Transport wewnątrzwspólnotowy – co to jest i na czym on polega?

Wewnątrzwspólnotowy transport jest nieodłączną częścią współpracy międzynarodowej wewnątrz Unii Europejskiej. Polska, jako kraj członkowski UE, z powodzeniem prowadzi import i eksport towarów.

Transport wewnątrzwspólnotowy to system obowiązujący w Unii Europejskiej, skupiający się na odpłatnym przewozie towarów. Twór ten ma za zadanie ułatwić przewozy towarów przez granice państw członkowskich. W tym celu zostały stworzone ujednolicone przepisy prawne, co wpłynęło na rozrost rynku transportowego i powstawanie kolejnych firm spedycyjnych i transportowych.

Czym się różni transport wewnątrzwspólnotowy od transportu międzynarodowego?

Transportem wewnątrzwspólnotowym nazywamy taki przewóz towarów, który odbywa się w krajach Unii Europejskiej. Transport wewnątrzwspólnotowy różni się od transportu międzynarodowego obszarem występowania oraz regulacjami prawnymi. Przewóz towarów międzynarodowy obejmuje większą liczbę krajów i wymaga bardziej złożonej dokumentacji, niż transport wewnątrzwspólnotowy.

Transport międzynarodowy wiąże się z posiadaniem dokumentów, jak listy przewozowe, faktury handlowe, świadectwa pochodzenia i nie tylko.

Transport wewnątrzwspólnotowy jest prostszą wersją transportu międzynarodowego. Za sprawą jednolitego rynku Unii Europejskiej, firmy transportowe nie mają na głowie tylu formalności i unikają odpraw celnych na granicach każdego kraju.

Dodatkowo, w krajach Unii Europejskiej nie obowiązują żadne cła transportowe, ani opłaty importowe na towary pochodzące z krajów członkowskich. System podatkowy uwzględnia w Europie 3 rodzaje transportu:

Drogowy transport wewnątrzwspólnotowy

Transport drogowy to najpopularniejsza część transportu wewnątrz Unii. Wyróżnia się olbrzymią siatką dróg i najlepszymi możliwościami precyzyjnego dojazdu. Budowa infrastruktury drogowej jest relatywnie tania w porównaniu do kosztów transportu lotniczego i kolejowego. Plany Komisji Europejskiej wobec tego typu transportu są ograniczające. Do 2030 roku 30% drogowego transportu towarów odbywającego się na odległościach powyżej 300 km ma być przeniesiona na kolej lub transport wodny, a w przypadku stworzenia odpowiednich kanałów, w dużej mierze rzeczny. Według odważnych założeń Komisji, w 2050 roku ma to być nawet 50%.

Jako mieszkańcy Unii Europejskiej powinniśmy wiedzieć, co sprawia, że wymiana handlowa wewnątrz Unii jest tak płynna i powszechna. Kluczowym momentem w kwestii spełnienia wizji wspólnego rynku było porozumienie w sprawie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Jest to wolny europejski rynek oraz strefa wspólnego handlu. Europejski Obszar Gospodarczy zrzesza na ten moment 30 europejskich krajów. Ten powstały przed trzydziestoma laty twór ma za zadanie ujednolicać interesy i prawo, a także ułatwiać wymianę towarów i usług wewnątrz Unii.

Ciężarówka jadąca drogą za dnia przez łąki

 

Transport wewnątrzwspólnotowy – stawka VAT

Transport wewnątrzwspólnotowy opiera się na wspólnej polityce podatkowej krajów zrzeszonych w ramach Unii Europejskiej. W przypadku transportów wewnątrz Unii reguły podatkowe są regulowane, w przypadku transportu międzynarodowego podatek VAT jest zerowy. Głównym czynnikiem wpływającym na wysokości kwot podatku od transportu są więc kierunki naszych podróży. Większość transakcji w Polsce jest opodatkowana przez VAT na poziomie 23%.

Stawki Europejskie bywają zaskakująco rozbieżne. Najbardziej korzystny dla zleceniobiorcy jest Luksemburg, który oferuje bowiem stawkę 17% VAT. W tym samym momencie za transport dla firmy węgierskiej zapłacimy aż 27% podatku od usług i towarów.

Jeśli chodzi za to o międzynarodowy transport, czyli wykraczający poza strefę Unii Europejskiej, istnieje możliwość skorzystania ze stawki zerowej. Jest to całkowite zwolnienie z podatku VAT. Jeśli usługobiorca znajduje się poza Unią i nie dotyczą go wspólne unijne przepisy, to stawka podatku wyniesie zero złotych. Takie zwolnienie ma również zastosowanie poza Europą.

Usługa transportu wewnątrzwspólnotowego a miejsce opodatkowania

Interesującą kwestią dotykającą transportu wewnątrzwspólnotowego są podatki od usług i towarów, czyli VAT. W celu ustalenia zasad opodatkowania należy odnieść się do art. 28b ustawy o VAT. Według zapisów w tym artykule, w przypadku świadczenia usług na rzecz innego podatnika Unii, miejscem opodatkowania jest kraj, w którym znajduje się siedziba usługobiorcy. Inaczej ma się jednak sprawa, gdy stałe miejsce działalności podatnika jest poza siedzibą firmy. Gdy usługobiorca nie posiada siedziby działalności, wtedy miejscem świadczenia usługi może być nawet miejsce pobytu tymczasowego usługobiorcy. Jak więc można wywnioskować, stawkę VAT określa kraj, w którym znajduje się lub prowadzi firmę strona korzystająca z usługi. Zatem świadcząc usługę przedsiębiorcy z Niemiec, nawet jeśli transportujemy przesyłkę do Polski, podatek odprowadzamy na niemieckich zasadach.

Korzyści dla przedsiębiorców

Transport wewnątrzwspólnotowy oferuje wiele korzyści dla przedsiębiorców, w tym:

Podsumowanie

Transport wewnątrzwspólnotowy stanowi istotny element działalności wielu przedsiębiorstw operujących na rynku europejskim. To dynamicznie rozwijający się sektor, który będzie nadal ewoluować wraz z postępem technologicznym. Dzięki zharmonizowanym przepisom i korzyściom płynącym z uczestnictwa w jednolitym rynku, firmy mogą efektywnie przewozić towary między krajami UE. Jednakże, konieczne jest ciągłe monitorowanie zmian prawnych oraz dostosowywanie się do wymogów, aby uniknąć potencjalnych problemów i maksymalnie wykorzystać jego możliwości.