Zakaz spędzania 45-godzinnej pauzy przez kierowców w  kabinie ciężarówki dotyczy wszystkich aut świadczących usługi transportowe. Również tych o ładowności poniżej 3,5 ton. Zakaz obowiązuje już w siedmiu europejskich państwach. Wszystko zresztą wskazuje na to, że lista krajów w najbliższych miesiącach się poszerzy, bo kary planuje wprowadzić także Austria. Sprawdź, w jakich Państwach zakaz spędzania 45-godziennej pauzy w ciężarówce już obowiązuje oraz ile zapłacisz za złamanie tego zakazu…

Francja

Pomysł wprowadzenia zakazu pojawił się we Francji w 2014 i był próbą walki ze wschodnioeuropejskimi firmami transportowymi, które narzucając niższe stawki powoli dominowały francuski rynek. Kraj nad Sekwaną na tle Europy wyróżnia się bardzo wysokimi karami za złamanie zakazu. Jeśli służby stwierdzą, że kierowca spędził tygodniową pauzę w samochodzie, jego pracodawca lub kierownik może otrzymać 30 tysięcy euro grzywny, grozi mu roczny pobyt za kratkami.

Transport poza granicami kraju

Szukasz profesjonalnego przewoźnika, który zajmie się dostarczeniem Twojego towaru na terenie Polski, Niemiec, Belgii lub Holandii? Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą!

Belgia

Obok Francji to Belgia była pierwszym krajem, który wprowadził omawiany zakaz. W tym państwie obowiązuje on od czerwca 2014. Mandat za wykroczenie trafia do firmy i wynosi 1800 euro. Belgijskie prawo dopuszcza ponadto tymczasową konfiskatę pojazdu do czasu rozpatrzenia sprawy przez sąd.

Niemcy

Zakaz spędzania 45-godzinnej przerwy w aucie w Niemczech obowiązuje kierowców ciężarówek od maja 2017. Niemieckie władze karę nakładają tylko i wyłącznie wtedy, gdy kierowca spędził w kabinie co najmniej 45 godzin. W takim przypadku kierowca otrzymuje mandat w wysokości do 500 euro, zaś z konta jego pracodawcy ubywa trzykrotnie większa kwota.

Wielka Brytania

Przypadek Wielkiej Brytanii jest dość nietypowy. Kraj nie zakazuje spędzania tygodniowej pauzy w samochodzie, ale od listopada 2017 nakazuje, by przerwa była odbierana na parkingach wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę sanitarną i gastronomiczną. Na kierowców niestosujących się do przepisów czeka grzywna w wysokości 300 funtów oraz anulowanie przerwy i tym samym konieczność rozpoczęcia jej od nowa w odpowiednim miejscu.

Zakaz spędzania 45-godzinnej pauzy w ciężarówce

Holandia

Do grona państw z zakazem spędzania 45-godzinnej przerwy w kabinie samochodu Holandia dołączyła w lutym 2018. W Niderlandach mandat nakładany jest wyłącznie na firmę transportową i wynosi 1500 euro. Dotyczy on wyłącznie aut powyżej 3,5 tony.

Włochy

Na Półwyspie Apenińskim zakaz spędzania tygodniowej pauzy obowiązuje od maja 2018. Na łamiące go osoby włoskie służby nie nakładają dodatkowych kar, po prostu uznając, że kierowca nie odebrał przerwy, za co ten może otrzymać 1800 euro mandatu.

Hiszpania

Najnowszym krajem na liście jest Hiszpania, która takie przepisy wprowadziła w lipcu 2018. Waga wykroczenia zależna będzie od czasu spędzonego w kabinie, od tego też uzależniona jest wysokość mandatu.

Spedycja krajowa i międzynarodowa

Nasza firma działa na arenie krajowej i UE. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w transporcie i spedycji oraz dysponujemy profesjonalnymi narzędziami spedycyjnymi, aby móc zagwarantować najwyższą jakość usług.  Zapraszamy do kontaktu.