Zespół Napięcia Powakacyjnego, nazywany w języku potocznym stresem pourlopowym, to zjawisko, które dotyka nawet 70% Europejczyków. Okazuje się, że spora część pracujących osób odczuwa nadmierny stres po powrocie do pracy z urlopu. Czym charakteryzuje się Zespół Napięcia Powakacyjnego i jak mu zapobiegać? Podpowiadamy.
Czym jest Zespół Napięcia Powakacyjnego?
Zespół Napięcia Powakacyjnego to dosyć często spotykana przypadłość, o której jednak dosyć rzadko się mówi oraz pisze. W rzeczywistości zjawisko to pojawia się u wielu osób pracujących. Część z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że występujące u nich objawy są właśnie charakterystyczne dla tego Zespołu. Do najważniejszych symptomów związanych z Zespołem Napięcia Powakacyjnego można zakwalifikować następujące:
- bóle głowy,
- trudności z koncentracją,
- znaczne obniżenie nastroju,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym nudności, wymioty, niestrawność,
- brak zainteresowania pracą oraz obowiązkami zawodowymi
Okazuje się, że wiele osób nie potrafi w pełni wykorzystać czasu urlopu. Cały czas myślą o pracy, zaglądają na pocztę służbową oraz odbierają telefony. Oczywiście to wszystko objawia się ciągłym napięciem organizmu, a jego konsekwencją są problemy po powrocie do pracy, związane z wcześniej opisanymi objawami.
Zespół Napięcia Powakacyjnego: co mówią statystyki?
Dotychczasowe analizy badawcze wykazały, że Zespół Napięcia Powakacyjnego dotyczy około 70% Europejczyków. Warto zaznaczyć, że statystyka ta odnosi się do osób pracujących i to przede wszystkim na pełen etat. Nie chodzi więc o freelancerów, czy też studentów. Inne badanie wskazuje na to, że nawet 40% osób jest bardziej zmęczonych po urlopie niż przed nim. Zjawisko to jest bardzo niepokojące i może negatywnie oddziaływać na ludzką psychikę, a także powodować niechęć do wybierania zaległych urlopów lub w ogóle wyjeżdżania na wakacje. Warto pamiętać o tym, że istnieje wiele dobrych sposobów na to, aby zapobiegać Zespołowi Napięcia Powakacyjnego.
Zespół Napięcia Powakacyjnego – Jak zapobiegać?
Przede wszystkim, zdaniem psychologów, idealny czas trwania urlopu to trzy tygodnie. Można powiedzieć, że pierwszy tydzień to czas, gdy człowiek jeszcze jest myślami w pracy. W drugim tygodniu koncentruje się tylko na wakacjach, a w trzecim tygodniu powoli wraca psychicznie do obowiązków zawodowych. Ważne jest jednak nie tylko to, ile trwa urlop, ale także w jaki sposób spędza się w jego trakcie czas. Przede wszystkim wakacje powinny być skoncentrowane na relaksie fizycznym oraz psychicznym. W trakcie urlopu nie należy odbierać telefonów służbowych lub maili. Pomiędzy wakacyjnymi wyjazdami cały czas należy dbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, zdrowo się odżywiać, a także utrzymywać relacje interpersonalne z innymi ludźmi. Dobrym sposobem na zminimalizowanie Zespołu Napięcia Powakacyjnego jest także odpowiednie zachowanie po powrocie do pracy. Oznacza to, że nie należy od razu rzucać się w wir obowiązków służbowych, tylko dobrze wracać do pracy krok po kroku.