Pasy transportowe pomagają unieruchomić przewożony ładunek. Muszą znajdować się nie tylko w samochodzie ciężarowym, ale w każdym pojeździe, który wykorzystywany jest do przewożenia dużych ładunków. Aby poprawnie korzystać z pasów, warto znać ich dokładną charakterystykę.

Rodzaje pasów transportowych

Pas i napinacz do niego dołączony posiada specjalną etykietę, której kolor bezpośrednio określa właściwości danego produktu. Warto pamiętać, że jedynie etykiety są jasnym wyznacznikiem tego, z jakiego materiału został wykonany dany pas. Jego kolor nie ma najmniejszego znaczenia.

Kolory etykiet, jakie znajdują się na pasach transportowych:

Jakie parametry pasa transportowego są najważniejsze?

Aby zapobiec uszkodzeniu pasa transportowego, należy nie przekraczać wartości DOR, czyli Dopuszczalnego Obciążenia Roboczego. Zarówno ten, jak i wiele innych parametrów możemy odnaleźć na etykiecie dołączonej do danego pasa. Na jakie parametry produktu należy zwrócić uwagę?

Przechowywanie pasów transportowych

Pasy transportowe najczęściej przechowywane są na naczepach samochodów ciężarowych. Podatne są wtedy jednak na piasek, który po wniknięciu do włókien pasa przecina je. W efekcie pasy stają się bardziej miękkie i puchną. Zamarzanie i odmarzanie również ma niekorzystny wpływ na pasy transportowe. Woda wewnątrz pasa zamarza, rozpycha go, powodując znaczne uszkodzenia jego struktury.

W prawidłowej eksploatacji pasa transportowego ważne jest nie tylko przestrzeganie norm zapisanych na etykiecie dołączonej do danego pasa, ale również właściwe przechowywanie. Pas nie powinien być wystawiony na zabrudzenia, czy mrozy, ponieważ trudne warunki mają wpływ na jego wytrzymałość.