Zawód kierowcy nie dla kobiety? Ten stereotyp śmiało przełamują polskie truck girls – kobiety, które spełniają się, jeżdżąc po drogach samochodami ciężarowymi. W Polsce mamy ponad trzy tysiące takich kobiet.

Kobiety, które decydują się na pracę kierowcy, ciężarówki mówią, że ich wybór podyktowany jest chęcią poczucia wolności i przygody. Niestraszne im długie trasy, nie przeraża konieczność przeżycia tygodnia w samochodzie, ich praca to tak naprawdę styl życia i hobby, które niesie korzyści finansowe.

Co czeka truck girl w pracy?

Obowiązki kierowcy ciężarówki są takie same dla kobiet i mężczyzn. Kobiety w tej pracy nie mają taryfy ulgowej, chociaż przyznają, że zdarza im się trafiać na dżentelmenów chętnych do pomocy. Osoba kierująca samochodem ciężarowym jest odpowiedzialna za transport z miejsca załadunku do punktu docelowego. Musi także udostępnić samochód w miejscu załadunku, otworzyć drzwi, zdjąć plandekę, wysunąć najazdy. Być może brzmi strasznie, ale tak naprawdę większość tych czynności jest zautomatyzowana, a te, które nie są, też nie wymagają nadmiernego wysiłku. Jeśli kierowca dba o swoje auto, jego obsługa nie jest cięższa niż obsługa samochodu osobowego.

Wiele kobiet – kierowców zaświadcza, że wolą osobiście dopilnować załadunku i zapiąć pasy zabezpieczające, niż pozwolić, by ktoś je wyręczał. Praca nie jest ciężka, a chcą być pewne, że wszystko jest w porządku.

Jaki rodzaj auta wybierają truck girls?

Paradoksalnie, im większy samochód, tym lżejsza praca, dlatego prawie każda truck girl jeździ samochodem ciężarowym o masie całkowitej do 40 t. Zapakowanie takiego auta jest łatwiejsze, bo używa się wózka widłowego. Również załadunek dużych kontenerowców i chłodni nie leży w gestii kierowcy, musi on jedynie udostępnić auto.

Awaria na trasie?

Nowoczesne, wyposażone w komputery samochody, to sama radość dla kierowcy. Naprawdę nie trzeba się znać na wszystkim, wystarczy umieć odczytywać komunikaty i przekazać je mechanikowi. Żaden kierowca nie naprawia auta sam, dzwoni po wyspecjalizowany serwis, który naprawia samochód na miejscu. W tej sytuacji kobiety nie muszą się bać, że nie dadzą sobie rady. Niektóre firmy wysyłają serwis nawet do zmiany koła.

Ostrożność to podstawa

Mogłoby się wydawać, że prowadzenie przez kobietę samochodu ciężarowego to praca nie tylko ciężka ale i niebezpieczna. Wszak na parkingach zarówno w Polsce, jak i Europie wszystko może się zdarzyć. Jednak praktyka pokazuje, że kobiety mogą czuć się naprawdę bezpiecznie. Wbrew obiegowym opiniom kierowcy ciężarówek nie nocują w samochodach zaparkowanych na poboczach. Jeśli nie uda im się w ciągu dnia dojechać do końca trasy, zostawiają samochody na strzeżonych parkingach. To jednak nie zwalnia kobiety z zachowania czujności. W czasie jazdy mogą zdarzyć się różne, czasem nieprzyjemne sytuacje.

Kwestie higieniczno-sanitarne w trasie

Nie jest tak źle jakby się mogło wydawać. Kierowcy samochodów ciężarowych mogą liczyć na truck stopy wyposażone w toalety i prysznice. Do ich dyspozycji są także natryski na stacjach benzynowych. No i współczesne kosmetyki: dezynfekujące żele do rąk, suche szampony, chusteczki odświeżające, znacząco ułatwiają zadanie. Niektóre kobiety wożą ze sobą miskę i kanister z wodą, ot tak, na wszelki wypadek.

Kobieta za kierownicą dużego auta przestaje być rzadko spotykanym zjawiskiem. Zarówno na polskich, jak i europejskich trasach jest coraz więcej truck girls. Wszystkie zgodnie mówią, że lubią swoją pracę, wybrały ją świadomie i chętnie. Za kierownicą czują się jak przysłowiowa ryba w wodzie, a długa trasa daje im poczucie wolności i spełnienia.