Koronawirus dał się we znaki w wielu branżach, odpowiadając za grupowe zwolnienia i spowolnienie produkcji, także w obszarze transportowym. Czy wobec tych problemów przyszykowano jakąś pomoc dla tego rodzaju firm? Czy tarcza antykryzysowa została przewidziana również dla branży transportowej?

Tarcza antykryzysowa, czy to już koniec kryzysu?

Pandemia koronawirusa wywróciła wszystko – dosłownie i w przenośni – do góry nogami. Z dnia na dzień wiele dobrze funkcjonujących biznesów musiało zmierzyć się z niespotykanym wcześniej kryzysem. Aby uniknąć pogłębienia kryzysu, rząd każdego z Państw zaoferował tzw. tarczę antykryzysową, z której pomocy skorzystało już wiele sektorów, także firmy z branży transportowej.

Z Tarczy antykryzysowej skorzystało 288 394 firm.  Przekłada się to na wsparcie dla 2 731 911 pracowników (stan na dzień 24.06.2020). Przeliczając na złotówki wygląda to następująco:

53 043 648 809 zł. – wynosi łączna suma wypłat
37,2 mld – dla małych i średnich przedsiębiorstw
15,8 mld – dla mikroprzedsiębiorstw

(źródło: Polski Fundusz Rozwoju ).

Na jaką pomoc może liczyć branża transportowa?

ARP (Agencja Rozwoju Przemysłu uruchomiła wsparcie również dla branży transportowej, na którą przeznaczono aż 1,7 mld. Między innymi przez takie działania jak oferowany na korzystnych warunkach leasing operacyjny z 12-miesięczną karencją w spłacie oraz pożyczki obrotowe.

Z tarczy mogą skorzystać firmy transportowe z obszaru MŚP prowadzących pełną księgowość, istniejących przez co najmniej 12 miesięcy i mających odpowiednie przychody za ostatni okres obrachunkowy – na poziomie min. 4 mln zł. Istotne też jest, czy ostatni rok zakończył się dodatnim wynikiem EBITDA (wynik operacyjny + amortyzacja) oraz dodatnim wynikiem finansowym netto.

Szukasz pracy w branży transportowej?

Jesteśmy firmą transportową z wieloletnim doświadczeniem na rynku transportu krajowego oraz międzynarodowego. Stale poszukujemy do współpracy specjalistów z branży, w tym doświadczonych przewoźników oraz spedytorów.

Tarcza antykryzysowa dla branży transportowej

Tarcza antykryzysowa – na jakie wsparcie można liczyć?

Instrumenty wsparcia to leasing operacyjny z karencją w spłacie, pożyczka obrotowa oraz pożyczka na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym. Wyjaśnijmy każdą z pomocowych opcji.

• Leasing operacyjny z karencją w spłacie przeznaczony jest głównie na refinansowanie posiadanych już leasingów w różnych komercyjnych spółkach oraz towarzystwach leasingowych. Przewidziana kwota pomocy może sięgnąć aż 5 milionów złotych, okres finansowania zaś przewidziany jest na maksymalnie 6 lat. Jeśli zaś chodzi o samą karencję, to może ona wynieść 12 miesięcy.

• Kolejną opcją jest pożyczka obrotowa, której zadaniem jest finansowanie wypłaty wynagrodzeń w sektorze MŚP. Mówiąc prościej – dzięki temu wsparciu firma ma zapewnione, że przez okres 2 lat jej pracownicy otrzymują pensję na konto (przy wydłużonym okresie karencji do 12 miesięcy). To więc idealna opcja dla podmiotów niemających środków na wynagrodzenie dla zatrudnionych.

• Innym rodzajem pomocy jest pożyczka na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym. Wsparcie może wynosić od 0,8 mln zł do 5 mln zł, okres finansowania może sięgać nawet 6 lat (przy okresie karencji do 15 miesięcy).

Jak można skorzystać z tarczy antykryzysowej?

Co robić, aby uzyskać pomoc? Każdy przedsiębiorca może złożyć stosowny wniosek przez internet za pośrednictwem strony arp-tarcza.pl. Serwis zaprojektowano w ten sposób, by w maksymalnym stopniu ułatwić składanie wniosku, szybko, sprawnie, całkowicie online, łącznie z podpisaniem umowy.

Jego obsługa jest w pełni intuicyjna. Znajdziemy tam wszelkie niezbędne informacje na temat nowych produktów ARP S.A. kierowanych do przedsiębiorców w związku wprowadzeniem tarczy antykryzysowej. Każdy właściciel firmy więc może wybrać odpowiednią dla swoich potrzeb pomoc. Proces składania wniosku jest nie tylko łatwy, ale i bezpieczny, gdyż odbywa się z wykorzystaniem Profilu Zaufanego do uwierzytelnienia oraz elektronicznego podpisywania wniosku (tu złożysz wniosek online).

Przedsiębiorca podaje tylko podstawowe dane – NIP lub Regon, a reszta informacji pobiera się automatycznie z bazy danych GUS. Zależnie od tego, o jaką pomoc się stara, wprowadza kolejne informacje i załącza dokumenty. Kiedy już to zrobi, kompletny wniosek zostanie wyświetlony, dzięki czemu można sprawdzić, czy wszystko się w nim zgadza. Jeśli tak jest, wystarczy jeden przycisk, by wysłać go (przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego) do ARP S.A.

M&W Spedition to specjaliści o transportu

Jesteśmy firmą spedycyjną, która w kompleksowy sposób oferuje usługi transportowe w Polsce oraz w takich krajach jak Niemcy, Belga oraz Holandia. Transportujemy towary i rzeczy, w tym maszyny, pojazdy i ich części, meble, materiały budowlane oraz eementy konstrukcyjne.