Zwierzę w kabinie samochodu ciężarowego w dzisiejszych czasach nie jest czymś nadzwyczajnym. W mediach nie raz mogliśmy słyszeć o kierowcy, który regularnie, lub okazyjnie zabiera swojego psa, czy kota w trasę po Europie. Na wstępie należy nadmienić, że jest to legalne. Trzeba jednak zastosować się do pewnych reguł prawnych i dysponować zdrowym rozsądkiem, gdyż towarzysz podróży w postaci psa to również kilka obowiązków.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc podróżować z naszym pupilem?
Z racji upodobania narodu do psów, to właśnie ten typ zwierząt najczęściej możemy zobaczyć w szoferce. W zależności od miejsca docelowego podróży, nasz czworonożny musi posiadać odpowiednie dokumenty. Inaczej wygląda przygotowanie psa do podróży zagranicznej, a inaczej do wyjazdu tylko na terenie kraju.
W pierwszej kolejności powinniśmy wyrobić zwierzęciu paszport. O tyle, o ile my możemy przemieszczać się w krajach Europy legitymując się dowodem osobistym, dokumentem psa jest paszport. Wystawia go lekarz weterynarii wolnej praktyki. Ponadto nasz towarzysz musi posiadać transponder, popularnie zwany mikroczipem. Jeśli pies odbywał już jakąś zagraniczną podróż w przeszłości, przed 2011 rokiem mogło tak być, że było on znakowany tatuażem. Opcja ta również jest brana wtedy pod uwagę. Oznakowanie musi być widoczne i musimy posiadać dokument potwierdzający wykonanie tego tatuażu z konkretną datą.
Pies musi być szczepiony przeciwko wściekliźnie, Sczepienie nie powinno odbywać się bezpośrednio przed wyjazdem. Pierwsze szczepienie zawsze uzyskuje ważność dopiero po 21 dniach, wtedy każde kolejne brane jest pod uwagę po 24 godzinach. W związku z tym podróż trzeba zaplanować i przygotować zwierzę odpowiednio wcześniej.
Jak zwierzę w ciężarówce odbierane jest w innych krajach?
Nie ma powszechnego zakazu przewożenia psa w kabinie w krajach Unii Europejskiej. Musimy jednak pamiętać, że dany kraj mógł wprowadzić swoje prawa i zalecenia dotyczące przewozu zwierząt. Przy planowaniu trasy należy na to zwrócić uwagę. Warto również zwrócić uwagę, jaki typ zwierząt obejmowany jest daną ustawą. Jeśli decydujemy się zabrać w podróż zwierzę nie objęte regulacją – prawo go nie dotyczy.
Podobnie sprawa się ma, gdy zamierzamy wyjechać poza Unię Europejską. Każdy kraj wprowadza swoje regulacje, dlatego niezbędnym jest, aby poznać je odpowiednio wcześniej i zastosować w praktyce.
Przewożenie zwierzęcia
W prawie nie ma regulacji dotyczących niekomercyjnego przewozu zwierzęcia, dlatego wszelkich informacji musimy szukać w ustawach dotyczących ładunku. Jedna z regulacji jasno mówi, że przewożony ładunek nie może utrudniać kierowcy prowadzenia pojazdu, a także trzeba go właściwie zabezpieczyć. Jak to można rozumieć? Pies nie może przeszkadzać kierowcy podczas jazdy, a także musi być przypięty we właściwy sposób.
W momencie, gdy policja nas zatrzyma i uzna, że złamaliśmy przepis, grozi nam mandat w wysokości 20 – 500zł. Jeżeli cała sprawa trafi z jakiegoś powodu do sądu, grozi nam grzywna 3000zł, a nawet nagana. W przypadku złamania prawa za granicą może grozić odesłanie zwierzęcia do kraju macierzystego, kwarantanna, a nawet uśpienie.
Ogólne warunki
W momencie podjęcia decyzji o zabraniu zwierzęcia w trasę należy pamiętać, że jest to żywe zwierzę i należy zapewnić mu odpowiednie warunki podróży. Nie może zatem zabraknąć w kabinie wody, miski, czy jedzenia przygotowanego dla naszego towarzysza.
Ważne jest również odpowiednie zachowanie w trakcie zagrożeń takich, jak mróz, czy upał. Nie wskazane jest pozostawienie psa w nagrzanym samochodzie w upalny dzień. Może to się skończyć nawet jego śmiercią. Dotyczy to również mrozu, który szczególnie nie jest wskazany w przypadku małych zwierząt.
Jeżeli planujemy zabrać zwierzę w podróż, najczęściej jest to pies. Na ten krok kierowcy decydują się z reguły przez samotność w trasie. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do podróży. W natłoku obowiązków i dokumentów najważniejsze jest jednak przyzwyczajenie psa do podróżowania i przebywania w całej, ciasnej przestrzeni tak, aby czuł się swobodnie, kiedy postanowimy zabrać go w trasę.