Branża transportowa nieustannie ulega transformacjom, które wymuszają na pracodawcach dostosowywanie się do wymogów prawnych. Aby nie generować strat, warto nawiązać współpracę z dobrą firmą spedycyjną. Kooperacja między spedytorem a przewoźnikiem musi opierać się na wzajemnej rzetelności i profesjonalizmie, gdyż jest to wykonywanie jednego zlecenia dwutorowo. Jak znaleźć najlepszą spedycje?

Do całokształtu nowych wyzwań dochodzą przepisy regulujące, a także ujednolicone procedury – zwłaszcza na arenie międzynarodowej. Dzisiejsza firma przewozowa, nawet posiadająca długoletnie doświadczenie, musi zastanowić się nad perspektywami rozwoju i warunkami dalszej obecności na wciąż zmieniającym się rynku transportowym.

Unia Europejska stawia przed przewoźnikiem liczne wyzwania – gwarancję minimalnej płacy dla kierowców, obowiązek wyznaczenia swego przedstawiciela na terenie Francji, zakaz spania w kabinach ciężarówki czy znacznie bardziej rygorystyczne pilnowanie czasu pracy kierowcy.  Są to więc powody, dla których coraz więcej przewoźników decyduje się na współpracę z firmami spedycyjnymi, które świadczą kompleksową usługę zarządzania zadaniami transportowymi.

Spedycja na najwyższym poziomie

Jeśli szukasz doświadczonej i niezawodnej firmy spedycyjnej, która zajmie się twoim ładunkiem, to nasza oferta jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do szybkiego i wygodnego kontaktu!

Kiedy potrzebny jest spedytor?

Firmy spedycyjne to jedna z najszybciej rozwijających się części rynku transportowego. Spedycja ma za zadanie zorganizowanie przewozu na najbardziej optymalnych warunkach. Jej działanie pomaga w usprawnieniu procesu załadunku, odprawy czy przestojów. Co więcej, ogromną zaletą jest pomoc w tworzeniu dokumentacji i kwestiach administracyjnych, a to bywa szczególnie skomplikowane w przypadku zleceń zagranicznych. Spedycja nie tylko oferuje znajomość języków i użytecznych przepisów, ale  także  zajmuje się stroną finansową oraz księgową.

Przewoźnik może też rozważyć współpracę ze spedycją, gdy odczuwa potrzebę wprowadzenia zarządzania bardziej złożonego i zaawansowanego. Firmy spedycyjne są dla wielu firm ogromnym wsparciem i odciążeniem w codziennych obowiązkach. Osoba na stanowisku spedytora musi wykazać się umiejętnością pracy pod presją czasu, kreatywnością w rozwiązywaniu nieoczekiwanych problemów oraz być dobrym negocjatorem. Spedytorzy najczęściej posiadają kompetencje i kwalifikacje zawodowe oraz kompleksową wiedzę, niezbędną do prowadzenia działalności w zakresie spedycji. Pamiętajmy jednak, że znalezienie odpowiedniej spedycji wcale nie jest takie proste.

Jak znaleźć odpowiedniego spedytora?

Przewoźnik szukający dla siebie spedycji powinien uważnie prześledzić rynek. Wiele firm spedycyjnych tworzy własne strony internetowe, gdzie udostępnia swoje raporty. Oprócz tego spedytorzy ogłaszają się na giełdach transportowych, takich jak TimoCom czy Trans.eu oraz platformach z ofertami pracy. Niemniej jednak przewoźnicy, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, najchętniej korzystają z usług firm poleconych przez kogoś z branży. Rekomendacje innego przewoźnika to najlepszy rodzaj referencji, który może zdobyć firma spedycyjna.

Jak znaleźć odpowiedniego spedytora?

Na co zwrócić uwagę przy nawiązywaniu współpracy ze spedycją?

Oczywiście nie zawsze istnieje możliwość zweryfikowania cech oraz kompetencji zespołu spedycyjnego natychmiast. Wówczas dużym zabezpieczeniem przed przyszłą współpracą są korzystne warunki umowy. W kwestii kosztów warto unikać zgody na wysokie kary umowne, składania obietnic bez pokrycia lub stosowania okoliczności wyłączających spedycję od odpowiedzialności.

Dodatkowo przewoźnik może przyjąć lub odrzucić poszczególne warunki, np. stosowanie opcji skonto – czyli rabatów za terminową płatność lub narzucania konkretnego trybu serwisowania czy wyposażenia. Niezwykle ważne jest ustalenie zakresu obowiązków spedytora – najczęściej nie jest to wyłącznie wysłanie i odbiór przesyłki, ale też liczne usługi z tym związane, np. przygotowanie dla przewoźnika instrukcji przewozu, organizowanie odprawy celnej, sprawdzenie stanu towaru czy ustalenie trasy.

Wspólne wykonywanie zleceń transportowych przez przewoźników i spedytorów to połączenie o dużym potencjale użytkowym. Aby go w pełni wykorzystać, przewoźnik musi dokonać analizy firmy, określić swoje potrzeby i oczekiwania, a spedytor zaproponować rozwiązania, które pozwolą im sprostać. Wszystko dla obopólnej korzyści.

Profesjonalna spedycja od 2008 roku

Nasza firma spedycyjna rozwija się od wielu lat na rynku krajowym i międzynarodowym. Zajmujemy się transportem całopojazdowym do nawet 24 ton.  Dajemy gwarancję bezpieczeństwa i uczciwych cen.