Zastanawiasz się, jak sprawnie załadować towar na naczepę? Jeśli martwisz się o to czy Twoja przesyłka dotrze na miejsce rozładunku bezpieczna, mamy dla Ciebie sposób, byś zmniejszył ilość swoich wątpliwości przynajmniej o połowę. Dopilnuj tego, by towar został prawidłowo załadowany, a gwarantujemy, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Kto powinien ładować towar?

By uniknąć wszelkich nieporozumień związanych z tym, kto jest odpowiedzialny za załadunek, najlepiej powołać się na polskie prawo przewozowe. Art. 43, jasno stwierdza, że załadunek i rozładunek to obowiązek nadawcy i odbiorcy, nie spedytora czy przewoźnika. Jeśli jednak nie chcesz lub nie jesteś w stanie załadować towaru samodzielnie, istnieją dwa sposoby, które możesz wykorzystać. Pierwszym rozwiązaniem jest zatrudnienie załadowcy, czyli kogoś, kto w Twoim imieniu wyda towar i odpowiednio go załaduje. Innym wyjściem jest po prostu porozumienie ze spedytorem i dopisanie do umowy istotnego punktu. Punktu, w którym zatrudniana przez Ciebie firma spedycyjna, zobowiązuje się załadować towar. Według Konwencji CMR, taki zapis w umowie jest jedynym prawnym potwierdzeniem tego, kto powinien załadować towar. Konwencja nie zawiera bowiem w sobie takich informacji.

Jak rozmieścić towar na naczepie?

Jeśli decydujesz się na to, by samodzielnie załadować towar, pamiętaj o tym, by odpowiednio rozmieścić ładunek na pojeździe. Niezależnie od tego, jakich czynności podejmie się kierowca podczas przewozu, Twój towar musi pozostać nienaruszony na swoim miejscu. Jego prawidłowe ułożenie jest więc kluczowe. Weź pod uwagę to, że pojazd nie porusza się ruchem jednostajnym. Stale zdarzają się manewry skrętu, wyprzedzania czy nagłego hamowania, a wszystko to wpływa na zachowanie się Twojego ładunku. By mieć pewność, że nie poniesiesz szkody i nie przyczynisz się do utrudnienia sytuacji na drodze, staraj się rozkładać towar po całej powierzchni. Unikniesz w ten sposób zbyt wielkiej możliwości ruchu. Nie układaj go również w zbyt wysokie stosy, gdyż ciężko jest je zabezpieczyć. Jeśli zamawiasz usługę spedycyjną małych paczek, najlepiej włóż je w większe opakowania zbiorcze, które są stabilniejsze. Następnie dopasuj do siebie transportowane towary tak, by pusta przestrzeń między nimi była jak najmniejsza i nie dawała im możliwości przesuwania się. W planowaniu załadunku towarów, pomocna może okazać się strona goodloading.com, na której, znając wymiary przestrzeni ładunkowej, można załadować towar na wirtualnej naczepie.

Czym zabezpieczyć towar?

Jeśli już załadujesz towar, pamiętaj, że nie przykleja się on sam do podłoża. Towar należy zabezpieczyć, by mieć pewność, że bezpiecznie dotrze do miejsca przeznaczenia. W tym celu, w zależności od przewożonego ładunku, trzeba użyć różnych środków bezpieczeństwa. Przykładowo, gdy ładunek jest mały i podłużny, do jego zabezpieczenia najlepiej posłużą pasy i maty antypoślizgowe. Jeśli zaś są to palety, sprawdzą się belki, rozpory i poduszki powietrzne. W przypadku dużych ładunków, choćby przewozu pojazdów, warto zaopatrzyć się w łańcuchy, odciągi i pasy. W razie wątpliwości, skonsultuj je ze swoim spedytorem. Dobra firma, podczas ustalania warunków zlecenia, sama zaproponuje zabezpieczenia dostosowane do potrzeb.
Odpowiednie załadowanie i zabezpieczenie ładunku to priorytetowa kwestia, gdyby bowiem, podczas przewozu, Twój towar uległ uszkodzeniu, wystarczy jedynie podejrzenie, że został on niepoprawnie załadowany, byś poniósł znaczne straty i nie dostał odszkodowania. Kierowca, o ile nie brał udziału w ładowaniu, ponosi jedynie ograniczoną odpowiedzialność za powierzony mu transport. Jeśli jednak korzystasz z usług zaufanego spedytora, powinieneś być spokojny. Dobry spedytor zwróci bowiem uwagę na wszystkie niedopatrzenia i pomoże Ci, by ładunek dotarł bez szwanku na miejsce przeznaczenia.  Więcej o zabezpieczaniu towaru znajdziesz w naszym wpisie „Zabezpieczenie ładunku w transporcie, jak zrobić to prawidłowo„.