Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na ekonomię większości państw świata – w tym nas i naszych sąsiadów. W najnowszym artykule sprawdzamy, jak sytuacja odbiła się na polskim eksporcie i imporcie?

Polski eksport i import. Jak radzi sobie Polska w czasie pandemii COVID-19?

W ostatnich latach eksport w polskiej gospodarce nabiera coraz większego znaczenia. Można powiedzieć, że jest elementem, który najbardziej napędza naszą krajową gospodarkę. Zyski z handlu zagranicznego przekraczają już 200 miliardów euro w skali roku i jak dotąd nic nie wskazywało na to, by ich wzrost miał zwolnić. Pojawienie się pandemii koronawirusa znacząco wpłynęło jednak na działalność polskich firm.

Najnowsze dane pokazują, że Polska na tle innych państw europejskich znajduje się w całkiem dobrej sytuacji. Spośród krajów UE tylko w Polsce i na Malcie spadek wolumenu eksportu będzie miał wartość jednocyfrową. W naszym przypadku wyniesie on 9,8% – dla porównania Niemcy spodziewają się spadku w okolicach 30 procent.

Transport dla eksport oraz importu

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy, który przewiezie Twoje towary z Polski do Niemiec, Belgii czy Holandii, to trafiłeś pod właściwy adres. Skontaktuj się z nami i otrzymaj indywidualną ofertę transporty w ciągu 24 godzin!

Polski eksport i import wyprzedza państwa europejskie? - podsumowanie pandemii

Wpływ koronawirusa na polski eksport i import z Niemiec.

Pojawienie się pandemii COVID-19 znacząco wpłynęło na przepływ usług oraz towarów między państwami. Sytuacja uległa zmianie również na linii Polska-Niemcy.

We wczesnej fazie epidemii wiele osób unikało zakupu towarów z innych państw, obawiając się, że wraz z przesyłką dotrzeć może sam wirus. Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego jednak uspokaja, mówiąc, że szanse na zaistnienie takiej sytuacji są niemal niemożliwe.

Wirus potrzebuje odpowiednich warunków, dodatkowo nie jest w stanie przetrwać tak długiej trasy. Mimo tego znaczna liczba osób zrezygnowała z zakupów zagranicznych, wybierając zamiast tego korzystanie z lokalnych, polskich ofert.

Wymianę handlową między państwami osłabiły również problemy związane z samym transportem, czyli między innymi zawieszone linie lotnicze oraz zamknięcie granic. Handel międzynarodowy wiele na tym stracił, jednak znacznie cięższe skutki odczuwa sektor związany z międzypaństwowymi podróżami.

Polska jednym z najważniejszych partnerów handlowych Niemiec

W obliczu pandemii wiele państw było zmuszonych wprowadzić zmiany dotyczące gospodarki. Polska jak dotąd przeszła ten okres dość łagodnie, co umożliwiło naszemu krajowi osiągnąć między innymi wzrost znaczenia w stosunku do innych partnerów gospodarczych naszych sąsiadów.

Jak podaje Business Insider, obecnie nasz kraj zajmuje czwarte miejsce pod względem eksportu do Niemiec. Wyprzedzają go jedynie Chiny, Stany Zjednoczone oraz Holandia. W ostatnich miesiącach Polska wyprzedziła kraje takie jak Francja oraz Włochy.

Sytuacja wygląda zatem całkiem korzystnie. Nie jest to wyłącznie jednokierunkowa relacja – Polska to ósmy kraj pod względem eksportu z Niemiec. W tym zestawieniu plasujemy się za Włochami, Francją, Holandią, Austrią, Szwajcarią, USA i Chinami.

Koronawirus i jego wpływ na niemiecką gospodarkę

Towary importowane do Polski z Niemiec to przede wszystkim samochody oraz ich części. Aktualnie popyt na tego typu produkty zmalał, co odbiło się na niemieckiej gospodarce. W rankingu państw, do których importowane są towary pochodzące z Niemiec, Polska wypada całkiem nieźle. Największy spadek dotyczy relacji Niemcy-Wielka Brytania, gdzie wartość spadła o 46,7 procent. W przypadku Polski jest to 27 procent.

Czy należy obawiać się zamawiania towarów i usług transportowanych od naszego zachodniego sąsiada? Obawy zdrowotne można uznać za bezpodstawne – przeniesienie koronawirusa za pośrednictwem zamówionego towaru nie jest możliwe. Mimo to warto zadbać o przestrzeganie niezbędnych środków bezpieczeństwa oraz wybór sprawdzonych przewoźników.

Mamy doświadczenie na rynku niemieckim!

Specjalizacyjny się w profesjonalnym transporcie do oraz z Niemiec. Organizujemy i nadzorujemy cały proces spedycji. Od formalności po transport i monitoring ładunku. Załadujemy i dostarczymy twój towar w każdym mieści w Niemczech i dostarczymy go dowolne miejsce w Polsce.