Niemcy, Norwegia, Austria… W jakich jeszcze krajach obowiązuje już ustawa o minimalnej płacy dla kierowców z zagranicznych firm?

Na wprowadzenie płacy minimalnej dla kierowców wykonujących przewozy kabotażowe na swoim terytorium decyduje się coraz więcej europejskich krajów. Każda taka decyzja wywołuje zaniepokojenie polskich przewoźników, którzy obawiają się zbyt wysokich kosztów i utraty zagranicznych kontrahentów. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu trendowi.

Niemcy

To właśnie ten kraj jako pierwszy wprowadził minimalną płacę dla kierowców pracujących na jego obszarze. Obowiązujący od 1 stycznia 2015 przepis z początku obejmował zarówno kabotaż oraz operacje z punktem początkowym lub końcowym w Niemczech, jak i przewozy tranzytowe, które jednak wyłączono z niego już po miesiącu. Od 1 stycznia 2017 będzie obowiązywała nowa podwyższona stawka płacy minimalnej w Niemczech. Parlament przyjął propozycję minister pracy Andrei Nahles, zgodnie z którą od 1 stycznia 2017 r. stawka została zwiększona z 8,50 EUR za godzinę do 8,84 EUR. Zgodnie z ustawą wprowadzoną w życie na początku 2015 r. płaca minimalna będzie dalej wzrastała regularnie co 2 lata.

Transport dla eksportu do Niemiec

Jeśli szukasz doświadczonego i solidnego przewoźnika, który przewiezie Twoje towary z Polski do Niemiec, to nasza oferta jest dla Ciebie stworzona. Skontaktuj się z nami i otrzymaj indywidualną ofertę transporty w ciągu 24 godzin!

Norwegia

W ślad za Niemcami najszybciej poszli Norwegowie, którzy płacę minimalną dla kierowców wprowadzili już sześć miesięcy później. Dotyczy ona wszystkich pracujących na terenie Norwegii kierowców pojazdów powyżej 3,5 tony i wynosi 158,32 korony norweskie (około 74 złote) na godzinę. Pracodawca powinien też pamiętać o wypłaceniu diety w wysokości 307 koron na dobę.

Austria

Obowiązująca od lat austriacka ustawa o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego dotyczy również kierowców zagranicznych firm obsługujących przewozy kabotażowe na terenie tego kraju. Warto przypomnieć, że od początku tego roku płaca minimalna w Austrii wzrosła o 2,7% i obecnie dla pracowników polskich firm wynosi 8,49 euro..

Francja

Przepisy o płacy minimalnej dla kierowców we Francji weszły w życie z początkiem lipca 2016. Loi Macron, bo tak nazywa się przyjęta przez francuski rząd ustawa, nakłada na zagranicznych pracodawców obowiązek wypłacenia kierowcom 9,67 euro za każdą przepracowaną godzinę.

Stawki minimalnych wynagrodzeń dla kierowców

Włochy

Niespełna miesiąc po Francuzach podobną ustawę przyjęli Włosi. W tym kraju minimalna stawka za miesiąc (pięć dni w tygodniu po osiem godzin) pracy kierowcy wynosi 9,76 do 10,3 euro. Za nieprzestrzeganie tego przepisu firmy z Włoch mogą zapłacić aż 6 tysięcy euro za każdego pracownika.

Węgry

Ostatnim jak dotąd europejskim krajem, który ustalił wysokość najmniejszej pensji dla pracujących na jego terytorium kierowców zagranicznych firm są Węgry. Tutaj jednak płaca jest zbliżona do polskich warunków i wynosi, w zależności od wykształcenia, od 639 do 742 forintów (około 10 złotych) na godzinę.

Holandia

Holandia wzorem innych krajów UE, przyjęła dyrektywę o delegowaniu pracowników, przyjęto ją w czerwcu 2016. Jednak będzie wdrożona w życie dopiero w styczniu 2018. Stawka minimalnego wynagrodzenia wyniesie 13,91 €/h

Profesjonalna spedycja Polska-Niemcy

Załadujemy Twój towar w każdym mieście w Niemczech od Monachium, Norymberga, Erlangen, Kolonia, Bonn, Wiesbaden, Hamburg, Berlin, aż po Drezno oraz Lipsk, a za podjazd na miejsce załadunku do 30km nic nie zapłacisz. Pomożemy Ci w transporcie z Niemiec do Polski.