Na nadawcy spoczywa obowiązek zabezpieczenia przewożonego towaru, aby nie stanowił on zagrożenia dla innych użytkowników ruchu drogowego. Jakie zabezpieczenia stosuje się dziś powszechnie?

Zanim pojazd załadowany towarem wyjedzie na trasę, konieczne jest zadbanie o jego prawidłowe zabezpieczenie. Od tego zależy, czy w trakcie transportu nie będzie on stanowił zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego i czy dotrze nieuszkodzony pod wskazany przez klienta adres. Jeżeli korzystasz z usług przewoźników, to powinieneś zdawać sobie sprawę, że od wyposażenia pojazdu zależy to, czy będziesz miał możliwość bezpośrednio lub pośrednio (w przypadku zlecenia tego zadania podmiotowi zewnętrznemu) prawidłowego zabezpieczenia towaru. Lekceważąc przepisy w tym zakresie, doprowadzisz do tego, że odpowiedzialność przewoźnika będzie bardzo ograniczona. W efekcie stracisz wyłącznie ty.

Chcąc przewozić towary zgodnie z przepisami, musisz zwrócić uwagę na wyposażenie pojazdów ciężarowych znajdujących się we flocie przewoźnika. Poniżej znajdziesz informacje o zabezpieczeniach, z których nadawcy korzystają najczęściej.

Pasy transportowe – by prawidłowo zabezpieczyć ładunek

Przewożony ładunek można zabezpieczyć na wiele sposobów. Pasy transportowe są niezwykle popularne, bo sprawdzają się niezależnie od gabarytów i ciężkości towaru. Jeżeli chodzi o rodzaje pasów dostępnych w sklepach, to wybór jest naprawdę duży. Takie produkty różnią się m.in. metodą mocowania (np. pasy jedno- i dwuczęściowe). Solidny przewoźnik będzie oferował szeroki wybór pasów transportowych, aby możliwe było prawidłowe zabezpieczenie ładunku.

Maty antypoślizgowe i drewniana podłoga – idealne w przypadku ciężkiego ładunku

Ciężki ładunek najczęściej zabezpiecza się pasami transportującymi. Nie zawsze jednak takie zabezpieczenie jest wystarczające – bywa, że towar przemieszcza się w obrębie pojazdu w trakcie jazdy. Co w takiej sytuacji? Rozwiązaniem są maty antypoślizgowe. Są one wykonane ze specjalnych materiałów, dzięki czemu uniemożliwiają przemieszczanie się ładunku. Maty antypoślizgowe występują w różnych rozmiarach, zatem można z nich skorzystać niezależnie od wielkości transportowego towaru.

Innym rozwiązaniem jest zakup podłogi, np. drewnianej. Może ona zostać pokryta warstwą antypoślizgową, dzięki czemu przewożony na niej ładunek będzie odpowiednio zabezpieczony przed przemieszczaniem się.

Palety – by załadunek i rozładunek nie sprawiały kłopotu

Towary przewożone od producenta do hurtowni najczęściej są pakowane w kartony. Zbiorcze opakowanie umieszcza się na paletach (platformach nośnych), czyli specjalnych, najczęściej drewnianych konstrukcjach, przystosowanych do przewozu np. wózkami widłowymi. Jeżeli chodzi o rodzaje palet, to z pewnością należy wskazać na europalety, które są powszechnie stosowane w Europie i dopasowane do wszystkich wózków widłowych. Poza nimi przewoźnicy często wykorzystują palety przemysłowe (tzw. ISO), przeznaczone do transportu kontenerów lub stworzone z myślą o przemyśle chemicznym (CP).

Gitterbox – idealny do drobnych ładunków

Nie zawsze ładunek składa się z towarów gabarytowo dużych – zdarza się, że przewoźnik otrzymuje zlecenie na przewóz tzw. drobnicy. Zabezpieczenie drobnego ładunku wcale nie jest trudne – wystarczy sięgnąć po gitterboxy. To specjalne pojemniki (siatkowe lub blaszane), do których można włożyć przewożony towar. Modele gitterboxów dostępnych w ofercie producentów różnią się rozmiarami i wagą. Na rynku można zakupić pojemniki o maksymalnej wysokości użytkowej np. 800 lub 1130 mm. Dodatkowo część produktów jest przystosowana do piętrowania.

Belki i kątowniki – aby zabezpieczyć ładunek

Do zabezpieczenia ładunku są wykorzystywane nie tylko wyżej opisane produkty. Aby np. chronić krawędzie kartonów czy palet, wykorzystuje się kątowniki. Są one produkowane w różnych rozmiarach, dzięki czemu możliwe jest ich dostosowanie do gabarytu ładunku.

Blokady ładunku po jego zapakowaniu na ciężarówkę można dokonać, wykorzystując specjalne belki. Dzięki nim towar nie będzie się przemieszczał np. po naczepie.

Czy kierowca ma ubranie ochronne i robocze?

Kierowcy bardzo często biorą udział w rozładunku i załadunku pojazdu. W związku z tym muszą mieć ubranie ochronne, z którego będą mogli skorzystać. W gestii przewoźnika leży, aby dostarczyć je pracownikowi. Solidna firma transportowa nie zapomina o tym obowiązku – zapewnia zarówno ubranie ochronne, jak i robocze. To pierwsze jedynie zabezpiecza odzież własną pracownika przed zabrudzeniem, drugie zaś stosuje się wówczas, gdy kierowca jest narażony na kontakt z substancjami szkodliwymi dla zdrowia.