Firmy spedycyjne transportują naprawdę różne rzeczy: od najmniejszej drobnicy od papieru, przez płyty CD, narzędzia i kable, aż po stal. Co jednak, gdy chcesz przewieźć coś nieszablonowego, ponadgabarytowego lub po prostu wymagającego specjalnych warunków? Wtedy trzeba postawić na sprawdzonego spedytora, który wie, jak postępować z danym ładunkiem. Krótko o przewozie różnego rodzaju ładunków mówi Tomasz Job, starszy specjalista do spraw transportu krajowego i gabarytowego w M&W Spedycji.

Jakiego rodzaju towary przewozicie najczęściej i czy wymagają one specjalnych przystosowań w czasie transportu?

Największe doświadczenie mamy w przewozie towarów neutralnych, takich jak tekstylia, zabawki, meble czy sprzęt elektryczny. Często wśród naszych zamówień trafiają się również stoiska targowe, materiały budowlane na paletach oraz elementy stalowe. Taki ładunek nie jest problemowy i nie wymaga specjalnych warunków, jeśli chodzi o transport: wystarczy dobrze zabezpieczyć towar na naczepie lub platformie. W razie potrzeby możemy zorganizować do rozładunku windę lub dźwig. Dodam, że towary na paletach należą do takich, które w transporcie najsprawniej się ładuje i rozładowuje.

Jakie są wymogi, które musicie spełnić w trakcie przewozu ładunków?

Jak już wspomniałem, podstawowym wymogiem jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku na samochodzie. Środki bezpieczeństwa zawsze dobieramy w zależności od tego, co przewozimy: mogą to być między innymi pasy, maty antypoślizgowe, kantowniki, poprzeczki, belki lub poduszki powietrzne. W przypadku kamienia, trzeba go  odpowiednio ułożyć na samochodzie, aby nie przekroczyć dopuszczalnego nacisku na osie. Następnie należy zabezpieczyć go za pomocą specjalnych pasów lub łańcuchów, tak aby się nie przesuwał i nie porozcinał plandeki. Wśród innych wymagań związanych z przewozem częstym bywa zwrot lub wymiana palet, co zazwyczaj jest zawarte w umowie. Do obowiązków kierowcy należy sprawdzenie, czy palety nadają się do wymiany, co następnie potwierdzane jest tak zwanym kwitem paletowym. Kierowca, który transportuje towar ma obowiązek pamiętać o wszelkich drukach potwierdzających wydanie oraz odbiór towaru. Oprócz tego czasem zdarza się, że przy załadunku i rozładunku wymagana jest od kierowcy odzież ochronna – kask, kamizelka, buty oraz okulary ochronne.

Co było najdziwniejszym lub najciekawszym ładunkiem jaki przewoziliście?

Wśród najbardziej specyficznych przedmiotów, które przewoziliśmy w M&W Spedycji, można wymienić chociażby całą linię produkcyjną z fabryki, rozściełacz asfaltu, samochody dostawcze, armatę czy też helikopter. W przypadku tego ostatniego musieliśmy go przewieźć z Polski do Austrii: odbiorcą był klient, który kolekcjonuje tego typu maszyny. Mniej zaskakujący był dźwig przewożony na dziewięciu naczepach, jednak w tym przypadku liczył się czas przewozu. Każdy samochód musiał być podstawiany na miejscu załadunku punktualnie co godzinę, ponieważ sprzęt mógł być rozładowany wyłącznie jednego dnia. Transport musiał dotrzeć na miejsce bez opóźnień. I z tym poradziliśmy sobie bez problemu.

Czy są w takim razie takie ładunki, których nie zdecydowalibyście się przewieźć?

Tak, nie zajmujemy się przewozem materiałów radioaktywnych, promieniotwórczych, zakaźnych czy wybuchowych.  Ogólnie mówiąc unikamy towarów niebezpiecznych o klasach ADR 1, 2, 6.1, 6.2, 7 i 8 – pozostałe wozimy. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również taboru. Do większości z tych ładunków potrzeba cystern, a my nie zajmujemy się tego typu transportem. Nie zajmujemy się również przewożeniem towaru w chłodniach i na wywrotkach.

Istnieją jakieś obostrzenia prawne odnośnie transportu określonych towarów?

Oczywiście, przede wszystkim międzynarodowa konwencja ADR, która opisuje warunki transportu materiałów niebezpiecznych. Transportując ładunki ADR, należy współpracować z doradcą do spraw bezpieczeństwa. Specjalne uprawnienia trzeba mieć również do przewożenia odpadów, żywych zwierząt czy leków, a to ze względu na charakter tych towarów.