Praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia codziennie pojawiają się nowe sposoby na ułatwienie naszej pracy. Nie inaczej jest z praca spedytora. Warto więc poświęcić trochę czasu na rozeznanie, aby wybrać najlepsze rozwiązanie z możliwych. Tym bardziej jest to ważne w przypadku narzędzi wspierających spedytora w sprawnej organizacji transportu.

Oferta na rynku

Rynek oprogramowań oferuje naprawdę wiele różnych programów zajmujących się osobno każdym etapem przewozu towaru. W ostatnim czasie najprostszym i jednocześnie znacznie ułatwiającym pracę narzędziem, stają się aplikacje na telefon. Program Tasktrans zintegrowany jest z giełdą Trans i stanowi część systemu Trans.eu. Pozwala on na szybki kontakt spedytora z kierowcą oraz sprawne przekazywanie zleceń. Aplikacja e-CMR jest aplikacją niezależną. Pozwala ona na wysyłanie i odbieranie informacji między nadawcą, odbiorcą oraz kierowcą. Pokazuje również na bieżąco wykaz planowanych ładunków, czy też umożliwia robienie zdjęć dokumentom lub szkodom, które to zdjęcia automatycznie zostają przesłane do spedytora. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych firm, które nie mają lub nie chcą mieć rozbudowanego oprogramowania. Oczywiście, programy, które pozwalają na całościową obsługę spedycji usprawniają pracę w sposób znaczny. Jednak nie każdemu opłacają się tak poważne inwestycje, zwłaszcza jeśli możliwe są równie dobre rozwiązania za mniejszą cenę. Więcej o elektronicznym liście przewozowym dowiesz się ze strony prawnicytransportu.pl .

Praca spedytora = Kontrola nad wszystkim

Chcąc mieć wszystko pod kontrolą, warto zainwestować w oprogramowanie odpowiadające za cały proces logistyczny. Począwszy od przyjęcia oferty, przez zlecenie transportu, aż po dokument sprzedaży za usługę oraz ewentualną windykację. Programy tego typu – Spedtrans, Marcos, iCargo, Inelo czy Pascom – można uznać wręcz za systemy wspomagające całe zarządzanie. Ich możliwości obejmują wszystkie możliwe procesy logistyczne. Wśród innych funkcjonalności można wymienić nie tylko takie podstawowe czynności, jak wystawianie zleceń poprzez CMR (list przewozowy), ale również kontrolowanie stanów magazynowych, a co za tym idzie, o wiele łatwiej jest wówczas prowadzić statystykę.

Nie ufasz? Sprawdź!

Im większy wybór, tym trudniej podjąć decyzję. Na szczęście większość producentów oferuje możliwość przetestowania wersji próbnej swojego oprogramowania. Każdy może wówczas dokładnie sprawdzić, jakich funkcji programu potrzebuje. Czy darmowa aplikacja w zupełności wystarcza, czy to jednak za mało i trzeba zainwestować w zintegrowany system wspomagający zarządzanie spedycją i transportem.

Każdy inny, wszyscy równi

W przypadku korzystania z jednego programu do obsługi wszystkich procesów transportu należy zadbać także o to, aby wszyscy współpracownicy – przewoźnik, kierowca, spedytor czy załadowca – mieli dostęp do tego samego oprogramowania. Oczywiście, niemożliwym jest, aby wszystkie firmy korzystały z tego samego oprogramowania. Istnieje jednak opcja udostępnienia programu osobie odpowiadającej za załadunek czy rozładunek poprzez utworzenie dodatkowego konta. W przypadku wieloletniej współpracy dochodzi czasem do wspólnego uzgodnienia, aby w celu ułatwienia pracy spedytora i komunikacji zainwestować w ten sam program. To wprawdzie banał, ale z pewnością jest to kolejny czynnik przyczyniający się do usprawnienia procesu transportu.

Praca spedytora = Skuteczny nadzór

W pracy spedytora, trzeba mieć wszystko pod kontrolą. To właśnie dlatego nie należy oszczędzać na oprogramowaniach, które znacznie ułatwią i pozwalą kontrolować zarządzanie procesem dostawy w najbardziej odpowiadający nam sposób: za pomocą jednego narzędzia wielofunkcyjnego lub kilku aplikacji. Dzięki temu będziemy mieli spokojniejszą głowę i świadomość, że bez problemu nadzorujemy cały biznes.