Poszukując przewoźnika, najczęściej zwracamy uwagę na cenę. Oczywiście ma ona znaczenie, ale nie powinna być priorytetem. Jakim innym czynnikom warto się przyjrzeć?

Na rynku nie brakuje firm zajmujących się przewozem towarów, bo z uwagi na optymalizację kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa z takich usług chętnie i często korzystają przedsiębiorcy. Niestety, tam, gdzie popyt, tam również duża konkurencja. Aby zdobyć klienta, firmy transportowe często konkurują ceną. Tymczasem to nie ona powinna być dla ciebie kluczowa, jeżeli poszukujesz biznesowego partnera, który zajmie się przewozem twoich towarów. Dlaczego? Na co musisz zwrócić uwagę, zapoznając się z ofertami firm działających na rynku?

Sprawne i bezpieczne auto to podstawa

Czy wsiadłbyś do samochodu, gdybyś nie miał pewności, że jest on sprawny? Z pewnością nie. A co z towarem? Czy uważasz, że warte często setki tysięcy złotych produkty mogą być przewożone pojazdami, których stan techniczny budzi wątpliwości? Najtańsi przewoźnicy na rynku nie zawsze są w stanie prawidłowo zadbać o posiadaną flotę. Nie powinno to dziwić, jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że oferując bardzo niskie ceny, nie mają środków na bieżące usuwanie drobnych awarii. W pojazdach, którymi dysponują może również zabraknąć wyposażenia przeznaczonego do zabezpieczenia ładunku. Efektem może być jego uszkodzenie w trakcie przewozu.

Przewożenie towarów uszkodzonym pojazdem w najlepszym razie kończy się opóźnieniem w dostawie. Jeżeli dodać do tego doładowywanie samochodu na trasie, rośnie również ryzyko wypadku.

Doświadczony i solidny kierowca za… grosze?

Jako przedsiębiorca z pewnością zauważyłeś, że motywacja pracowników spada, gdy nie otrzymują oni satysfakcjonującego wynagrodzenia. Jak sądzisz, czy doświadczony kierowca zdecyduje się pracować za minimalną stawkę obowiązującą w branży? Tani przewoźnicy najczęściej zatrudniają kierowców bez doświadczenia, czyli początkujących, którzy nie czują się pewnie na drodze. Wyszkolony pracownik się ceni, bo nie tylko zna swoje możliwości, lecz także wie np., jak prowadzić pojazd, aby obniżyć zużycie paliwa.

Gdy jesteś zmęczony, to trudno ci się skupić na wykonywanym zadaniu, prawda? Podobnie jest w przypadku kierowców. Tani przewoźnicy często nie pilnują czasu pracy kierowców. Przestawianie tachografu zdarza się często, a efektem tego są wypadki na drogach, mandaty, opóźnienia i kłopoty klienta, który niepotrzebnie się denerwuje.

Ubezpieczenie, które stwarza ochronę

Być może z racji prowadzonej działalności gospodarczej byłeś zobowiązany zakupić ubezpieczenie. Jeżeli nie, to z pewnością masz świadomość tego, że oferty towarzystw ubezpieczeniowych mogą różnić się szczegółami mającymi wpływ na zakres ochrony. Tani przewoźnik szuka oszczędności, dlatego też nabywa najtańszą polisę. W przypadku takiej może pojawić się wiele wyłączeń, np. ochroną mogą nie zostać objęte szkody będące wynikiem rabunku.

Taniego przewoźnika nie stać również na zabezpieczenie się na wypadek np. wahań kursów walut, które mogą spowodować, że w kasie zabraknie pieniędzy na bieżące wydatki. Wówczas kierowcy będący w trasie mogą mieć problem z zakupem np. paliwa, klienci zaś po raz kolejny muszą martwić się o dochowanie terminu dostawy lub od razu wyjaśniać, z jakiego powodu powstało opóźnienie.

Gdy liczy się czas…

Towar musi dotrzeć do klienta w kilkanaście godzin lub kilka dni? Tani przewoźnik nie zagwarantuje ci terminu. Dlaczego? Powodów jest kilka. Aby ciąć koszty, jego pracownik będzie dążył do tego, żeby trasa przebiegała po drogach lokalnych. Niedoświadczony kierowca nie będzie też jechał z maksymalną dozwoloną prędkością z obawy o spowodowanie wypadku bądź w celu zaoszczędzania paliwa. Nie licz również na to, że tani przewoźnik zgodzi się na zapisy zobowiązujące go do zapłaty odszkodowania w przypadku opóźnień.

Tani, ale tylko przez chwilę

Każda osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą walczy o klientów. Ten mechanizm działa również w branży transportowej. Przewoźnicy konkurują głównie ceną, ale to rozwiązanie, które sprawdza się tylko przez chwilę. Aby zadbać o posiadaną flotę i zatrudnić dobrych kierowców, przewoźnik musi inwestować. W przeciwnym razie prędzej czy później będzie musiał ogłosić bankructwo.

Chcesz mieć pewność, że przewoźnik, którego wybierzesz, dowiezie towary na czas pod wskazany adres? W takim razie postaw na solidną firmę. Przy wyborze kieruj się nie tylko ceną – sprawdź, co za daną kwotę oferuje ci przewoźnik. Niewystarczająca ochrona w przypadku ubezpieczenia OC czy kierowca bez doświadczenia powinny sprawić, że gruntownie przemyślisz wybór przewoźnika.