Odpowiednie zabezpieczenie ładunku pozwala uniknąć jego uszkodzenia, a ponadto zwiększa bezpieczeństwo załadunku, przewozu i rozładunku. Co należy o nim wiedzieć?

Duża część strat notowanych przez firmy przewozowe jest spowodowana uszkodzeniami ładunku podczas transportu. Zwykle są one wynikiem zaniedbań przy zabezpieczaniu towarów i już nie chodzi tu jedynie o błąd typowo ludzki, na który możemy nie mieć wpływu, ale również o niedostosowanie się do ogólnych zasad bezpieczeństwa. Tego drugiego aspektu nie powinniśmy ignorować.

Dobór odpowiednich środków jest jednak ważny nie tylko ze względu na ryzyko poniesienia strat. Nieprawidłowo zabezpieczony towar stanowi również bezpośrednie zagrożenie dla osób pracujących przy jego załadunku i rozładunku, kierowcy oraz innych uczestników ruchu. Jest to sytuacja, której powinniśmy unikać za wszelką cenę.

Ewentualne uchybienia narażają ponadto załadowcę lub przewoźnika na kary finansowe nałożone przez policję i Inspekcję Transportu Drogowego. Te mogą być dość wysokie, bo jeśli policjanci lub inspektorzy dopatrzą się nieprawidłowości, mogą wręczyć nam 500 i więcej złotych mandatu oraz narazić na kolejne straty finansowe związane z postępowaniem administracyjnym.

Zleć nam transport swoich towarów

Jeśli poszukujesz doświadczonej firmy, która dostarczy Twoje towary w dowolne miejsce w Polsce oraz do wielu lokalizacji w takich krajach jak Niemcy, Belgia czy Holandia, to oferta M&W Spedition jest właśnie skierowana do Ciebie!

Jak zabezpieczyć ładunek?

Dla zabezpieczenia ładunku największe znaczenie ma dobór odpowiedniego opakowania. Powinno ono być dostosowane do specyfiki transportowanych towarów oraz długości i warunków transportu. Podstawową funkcją jest ochrona ładunku przed uszkodzeniami mechanicznymi, niskimi i wysokimi temperaturami, wilgocią oraz innymi niekorzystnymi czynnikami. Nie może przy tym być zbyt ciężkie, by niepotrzebnie nie zwiększyć całkowitej masy pojazdu.

Do właściwości pojazdu dopasowany powinien być także rodzaj nadwozia. Musi ono posiadać odpowiednią konstrukcję i wymiary, zapewniając optymalne warunki do przewozu towarów oraz bezpieczeństwo wszystkim pracownikom w niego zaangażowanym – również osobom postronnym.

Jak zabezpieczyć ładunek?

Zabezpieczenie ładunku – sposoby

Na bezpieczeństwo przewozu ładunku wielki wpływ ma też sposób jego unieruchomienia. W tym celu stosuje się między innymi:

  • Łączniki skrętne umożliwiające ryglowanie elementów
  • Materiały sztauerskie (na przykład ramy rozporowe czy palety), ułatwiające mocowanie blokowe
  • Różnego typu odciągi
  • Pasy mocujące, taśmy stalowe, napinacze, liny, siatki i inny osprzęt mocujący

Ryzyko przemieszczania się towarów podczas transportu jest tym większe, im niższy jest współczynnik tarcia między nimi, a podłogą przestrzeni transportowej. W jego zwiększeniu pomogą maty transportowe. Na ich użycie warto zdecydować się przede wszystkim kiedy ładunek jest podatny na uszkodzenia. Układane są na przykład w trakcie transportu palet, choć nie tylko, bowiem stosuje się je również pod rolkami papieru lub luźnymi ładunkami.

Podsumowanie

Odpowiednie zabezpieczenie ładunku w transporcie to niezwykle istotna część zakresu pracy każdego przewoźnika czy firmy spedycyjnej. Nie dotyczy on jedynie ogólnie przyjętych zasad BHP, zabezpieczenia palet w transporcie czy posiadania certyfikatu Code XL, ale również rygorystycznego szkolenia pracowników zajmujących się załadunkiem i przewozem. Dlatego właśnie firmy, które przestrzegają tych zasad, cieszą się uznaniem zarówno na rynku polskim, jak i na rynkach zagranicznych.

Doświadczona spedycja w Polsce oraz UE

Jesteśmy firmą spedycyjną, która na krajowym i europejskim rynku przewozów ciężarowych działa z powodzeniem od wielu lat. Posiadamy własną flotę pojazdów, współpracujemy z doświadczonymi przewoźnikami, realizujemy zróżnicowane zlecenia transportowe.