. Ponadto tachografy w 2026 roku trafią do samochodów dostawczych, których masa całkowita przekracza 2,5 tony.

Oznacza to, że wszechobecne busy w zabudowie międzynarodowej (8 ep, 10 ep, 12 ep) z kabinami sypialnymi, będą musiały zostać wyposażone w te urządzenia. Również tak zwane „blaszki”, którymi jeżdżą głównie kurierzy, mają mieć na pokładzie tachografy. Obecnie istnieje obowiązek montażu tego sprzętu w samochodach o masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Transport dla eksportu do Niemiec

Jeśli szukasz doświadczonego i solidnego przewoźnika, który przewiezie Twoje towary z Polski do Niemiec, to nasza oferta jest dla Ciebie stworzona. Skontaktuj się z nami i otrzymaj indywidualną ofertę transporty w ciągu 24 godzin!

Zmiany w kwestii kabotażu

Kabotaż to przewóz przedmiotów lub osób wewnątrz innego kraju. Pracownicy desygnowani do kabotażu, traktowani będą jak osoby delegowane do pracy. W skrócie oznacza to, że kierowcy będą podlegać prawu panującemu w kraju, w którym aktualnie się znajdują.  Może to oznaczać liczne komplikacje dla pracowników i pracodawców.

Kwestię samych kabotaży bardzo przejrzyście opisaliśmy w tym tekście. Pomimo drastycznych propozycji, jak ograniczenie wykonywania kabotaży do maksymalnie trzech dni, finalnie podstawowe zasady mają być takie jak dotychczas.

Nie wszyscy zgadzali się na zmiany

Przeciwko Pakietowi mobilności wystąpiło dziewięć państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska. Nowe przepisy są kontrowersyjne i problematycznie, ponieważ niosą ze sobą negatywne skutki finansowe dla firm. Utrudnione będzie świadczenie usług na Zachodzie, co dodatkowo zmniejszy konkurencyjność na tamtejszych rynkach.

Zachęcamy do zapoznania się z kwestią tego, jak dokładnie będzie wyglądało wprowadzanie regulacji w życie. Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać już w pierwszych dniach sierpnia bieżącego roku, a pozostałe w drugiej połowie 2021 r.

Profesjonalna spedycja Polska-Niemcy

Załadujemy Twój towar w każdym mieście w Niemczech od Monachium, Norymberga, Erlangen, Kolonia, Bonn, Wiesbaden, Hamburg, Berlin, aż po Drezno oraz Lipsk, a za podjazd na miejsce załadunku do 30km nic nie zapłacisz. Pomożemy Ci w transporcie z Niemiec do Polski.