W Niemczech od 24 listopada w życie weszły surowe przepisy dla kierowców samochodów ciężarowych i dostawczych. Co się zmieni dla kierowców zawodowych? Gdzie można wykonywać testy, jaki mają termin ważności? Kto zapłaci za testy? Kto to kontroluje i jakie są kary? Podpowiadamy i przedstawiamy najważniejsze informacje.

Czym jest zasada 3G?

Reguła 3G pochodzi od trzech niemieckich słów (geimpft, genesen, getestet) i oznacza, że przestrzenie publiczne i różne miejsca (takie jak sklepy, restauracje, stadiony, salony fryzjerskie i inne) dostępne są tylko dla osób zaszczepionych, dla ozdrowieńców oraz tych z negatywnym wynikiem testu. Zasada ta obowiązuje na terenie Niemiec i obowiązuje wszystkich pracowników poza osobami wykonującymi swoje obowiązki zdalnie.

Na czym będą polegać nowe regulacje dla kierowców?

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy wjeżdżający na teren Niemiec także będą musieli pokazać certyfikat szczepienia, przejścia zakażenia lub negatywny wynik testu. Z tym wiążą się jednak pewne wyjątki. Przede wszystkim przed przyjęciem zlecenia konieczne będzie zweryfikowanie sposobu odbywania się załadunku lub rozładunku – chodzi tutaj o to, czy kierowca będzie miał bezpośredni kontakt z innymi osobami. Po drugie konieczne będzie sprawdzenie, czy na danym terenie obowiązuje zasada 3G. W sytuacji, gdy okaże się, że taka zasada obowiązuje, a kierowca ma kontakt z innymi osobami, będzie on musiał przedstawić jedno z wymaganych zaświadczeń. Nie przewidziano tutaj żadnych wyjątków czasowych, co oznacza, że nawet jeśli kierowca będzie miał kontakt z innymi osobami przez kilka minut, to i tak musi zaprezentować zaświadczenie. Więcej informacji na temat nowych reguł można znaleźć na w tym artykule oraz na stronie Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Infrastruktury.

Reguła 3G. M&W Spedition

Gdzie można wykonać testy i jaką mają datę ważności?

Testy przed przyjazdem do Niemiec można wykonać w Polsce. Testy PCR mają ważność 48 godzin, natomiast testy antygenowe są ważne przez 24 godziny. Z kolei kierowcy, którzy dłużej przebywają na terenie Niemiec, mogą wykonać testy już w tym kraju w punktach testowania.

Kto zapłaci za testy?

Koszty testów w większości przypadków ponoszą niemieccy pracodawcy, jednak dotyczy to tylko osób zatrudnionych w Niemczech. Z kolei polscy kierowcy muszą samodzielnie opłacić testy.

Konsekwencje dla polskich kierowców

Obecne restrykcje uderzą w polskich kierowców, którzy jeżdżą do Niemiec na przykład z dostawami towarów. Biorąc pod uwagę fakt, że nie wszystkie osoby w Polsce są zaszczepione, wielu kierowców będzie musiało wykonywać testy lub po prostu zdecydować się na szczepienie. Warto zaznaczyć, że osoby bez stosownego zaświadczenia nie będą mogły w ogóle kontaktować się z mieszkańcami Niemiec, a tym samym będą musiały cały czas pozostać w pojeździe. Za złamanie obowiązujących przepisów przewidziana jest kara w wysokości do 25 tysięcy euro (a więc maksymalnie około 117 tysięcy złotych). Kontrole będzie przeprowadzać niemiecka policja.

Czytaj artykuły o podobnej treści

Sprawdź cykl artykułów dla przewoźników w transporcie krajowym i międzynarodowym