Nie ma co się oszukiwać, kierowcy ciężarówek nie muszą się martwić o dobre zatrudnienie. Zapotrzebowanie na ich pracę w dalszym ciągu jest naprawdę niemałe, a zarobki dla sporej części osób na pewno zadowalające.

Właśnie dlatego tak wiele ludzi decyduje się pokierować swą karierę zawodową w tym kierunku. Co warto wiedzieć na temat zawodu kierowcy, jakie warunki trzeba spełnić, aby nim zostać i na jakie wynagrodzenie można liczyć?

Jak wygląda aktualnie zapotrzebowanie na kierowców tirów w branży transportowe?

Kierowca ciężarówki to profesja, która obok 27 innych specjalizacji okazała się szczególnie istotna dla rozwoju kraju. Nie powinno nas to dziwić, gdyż sektor transportu już od dłuższego czasu boryka się z problematycznym brakiem kierowców zawodowych.

Świetnym tego potwierdzeniem jest tegoroczna edycja “Barometru Zawodów”, który przedstawia zapotrzebowanie na konkretne profesje. Deficyt kierowców pojazdów ciężarowych oraz ciągników siodłowych utrzymuje się już od dłuższego czasu, co jest niemałym problemem dla wielu branży.

Dowiedz się więcej o pracy przewoźnika

Sprawdź cykl artykułów dla przewoźników w transporcie krajowym i międzynarodowym. Regularnie publikujemy newsy z branży oraz tematyczne artykuły na najważniejsze dla przewoźników tematy.

Ile zarobi kierowca ciężarówki w Polsce, a ile jeżdżąc za granicą?

Przeciętne wynagrodzenie kierowcy ciężarówki, który może pochwalić się prawem jazdy kategorii C+E to w Polsce około 7000 złotych brutto. Prawda jest jednak taka, że wynagrodzenie to z roku na rok się zwiększa. Od czego zależne są zarobki kierowcy ciężarówki?

Doświadczenie, region kraju, w którym działa, czy też wielkość firmy, dla której pracuje to jedynie wierzchołek góry lodowej aspektów, które wpływają na jego pensję. Nie możemy także zapomnieć o wszelkiego rodzaju benefitach, takich jak dodatkowe ubezpieczenie na życie, czy też prywatna opieka zdrowotna. Ile zarabia kierowca międzynarodowy?

W przypadku, gdy mamy do czynienia z transportem międzynarodowym zarobki kierowcy ciężarówki będą znacznie wyższa. Ich mediana równa się kwocie 8600 złotych brutto. Na tym nie koniec, według wielu sondażów spora część kierowców może liczyć na comiesięczne premie.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać kierowcą na trasach międzynarodowych, a jakie na trasach krajowych?

Oczywiste jest to, że konieczne jest posiadanie kosztownego prawa jazdy kategorii C+E. Cena za prawo jazdy kształtuje się w granicach kat. C od 2680 złotych, kat. C i CE do 4500 złotych brutto w zależności od województwa i wielkości miasta. Na tym jednak nie koniec, należy również móc się pochwalić tak zwanym świadectwem kwalifikacji zawodowej, które otrzymują osoby po stosownym kursie.

Koszt kursu i egzaminu to ok 3000 złotych brutto. Dodatkowo każdy kierowcy ciężarówki musi mieć orzeczenie lekarskie oraz psychologiczne. W przypadku, gdy mówimy o trasach zagranicznych, bardzo często wymagane jest odpowiednie doświadczenie. Wiele firm jednak zapewnia szkolenia, które umożliwiają znacznie szybsze rozpoczęcie pracy poza Polską. Niekiedy konieczna jest również podstawowa znajomość języków obcych. Mile widziane uprawnienia do przewozu ADR. ładunków

Szukasz pracy jako przewoźnik?

Jeśli jesteś przewoźnikiem i szukasz stałych zleceń na transport, to dobrze trafiłeś. Firma M&W Spedition nawiąże współpracę z doświadczonymi i wykwalifikowanymi przewoźnikami na trasach w Polsce oraz w Niemczech, Belgii czy Holandii.