Spanie w kabinie dotychczas dozwolone, dziś jest zabraniane w wielu krajach Unii Europejskiej. Wysokie kary grożą, między innymi we Francji, Belgii i Niemczech. Jakie to są kary? Dlaczego spanie w kabinie zostało nagle zabronione?

Transport dla eksportu do Niemiec

Jeśli szukasz doświadczonego i solidnego przewoźnika, który przewiezie Twoje towary z Polski do Niemiec, to nasza oferta jest dla Ciebie stworzona. Skontaktuj się z nami i otrzymaj indywidualną ofertę transporty w ciągu 24 godzin!

Jakie kary grożą kierowcom i zarządzającym?

Najcięższa kara za spanie w kabinie samochodu ciężarowego grozi we Francji. Zarówno kierowca, jak i przewoźnik może zostać tam skazany na rok więzienia i 30 tysięcy euro grzywny pieniężnej. Mając na względzie status przewinienia, a także kary obowiązujące w innych krajach jest to niebotycznie wysoka kara. W Belgii za to samo wykroczenie kierowca otrzyma mandat w wysokości nawet 1800 euro.

Podobnie jest w Niemczech i Holandii. W pierwszym z opisywanych krajów kara zostanie nałożona zarówno na przewoźnika, jak i kierowcę. Grzywny pieniężne nakładane na kierowcę będą wynosiły 60 euro za każdą godzinę postoju w niedozwolonym miejscu, przewoźnik za to samo przewinienie otrzyma 180 euro kary za godzinę postoju, co przy 45-godzinnej pauzie może wynosić w sumie 2700 euro kary dla kierowcy i 8100 euro kary dla przewoźnika. Kary te nie są tak dotkliwe, jak ma to miejsce we Francji, jednak mogą odbić się na budżecie. W Holandii prawo zabraniające spania w kabinie ciężarówki zostało wprowadzone już jakiś czas temu. Kara za przewinienie wynosi 1300 euro, jednak nie było ono egzekwowane. Wraz z wprowadzeniem obostrzeń Unii Europejskiej wszystko może się zmienić, gdyż kraj ten może być traktowany jako miejsce noclegu.

Za innymi krajami idzie również Austria, gdzie przepis prawny zakazujący spania w kabinie podczas pauzy 45 – godzinnej obowiązuje, jednak nie określono, jakie kary obowiązują za to przewinienie. Wszystko się może zmienić wraz z biegiem czasu, gdyż kraj ten bezpośrednio graniczy z Niemcami. Na terenie Polski omawiany zakaz obecnie nie obowiązuje, zatem kierowcy mogą odbierać pauzę tygodniową w kabinie ciężarówki, o ile ta jest przystosowana do snu.

Certyfikat Code XL

Hotel zamiast kabiny

W krajach, gdzie obowiązuje zakaz, pracodawca ma obowiązek zorganizowania możliwości odebrania tygodniowej przerwy w dogodnych warunkach wypoczynkowych i sanitarnych. Oznacza to, że przerwa może odbywać się w siedzibie firmy, hotelu, bądź innym, wyposażonym we wszystkie opisane elementy miejscu. Ważne jest, że nocleg musi być wcześniej zorganizowany, szukanie miejsca do pauzy na ostatnią chwilę nie wchodzi w grę.

Te same przepisy regulują również sposób korzystania z przydrożnych parkingów. Od tej pory służą one wyłącznie do odbierania pauz dziennych. Parkingi strzeżone natomiast mogą służyć jako miejsce pozostawienia samochodu ciężarowego.

Przewidywane jest wprowadzenie opisanego zakazu w znacznie większej ilości państw. W pierwszej kolejności przepis ten został wprowadzony w krajach, których ministrowie podpisali rozporządzenie Alliance de Routier.

Profesjonalna spedycja Polska-Niemcy

Załadujemy Twój towar w każdym mieście w Niemczech od Monachium, Norymberga, Erlangen, Kolonia, Bonn, Wiesbaden, Hamburg, Berlin, aż po Drezno oraz Lipsk, a za podjazd na miejsce załadunku do 30km nic nie zapłacisz. Pomożemy Ci w transporcie z Niemiec do Polski.