Kierowcy, którzy prowadzą tiry lub pojazdy przewożące pasażerów są obecnie zwolnieni z kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy. Nie oznacza to jednak końca trudności i problemów. Niestety wiele krajów wprowadza obostrzenia, utrudniające funkcjonowanie zawodowe kierowców. Czy muszą oni robić testy? Czy polski rząd planuje szybsze szczepienia dla tej grupy zawodowej? Podpowiadamy.

Transport międzynarodowy – nowe obostrzenia dla kierowców

W niektórych krajach kierowcy samochodów ciężarowych muszą poddawać się nowym restrykcjom. Nowe obostrzenia pojawiły się w połowie lutego i dotyczą Czech oraz Niemiec. Kierowcy, którzy podróżują tranzytem przez Republikę Czeską, od 14.02.2021 roku, muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Spowodowało to spore kolejki i korki oczekujących na wjazd kierowców. Wynik testu nie może być starszy niż 36 godzin. Więcej informacji na ten temat można sprawdzić na rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/czechy/zasady-wjazdu-do-republiki-czeskiej-dla-kierowcow-transportu-miedzynarodowego2

Czy kierowcy muszą robić test przed przekroczeniem granicy polskiej?

Obecnie kierowcy zawodowi, którzy wjeżdżają na teren Polski, nie muszą pokazywać negatywnego testu, ani też odbywać 10-dniowej kwarantanny. Należy jednak zaznaczyć, że problemy pojawiają się na wyjeździe z Polski do krajów takich jak Czechy, Niemcy, Francja, Łotwa, ponieważ tam konieczne jest okazanie swojego wyniku. Dodatkowo w niektórych centrach logistycznych także konieczne jest wylegitymowanie się z negatywnym wynikiem testu. Właśnie dlatego zalecane jest, aby kierowcy taki test wykonali.

Gdzie kierowcy mogą zrobić test?

Kierowcy, którzy nie posiadają aktualnego testu (tj. wykonanego do 36 godzin wcześniej), mogą skorzystać z różnych punktów testowania. Należy jednak zaznaczyć, że przepustowość tych punktów jest ograniczona, a dodatkowo konieczne jest oczekiwanie w kolejce na wykonanie testu, a później na jego wynik. Może to znacznie opóźniać dostawy towarów, dlatego też lepszym rozwiązaniem jest wykonanie testu jeszcze przed wyjazdem z Polski. Dodatkowo należy zaznaczyć, że dla kierowców bez skierowania od lekarza, dostępne są tylko niebieskie i czerwone punkty testowania w Czechach i należy samodzielnie ponieść opłatę za wykonanie testu. Na wynik testu PCR oczekuje się do 48 godzin, a na wynik testu genowego do 15 minut.

Szczepienia dla kierowców – jakie są plany polskiego rządu?

Przewoźnicy apelują o włączenie kierowców zawodowych do jednej z grup, w których możliwe będzie szybsze zaszczepienie. W innym wypadku grozić może paraliż transportowy, a także problemy z dostawami towarów. Pominięcie tej grupy może więc doprowadzić do braku płynnych dostaw leków, artykułów higienicznych i spożywczych. Kierowcy aktualnie muszą stać w długich kolejkach i wykonywać testy, co opóźnia dostawy i sprawia, że ich praca staje się jeszcze trudniejsza i bardziej czasochłonna. Zatory na granicy czesko-niemieckiej sięgają już kilku kilometrów. Należy jednak zaznaczyć, że na razie polski rząd nie ustosunkował się do tych próśb pozytywnie, a kierowcy nie zostali włączeni w grupę osób, które zostaną zaszczepione szybciej. Właśnie dlatego prezes TLP poprosił, aby rząd Polski wystąpił do innych państw członkowskich UE z prośbą o zwolnienie polskich kierowców z wykonywania testów, ponieważ prowadzi to do zbyt dużych opóźnień.

Testy na koronawirusa - nowe obostrzenia dla kierowców M&W Spedition

Czytaj artykuły o podobnej treści

Sprawdź cykl artykułów dla przewoźników w transporcie krajowym i międzynarodowym