Kierowcy, którzy prowadzą tiry lub pojazdy przewożące pasażerów są obecnie zwolnieni z kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy. Nie oznacza to jednak końca trudności i problemów.

Niestety wiele krajów wprowadza obostrzenia, utrudniające funkcjonowanie zawodowe kierowców. Czy muszą oni robić testy? Czy polski rząd planuje szybsze szczepienia dla tej grupy zawodowej? Podpowiadamy.

Transport międzynarodowy – nowe obostrzenia dla kierowców

W niektórych krajach kierowcy samochodów ciężarowych muszą poddawać się nowym restrykcjom. Nowe obostrzenia pojawiły się w połowie lutego i dotyczą Czech oraz Niemiec. Kierowcy, którzy podróżują tranzytem przez Republikę Czeską, od 14.02.2021 roku, muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa.

Spowodowało to spore kolejki i korki oczekujących na wjazd kierowców. Wynik testu nie może być starszy niż 36 godzin. Więcej informacji na ten temat można sprawdzić na rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/czechy/zasady-wjazdu-do-republiki-czeskiej-dla-kierowcow-transportu-miedzynarodowego2

Testy na koronawirusa - nowe obostrzenia dla kierowców M&W Spedition

Czy kierowcy muszą robić test przed przekroczeniem granicy polskiej?

Obecnie kierowcy zawodowi, którzy wjeżdżają na teren Polski, nie muszą pokazywać negatywnego testu, ani też odbywać 10-dniowej kwarantanny. Należy jednak zaznaczyć, że problemy pojawiają się na wyjeździe z Polski do krajów takich jak Czechy, Niemcy, Francja, Łotwa, ponieważ tam konieczne jest okazanie swojego wyniku.

Dodatkowo w niektórych centrach logistycznych także konieczne jest wylegitymowanie się z negatywnym wynikiem testu. Właśnie dlatego zalecane jest, aby kierowcy taki test wykonali.

Jesteś przewoźnikiem i szukasz zleceń?

Jesteśmy profesjonalną firmą spedycyjną i poszukujemy przewoźników z doświadczeniem. Jeśli szukasz zleceń transportowych, cenisz sobie stałą współpracę na atrakcyjnych warunkach, skontaktuj się z nami!

Gdzie kierowcy mogą zrobić test?

Kierowcy, którzy nie posiadają aktualnego testu (tj. wykonanego do 36 godzin wcześniej), mogą skorzystać z różnych punktów testowania. Należy jednak zaznaczyć, że przepustowość tych punktów jest ograniczona, a dodatkowo konieczne jest oczekiwanie w kolejce na wykonanie testu, a później na jego wynik.

Może to znacznie opóźniać dostawy towarów, dlatego też lepszym rozwiązaniem jest wykonanie testu jeszcze przed wyjazdem z Polski. Dodatkowo należy zaznaczyć, że dla kierowców bez skierowania od lekarza, dostępne są tylko niebieskie i czerwone punkty testowania w Czechach i należy samodzielnie ponieść opłatę za wykonanie testu. Na wynik testu PCR oczekuje się do 48 godzin, a na wynik testu genowego do 15 minut.

Szczepienia dla kierowców – jakie są plany polskiego rządu?

Przewoźnicy apelują o włączenie kierowców zawodowych do jednej z grup, w których możliwe będzie szybsze zaszczepienie. W innym wypadku grozić może paraliż transportowy, a także problemy z dostawami towarów. Pominięcie tej grupy może więc doprowadzić do braku płynnych dostaw leków, artykułów higienicznych i spożywczych.

Kierowcy aktualnie muszą stać w długich kolejkach i wykonywać testy, co opóźnia dostawy i sprawia, że ich praca staje się jeszcze trudniejsza i bardziej czasochłonna. Zatory na granicy czesko-niemieckiej sięgają już kilku kilometrów. Należy jednak zaznaczyć, że na razie polski rząd nie ustosunkował się do tych próśb pozytywnie, a kierowcy nie zostali włączeni w grupę osób, które zostaną zaszczepione szybciej.

Właśnie dlatego prezes TLP poprosił, aby rząd Polski wystąpił do innych państw członkowskich UE z prośbą o zwolnienie polskich kierowców z wykonywania testów, ponieważ prowadzi to do zbyt dużych opóźnień.

Więcej niż transport i spedycja

Jesteśmy firmą, która zajmuje się organizacją, koordynacją i transportem towarów oraz rzeczy na terenie Polski oraz do i z takich krajów jak Niemcy, Belga oraz Holandia. Jeśli szukasz profesjonalnych usług spedycyjnych, to dobrze trafiłeś. Skontaktuj się z nami i poproś o indywidualną wycenę!