Pasy transportowe pomagają unieruchomić przewożony ładunek. Muszą znajdować się nie tylko w samochodzie ciężarowym, ale w każdym pojeździe, który wykorzystywany jest do przewożenia dużych ładunków. Aby poprawnie korzystać z pasów, warto znać ich dokładną charakterystykę.

Rodzaje pasów transportowych

Pas i napinacz do niego dołączony posiada specjalną etykietę, której kolor bezpośrednio określa właściwości danego produktu. Warto pamiętać, że jedynie etykiety są jasnym wyznacznikiem tego, z jakiego materiału został wykonany dany pas. Jego kolor nie ma najmniejszego znaczenia.

Kolory etykiet, jakie znajdują się na pasach transportowych:

  • niebieski – pasy z tym oznaczeniem wykonane są z PSE, szerzej znanego jako poliester. Mogą pracować w środowisku kwaśnym, ale nie są odporne na działanie ługów. Pasy transportowe z niebieską etykietą mogą być użytkowane od -40 do 100 stopni Celsjusza,
  • zielony – pasy poliamidowe, nieodporne na działanie kwasów. Amplituda temperatur jest taka sama, jak ma to miejsce przy etykiecie niebieskiej,
  • brązowy – pasy wykonane z polipropylenu. Najbardziej odporne na chemię pasy transportowe, mogą pracować w środowisku kwaśnym, jak i w kontakcie z ługami. Pasy oznaczone brązową etykietą mogą pracować w środowisku o temperaturze maksymalnie 80, a minimalnie -40 stopni Celsjusza.

Transport dla eksportu do Niemiec

Jeśli szukasz doświadczonego i solidnego przewoźnika, który przewiezie Twoje towary z Polski do Niemiec, to nasza oferta jest dla Ciebie stworzona. Skontaktuj się z nami i otrzymaj indywidualną ofertę transporty w ciągu 24 godzin!

Jakie parametry pasa transportowego są najważniejsze?

Aby zapobiec uszkodzeniu pasa transportowego, należy nie przekraczać wartości DOR, czyli Dopuszczalnego Obciążenia Roboczego. Zarówno ten, jak i wiele innych parametrów możemy odnaleźć na etykiecie dołączonej do danego pasa. Na jakie parametry produktu należy zwrócić uwagę?

  • Lashing capacity (LC) – w skrócie jest to zdolność mocowania. Parametr ten określa siłę, jaka maksymalnie może działać na dany pas w układzie prostym. Na etykiecie podawany jest w jednostce siły – daN, wartość zapisaną w Newtonach należy przeliczyć na kilogramy. Gdy w układzie nie ma przyspieszenia, możemy przyjąć, że 10 N = 1 kg. W momencie zastosowania metody opasania wytrzymałość danego pasa zwiększa się o 100%. Oznaczenie LC-2500daN mówi bezpośrednio, że w układzie prostym wytrzymałość pasa wynosi maksymalnie 2.5T, a przy opasaniu 5T.
  • SHF (Standard Hand Force) – nominalna siła ręczna. Bezpośrednie określenie siły, z jaką można działać na dany napinacz. W standardzie parametr ten wynosi 50dkN (czyli 50 kg). Wartość ta ma znaczący wpływ na wytrzymałość, ponieważ przekroczenie jej może skutkować uszkodzeniem napinacza, lub nawet zerwaniem pasa.
  • STF (Standard Tension Force) – nominalna siła napięcia. Wartość ta wyznacza maksymalną siłę, z jaką zabezpieczany towar zostanie dociśnięty do podłoża. Odpowiedni docisk zwiększa tarcie pomiędzy ładunkiem a podłożem, co ma wpływ na jakość mocowania. Parametr STF jest zdecydowanie najważniejszy, ponieważ od niego zależy, czy towar nie przemieści się podczas transportu, a także, czy pas nie pęknie podczas gwałtownych manewrów na drodze.
pasy transportowe M&W Spedition

Przechowywanie pasów transportowych

Pasy transportowe najczęściej przechowywane są na naczepach samochodów ciężarowych. Podatne są wtedy jednak na piasek, który po wniknięciu do włókien pasa przecina je. W efekcie pasy stają się bardziej miękkie i puchną. Zamarzanie i odmarzanie również ma niekorzystny wpływ na pasy transportowe. Woda wewnątrz pasa zamarza, rozpycha go, powodując znaczne uszkodzenia jego struktury.

W prawidłowej eksploatacji pasa transportowego ważne jest nie tylko przestrzeganie norm zapisanych na etykiecie dołączonej do danego pasa, ale również właściwe przechowywanie. Pas nie powinien być wystawiony na zabrudzenia, czy mrozy, ponieważ trudne warunki mają wpływ na jego wytrzymałość.

Profesjonalna spedycja Polska-Niemcy

Załadujemy Twój towar w każdym mieście w Niemczech od Monachium, Norymberga, Erlangen, Kolonia, Bonn, Wiesbaden, Hamburg, Berlin, aż po Drezno oraz Lipsk, a za podjazd na miejsce załadunku do 30km nic nie zapłacisz. Pomożemy Ci w transporcie z Niemiec do Polski.