Po naszych drogach porusza się wiele “ciężarówek”. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że zmieniają się jedynie ich kolory. Jednak tak naprawdę, poza kolorem, różni je cała masa istotnych szczegółów. W zależności od tego, co przewożą – każda “ciężarówka” jest inna. Dzisiejszy wpis poświęcimy rozróżnieniu podstawowych rodzajów sprzętu służącego do transportu ładunków, tak, byś zlecając przewóz towaru, wiedział, czego dokładnie potrzebujesz.

Mnogość opcji

Podstawową rzeczą, którą należy uzgodnić ze spedytorem, zlecając transport, jest ilość i rodzaj przewożonego towaru. To właśnie od tego zależy, jakie auto należy podstawić na miejsce załadunku.

Jeśli więc Twoja przesyłka jest wyższa niż 2,7 m, najlepszym rozwiązaniem okaże się naczepa typu MEGA wysoka do 3 m. Inaczej wygląda sprawa, gdy przesyłka jest niewielka. Nie ma wtedy potrzeby wysyłania standardowej naczepy o długości 13,6 m. Może się bowiem okazać, że wystarczy samochód ciężarowy o ładowności do 6 ton lub tylko bus o ładowności do 1,2 tony.

W przypadku takiego towaru, jak materiał sypki, zboże czy piasek, najlepiej zamówić naczepę z ruchomą podłogą. Tak zwaną walking floor lub wywrotkę. Naczepy te ułatwiają rozładunek tego rodzaju towarów. Jeżeli chcesz przewieźć ciecze, drewno czy inne produkty, które wymagają specjalnego traktowania, jak przewóz w odpowiedniej temperaturze, możesz spodziewać się, że zostaną one załadowane na cysterny, dłużyce czy chłodnie. To one są przystosowane do takich zadań. Opcji jest naprawdę wiele i wszystko zależy od tego, co chcesz przewieźć.

Najczęstszy widok na drogach

Na polskich drogach najczęściej spotkać można standardowe naczepy Firanki oraz Plandeki – wyróżnia je wyłącznie sposób zamykania auta. Są to oplandekowane auta o długości 13,6 metra i ładowności 24 tony, umożliwiające załadunek bokiem, tyłem, a nawet górą. Popularność Firanki wiąże się przede wszystkim z tym, że można na niej przewieźć bez problemu praktycznie każdy towar. Niezależnie od tego, czy będzie on spakowany na paletach, w beczkach, czy załadowany luzem. Jedynym ograniczeniem jest to, by całość nie przekroczyła ładowności naczepy. Dzięki swojej uniwersalności, Firanki stanowią najczęstszy wybór klientów.

Najlepszy wybór

W dzisiejszych czasach przewoźnicy decydując się na kupno naczep, wybierają je pod branżę, w której mają najwięcej klientów, tak, by jak najlepiej sprostać ich wymaganiom. Wybierając spedycję specjalizującą się w danym obszarze, można mieć pewność, że dysponuje ona sprzętem, który bez przeszkód dowiezie Twój towar w wyznaczone miejsce. Najlepiej jednak wybrać firmę spedycyjną, która dysponuje niezliczoną dostępnością najróżniejszych środków transportu oraz gęstą siecią kontaktów i dostawców. W takim przypadku możesz być pewny, że spedytor znajdzie naczepę skrojoną na miarę Twojego ładunku.