Ogólne warunki zlecenia z dnia 19.06.2024
Zapytania o płatności prosimy kierować na adres [email protected] natomiast
Dokumenty za zrealizowany transport prosimy wysłać na adres [email protected]
1.1. Niniejsze Ogólne warunki zlecenia mają zastosowanie do umów, zawieranych między M&W Spedition spółką z ograniczoną odpowiedzialnością spółką komandytową z siedzibą w Obornikach (dalej jako spółki M&W Spedition sp. z o.o. sp.k. lub Zleceniodawca) a podmiotem, wykonującym na zlecenie spółki M&W Spedition sp. z o.o. sp.k. usługę przewozu oraz do wszelkich prawnych i faktycznych czynności, podejmowanych w ramach realizacji powyższych umów lub z nimi bezpośrednio lub pośrednio związanych.
1.2. Ilekroć w postanowieniach niniejszych Ogólnych warunków zlecenia jest mowa o:
a) ADR – rozumie się przez to Umowę europejską dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, sporządzoną w Genewie w dniu 30 września 1957 r.,
b) MiLoG – rozumie się przez to Mindestlohngesetz, tj. niemiecką ustawę o płacy minimalnej, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.,
c) Ogólnych warunkach zlecenia – rozumie się przez to niniejsze Ogólne warunki wykonywania zlecenia transportowego na rzecz spółki M&W Spedition sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Obornikach,
d) Zleceniu przewozu – rozumie się przez to dokument potwierdzający zawarcie Umowy przewozu pomiędzy Zleceniodawcą a Przewoźnikiem, który wskazuje m.in. datę zawarcia Umowy przewozu oraz firmę i dokładny adres nadawcy oraz odbiorcy przesyłki,
e) Przewoźniku – rozumie się przez to podmiot wykonujący na zlecenie Zleceniodawcy usługę przewozu,
f) Umowie przewozu – rozumie się przez to umowę przewozu zawartą pomiędzy Zleceniodawcą a Przewoźnikiem,
g) Zleceniodawcy – rozumie się przez to M&W Spedition sp. z o.o. sp.k. .
h) Ofercie – rozumie się przez to ofertę zawarcia Umowy przewozu, złożoną przez Zleceniodawcę Przewoźnikowi,
i) Kontrahencie Zleceniodawcy – rozumie się przez to drugą stronę zawartej ze Zleceniodawcą umowy spedycji, w wykonaniu której Zleceniodawca zlecił Przewoźnikowi wykonanie usługi przewozu towaru (przesyłki).
1.3. Do Umowy przewozu nie stosuje się ogólnych warunków wykonywania zleceń transportowych Przewoźnika, z zastrzeżeniem przypadków, gdy Zleceniodawca oraz Przewoźnik w formie pisemnej postanowili odmiennie.
1.4. W celu zawarcia Umowy przewozu Zleceniodawca kieruje do Przewoźnika Ofertę, określającą istotne elementy Umowy przewozu (w tym termin, miejscowości, w których ma nastąpić załadunek i rozładunek, bez wskazania dokładnego adresu i firmy nadawcy oraz odbiorcy przesyłki, rodzaj towaru, wysokość frachtu) wraz z niniejszymi Ogólnymi warunkami zlecenia. W przypadku zawierania Umowy przewozu za pośrednictwem serwisu (komunikatora) TRANS, Zleceniodawca przesyła Przewoźnikowi wraz z Ofertą link (hiperłącze), przekierowujący Przewoźnika do niniejszych Ogólnych warunków zlecenia, w sposób umożliwiający Przewoźnikowi zapoznanie się z ich treścią.
Oferta, niezależnie od sposobu jej wysyłki, wiąże Zleceniodawcę przez okres 30 minut od momentu, w którym Przewoźnik mógł zapoznać się z Ofertą Zleceniodawcy.
Przewoźnik w terminu 30 minut od momentu przesłaniu mu Oferty przez Zleceniodawcę uprawniony jest do jej odrzucenia lub zaakceptowania.
W przypadku zaakceptowania Oferty Zleceniodawcy przez Przewoźnika, Przewoźnik zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o przyjęciu Oferty za pośrednictwem serwisu (komunikatora) TRANS bądź poczty elektronicznej.
W przypadku Przewoźnika pozostającego w stałych stosunkach gospodarczych ze Zleceniodawcą, Ofertę poczytuje się za przyjętą przez Przewoźnika bez zastrzeżeń, jeżeli Przewoźnik nie odrzuci Oferty Zleceniodawcy w terminie 30 minut od momentu jej wysłania przez Zleceniodawcę za pośrednictwem serwisu (komunikatora) TRANS bądź poczty elektronicznej.
1.5. Niezwłocznie po zawarciu przez Zleceniodawcę z Przewoźnikiem Umowy przewozu, zgodnie z pkt. 1.4. Ogólnych warunków zlecenia, Zleceniodawca prześle Przewoźnikowi za pośrednictwem serwisu (komunikatora) TRANS lub poczty elektronicznej, Zlecenie przewozu.
1.6. Wszelkie zmiany Umowy przewozu wymagają wyraźnej zgody Zleceniodawcy, wyrażonej na piśmie bądź za pośrednictwem serwisu (komunikatora) TRANS bądź poczty elektronicznej. Za zmianę taką nie poczytuje się sprecyzowania warunków Umowy przewozu w drodze doręczenia Przewoźnikowi Zlecenia przewozu, określającego te warunki.
2. Obowiązki Przewoźnika
Na Przewoźniku ciążą, w ramach wykonania Umowy przewozu zawartej ze Zleceniodawcą, następujące obowiązki:
2.1. Przewoźnik obowiązany jest do wykonywania Umowy przewozu z należytą starannością, zgodnie z interesem Zleceniodawcy, a także Kontrahenta Zleceniodawcy oraz w sposób zgodny z treścią zawartej Umowy przewozu, Ogólnymi warunkami zlecenia i obowiązującymi przepisami prawa.
2.2. Przewoźnika i wszystkie osoby, którymi posługuje się on przy wykonywaniu Umowy przewozu, w tym wyznaczonego przez Przewoźnika do realizacji Umowy przewozu kierowcę, obowiązuje bezwzględny zakaz okazywania lub udostępniania w jakikolwiek sposób osobom trzecim, w tym Kontrahentowi Zleceniodawcy, Oferty otrzymanej przez Przewoźnika od Zleceniodawcy oraz Zlecenia przewozu, na jakimkolwiek etapie wykonywania przez Przewoźnika Umowy przewozu, w tym podczas załadunku i rozładunku towaru, jak również po wykonaniu przez Przewoźnika Umowy przewozu, a naruszenie tego obowiązku skutkuje odpowiedzialnością Przewoźnika, o której mowa w pkt. 5.3. Ogólnych warunków zlecenia.
2.3. Przewoźnika i wszystkie osoby, którymi się on posługuje przy wykonywaniu Umowy przewozu, w tym kierowcę realizującego Umowę przewozu, obowiązuje bezwzględny zakaz przeładunku towaru na każdym etapie wykonywania Umowy przewozu.
2.4. Przewoźnik nie jest uprawiony do powierzenia wykonania Umowy przewozu podwykonawcy.
2.5. Przewoźnik zobowiązany jest do dotrzymania terminów określonych w Umowie przewozu, w szczególności terminów załadunku i rozładunku towaru, którego przewóz stanowi przedmiot Umowy przewozu.
2.6. Pojazd podstawiony przez Przewoźnika, celem wykonania Umowy przewozu, powinien znajdować się w bardzo dobrym stanie technicznym.
2.7. W trakcie realizacji Umowy przewozu postoje pojazdu Przewoźnika, za pomocą którego jest realizowana Umowa przewozu, dozwolone są wyłącznie na parkingach strzeżonych. Niedotrzymanie tego zobowiązania przez Przewoźnika będzie traktowane jako rażące niedbalstwo Przewoźnika w realizacji Umowy przewozu.
2.8. Przewoźnik zobowiązany jest posiadać aktualną polisę ubezpieczeniową oraz wszelkie uprawnienia wymagane do wykonania Umowy przewozu i przedstawić stosowne dokumenty, potwierdzającego ten fakt, do wglądu Zleceniodawcy, na jego pierwsze żądanie, we wskazanej przez Zleceniodawcę formie i terminie.
2.9. Przewoźnik ma obowiązek niezwłocznie informować Zleceniodawcę o jakichkolwiek opóźnieniach lub innych przeszkodach lub problemach, występujących w trakcie realizacji Umowy przewozu, w tym zaistniałych zarówno w skutek zdarzeń losowych lub działania siły wyższej, jak również powstałych w skutek okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi Przewoźnik lub osoby trzecie.
W przypadku gdy opóźnienie, przeszkoda lub inny problem z realizacją Umowy przewozu wynika z okoliczności lezących po stronie osoby trzeciej (np. nadawcy lub odbiorcy przesyłki), Przewoźnik zobowiązany jest uzyskać od tej osoby trzeciej pisemne lub co najmniej w formie dokumentowej (np. e-maila) potwierdzenie zaistnienia danego zdarzenia lub problemu oraz jego przyczyny.
Powyższe potwierdzenie Przewoźnik zobowiązany jest niezwłocznie przekazać Zleceniodawcy za pośrednictwem poczty elektronicznej.
W przypadku niedotrzymania przez Przewoźnika wyżej opisanego obowiązku informacyjnego względem Zleceniodawcy, Przewoźnik traci możliwości powoływania się wobec Zleceniodawcy na zdarzenia i przyczyny niezgłoszone Zleceniodawcy zgodnie z pkt 2.9. Ogólnych warunków zlecenia.
2.10. Wyznaczony przez Przewoźnika do realizacji Umowy przewozu kierowca odpowiada za prawidłowe zabezpieczenie przewożonego towaru. Kierowca ten zobowiązany jest posiadać komplet ubrań ochronnych, tj. kask, kamizelkę odblaskową, okulary ochronne, buty ze sztywnym czubem, ochraniającym palce. Podczas załadunku i rozładunku towaru całe ciało kierowcy powinno być osłonięte.
2.11. Jeżeli w Zleceniu przewozu nie wskazano inaczej, to pojazd zapewniony przez Przewoźnika do wykonaniu Umowy przewozu, powinien posiadać naczepę o długości nie krótszej niż 13,6 metrów, zabezpieczoną na całej długości plandeką, która to naczepa może być ładowana zarówno górą, bokiem, jak i tyłem i mieć ładowność nie mniejszą niż 24 tony oraz wysokość wewnętrzną nie mniejszą niż 2.75 metra i być przystosowaną do załadunku z rampy nadawcy. Naczepa musi posiadać pełne odeskowanie, tj. posiadać minimum 4 (słownie: cztery) deski aluminiowe na przęsło naczepy.
2.12. Pojazd przeznaczony przez Przewoźnika do realizacji Umowy przewozu powinien być wyposażony w odpowiednią ilość pasów, mat antypoślizgowych oraz kantowników do zabezpieczenia przewożonych nim towarów.
2.13. Zleceniodawca jest uprawniony do podstawienia auta zastępczego na koszt i ryzyko Przewoźnika w następujących przypadkach:
a)niezapewnienia przez Przewoźnika wymaganego Zleceniem przewozu lub Ogólnymi warunkami zlecenia pojazdu w terminie załadunku, wyznaczonym w Zleceniu przewozu lub
b)zapewnienia przez Przewoźnika pojazdu o innych parametrach niż wymagane w Zleceniu przewozu lub Ogólnych warunkach zlecenia.
Wszelkie koszty związane z zapewnieniem auta zastępczego ponosi Przewoźnik.
W przypadku konieczności zapewnienia auta zastępczego, Przewoźnik zapłaci Zleceniodawcy dodatkową opłatą za zapewnienie przez Zleceniodawcę auta zastępczego w wysokości 25 euro (gdy fracht Przewoźnika został określony w walucie euro) lub 100 PLN (gry fracht Przewoźnika został określony w polskich złotych) od danego auta.
2.14. Wyznaczony przez Przewoźnika do realizacji Umowy przewozu kierowca pojazdu, zobowiązany jest dopilnować załadunku towaru na pojazd Przewoźnika, tak aby pojazd nie został przeładowany, a ewentualny przeładunek pojazdu obowiązany jest zgłosić niezwłocznie, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, Zleceniodawcy.
W przypadku przeładowania pojazdu, kierowca może odmówić dalszego załadunku, o czym winien niezwłocznie zawiadomić Zleceniodawcę telefonicznie
lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami, przekazanymi mu przez Zleceniodawcę.
Zleceniodawca nie ponosi odpowiedzialności za przeładowany pojazd Przewoźnika.
Postanowienie pkt 2.9. niniejszych Ogólnych warunków zlecenia znajduje odpowiednie zastosowanie.
2.15. W razie wystąpienia jakiejkolwiek różnicy pomiędzy ilością towaru przy załadunku lub rozładunku, w stosunku do ilości towaru wynikającej z Umowy przewozu lub Zlecenia przewozu, Przewoźnik, działając osobiście lub za pośrednictwem kierowcy pojazdu, który realizuje Umowę przewozu, ma obowiązek natychmiast powiadomić telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej o tym fakcie Zleceniodawcę i wstrzymać się z wyjazdem z miejsca załadunku lub rozładunku, do czasu uzyskania dalszych instrukcji od Zleceniodawcy.
Postanowienie pkt 2.9. niniejszych Ogólnych warunków zlecenia znajduje odpowiednie zastosowanie.
3.1. Przewoźnik odpowiada za całkowite lub częściowe zaginięcie przewożonego w wykonaniu Umowy przewozu towaru lub jego uszkodzenie, które nastąpi w czasie między przyjęciem towaru (przesyłki), a jego wydaniem, jak również za opóźnienie dostawy, stosownie do obowiązujących przepisów, w szczególności w przypadku przewozu międzynarodowego stosownie do przepisów Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR), a w przypadku przewozu krajowego stosownie do ustawy Prawo przewozowe i przepisów Kodeksu cywilnego.
3.2. W przypadku, gdy przed wydaniem przesyłki odbiorcy okaże się, że doznała ona uszczerbku lub uszkodzenia, Przewoźnik ustala niezwłocznie protokolarnie stan przesyłki oraz okoliczności powstania uszczerbku lub uszkodzenia przesyłki, sporządzając Protokół szkody.
Protokół podpisują wszystkie osoby uczestniczące w ustaleniu stanu przesyłki, przy czym w imieniu Przewoźnika protokół podpisuje kierowca, który wykonuje Umowę przewozu.
W razie odmowy podpisania protokołu przez odbiorcę przysyłki, Przewoźnik wskazuje w treści protokołu fakt i przyczynę odmowy podpisania protokołu przez odbiorcę.
Zaistniałą szkodę Przewoźnik powinien w miarę możliwości dodatkowo udokumentować np. dokumentacją zdjęciową oraz/lub innymi stosowanymi środkami, w szczególności dokumentami, o ile takie zostały sporządzone w związku z zaistnieniem szkody.
Postanowienie pkt 2.9. niniejszych Ogólnych warunków zlecenia znajduje odpowiednie zastosowanie.
3.3. Protokół szkody wraz ewentualną dalszą dokumentacją w rozumieniu w pkt. 3.2. Ogólnych warunków zlecenia, Przewoźnik niezwłocznie przesyła do Zleceniodawcy, a w przypadku takiego żądania ze strony Zleceniodawcy, niezwłocznie udziela mu dalszych wyjaśnień i informacji, w tym o powstałej szkodzie.
3.4. Jeżeli kierowca wyznaczony przez Przewoźnika do realizacji Umowy przewozu, sam ładuje lub rozładowuje towar z pojazdu Przewoźnika, Przewoźnik ponosi pełną odpowiedzialność za szkody powstałe podczas załadunku oraz rozładunku towaru, będącego przedmiotem Umowy przewozu.
3.5. W przypadku naruszenia przez Przewoźnika Ogólnych warunków zlecenia, skutkującego powstaniem po stronie Zleceniodawcy lub Kontrahenta Zleceniodawcy jakichkolwiek roszczeń, w tym roszczeń odszkodowawczych, Przewoźnik obowiązany jest do zapłaty na rzecz Zleceniodawcy odszkodowania na zasadach ogólnych.
3.6. Za nieterminowe podstawienie pojazdu na załadunek lub rozładunek towaru przez Przewoźnika, z przyczyn leżących po stronie Przewoźnika, Przewoźnik zapłaci Zleceniodawcy karę umowną w wysokości 50 euro.
W przypadku, gdy szkoda powstała z tytułu nieterminowego podstawienia pojazdu na załadunek lub rozładunek przez Przewoźnika przekracza wartość zastrzeżonej kary umownej, Przewoźnik w pozostałym zakresie odpowiada według zasad ogólnych.
Obowiązek zapłaty kary umownej ciąży na Przewoźniku również po zakończeniu realizacji Umowy przewozu.
3.7. W przypadku niewykonania Umowy przewozu przez Przewoźnika z przyczyn leżących po stronie Przewoźnika, innych niż zaginięcie towaru lub uszkodzenie przesyłki, stanowiącej przedmiot Umowy przewozu, Przewoźnik, z zastrzeżeniem pkt. 8 Ogólnych warunków zlecenia, zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Zleceniodawcy kary umownej w wysokości 150 euro (gdy fracht Przewoźnika został określony w walucie euro) lub 600 PLN (gry fracht Przewoźnika został określony w polskich złotych).
W przypadku powstania z przyczyn wskazanych w niniejszym punkcie szkody przewyższającej wysokość zastrzeżonej kary umownej, Zleceniodawca uprawniony jest do żądania od Przewoźnika odszkodowania przenoszącego zastrzeżoną karę umowną, a Przewoźnik odpowiada w tym zakresie na zasadach ogólnych.
4.1. Wysokość wynagrodzenia Przewoźnika za wykonanie Umowy przewozu, wskazana jest każdorazowo w Ofercie Zleceniodawcy.
Wynagrodzenie Przewoźnika obejmuje wszelkie poniesione przez niego w celu wykonania Umowy przewozu koszty, w tym również koszt załadunku i rozładunku towaru (jeżeli jest dokonywany przez Przewoźnika) przez kierowcę, wyznaczonego przez Przewoźnika (tzw. „all in”).
Przewoźnik nie jest uprawniony do żądania od Zleceniodawcy zwrotu jakichkolwiek kosztów, które poniósł w celu wykonania Umowy przewozu, ani zapłaty dodatkowego wynagrodzenia, ponad wskazaną w Ofercie Zleceniodawcy wysokość umówionego wynagrodzenia Przewoźnika.
4.2. W przypadku świadczenia przez Przewoźnika w ramach Umowy przewozu usług przewozu międzynarodowego, wynagrodzenie Przewoźnika ustalane jest każdorazowo jako wynagrodzenie w walucie euro netto wraz z kwotą podatku VAT wyliczoną w złotych polskich.
Przewoźnik powinien wystawić fakturę VAT, zawierającą wynagrodzenie Przewoźnika wyliczone w walucie euro netto oraz kwotę podatku VAT wyliczoną w złotych polskich, na podstawie kursu sprzedaży euro, opublikowanego przez Narodowy Bank Polski w dniu poprzedzającym dzień rozładunku towaru, zgodnie z Umową przewozu.
Ponadto Przewoźnik jest zobowiązany do umieszczenia i wyraźnego oznaczenia na fakturze VAT numeru konta bankowego, na które Zleceniodawca winien dokonać przelewu kwoty podatku VAT w złotych polskich.
Powyższe konto bankowe Przewoźnika powinno znajdować się na tzw. białej liście podatników VAT prowadzonej przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
4.3. Płatności wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 4.1. Ogólnych warunków zlecenia, Zleceniodawca dokona przelewem na konto bankowe Przewoźnika, wskazane na fakturze VAT.
Zleceniodawca dokona zapłaty wynagrodzenia Przewoźnika w terminie 60 dni, liczonych od dnia otrzymania przez Zleceniodawcę wszystkich oryginalnych dokumentów transportowych, powstałych w trakcie wykonania Umowy przewozu (w tym również kwitu paletowego, DPL Schein lub innych dokumentów lub załączników do tych dokumentów) oraz faktury VAT Przewoźnika.
W przypadku dostarczenia przez Przewoźnika niekompletnych lub nieczytelnych dokumentów transportowych, Zleceniodawca uprawniony jest do wstrzymania się z zapłatą wynagrodzenia Przewoźnika. W takim przypadku termin zapłaty wynagrodzenia Przewoźnika rozpoczyna bieg od dnia otrzymania przez Zleceniodawcę wszelkich czytelnych oraz kompletnych dokumentów transportowych, powstałych w trakcie wykonania Umowy
przewozu.
Za dzień zapłaty wynagrodzenia przyjmuje się dzień obciążenia rachunku bankowego Zleceniodawcy.
4.4. Strony mogą wspólnie uzgodnić wcześniejszą (zapłatę wynagrodzenia Przewoźnika przez Zleceniodawcę, tj. należną w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia otrzymania przez Zleceniodawcę wszystkich oryginalnych dokumentów transportowych oraz faktury VAT Przewoźnika. W
przypadku uzgodnienia takiej wcześniejszej zapłaty wynagrodzenia Przewoźnika, wysokość wynagrodzenia Przewoźnika zostanie pomniejszona o 5% w stosunku do wysokości wynagrodzenia, ustalonej w Ofercie, na co Przewoźnik wyraża zgodę przyjmując niniejsze Ogólne
warunki zlecenia.
4.5. W terminie 5 dni kalendarzowych od dnia rozładunku towaru w miejscu rozładunku Przewoźnik zobowiązany jest wysłać pocztą elektroniczną na adres poczty elektronicznej Zleceniodawcy ([email protected]) fakturę VAT oraz czytelny skan wszelkich dokumentów transportowych, powstałych w trakcie i w związku z wykonaniem Umowy przewozu. Następnie w terminie 21 dni kalendarzowych od dnia rozładunku Przewoźnik zobowiązany jest wysłać drogą pocztową wszystkie, z zastrzeżeniem pkt 4.6. Ogólnych warunków zlecenia, oryginalne dokumenty transportowe, powstałe w trakcie i w związku z wykonaniem Umowy przewozu oraz fakturę VAT, wystawioną przez Przewoźnika.
W przypadku niedotrzymania przez Przewoźnika warunków lub terminów wskazanych w niniejszym punkcie, Zleceniodawca uprawniony jest do naliczenia kary umownej w wysokości 30 euro.
Wszelka korespondencja prowadzona przez Przewoźnika ze Zleceniodawcą powinna zawierać w tytule wiadomości numer Zlecenia przewozu.
4.6. Dla uniknięcia wątpliwości co do prawidłowego wykonania przez Przewoźnika obowiązku zwrotu lub wymiany palet, zgodnie z postanowieniami pkt 7 Ogólnych warunków zlecenia, oryginał dokumentów, potwierdzających wykonanie obowiązku zwrotu lub wymiany palet Przewoźnik powinien wysłać Zleceniodawcy przesyłką pocztową, odrębną od przesyłki obejmującej pozostałe oryginały dokumentów, powstałych w trakcie i w związku z wykonaniem Umowy przewozu, o których mowa w pkt 4.5. Ogólnych warunków zlecenia.
4.7. Przewoźnik i Zleceniodawca zgodnie ustalają, że z tytułu niezawinionych przez Przewoźnika postojów pojazdu, wykorzystywanego do wykonania Umowy przewozu, przy załadunku lub rozładunku przesyłki, za pierwsze 24 godziny postoju (liczone od daty i godziny wskazanej w Zleceniu przewozu na załadunek lub rozładunek), Przewoźnikowi nie przysługuje jakiekolwiek dodatkowe wynagrodzenie. W przypadku niezawinionego przez Przewoźnika postoju trwającego dłużej niż 24 godziny, Przewoźnikowi przysługuje od Zleceniodawcy dodatkowe wynagrodzenie za każdą kolejną godzinę postoju ponad 24 godziny postoju w wysokości 45 zł netto, jednak nie więcej niż 500 zł netto za dobę postoju. Wypłaty dodatkowego wynagrodzenia związanego z postojem Przewoźnika Zleceniodawca dokonuje wyłącznie na podstawie przedstawionej przez Przewoźnika, podbitej karty postojowej pojazdu.
Przewoźnikowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie związane z postojem w przypadku postoju we wszystkie niedziele, soboty oraz dni świąteczne. W przypadku postoju pojazdu Przewoźnika przy załadunku lub rozładunku towaru z przyczyn, za które Przewoźnik ponosi odpowiedzialność, Przewoźnikowi nie przysługuje jakiekolwiek dodatkowe wynagrodzenie związane z postojem pojazdu Przewoźnika.
4.8. Przewoźnik zobowiązany jest każdorazowo zgłosić Zleceniodawcy status Zlecenia przewozu za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Przewoźnik zobowiązany jest poinformować Zleceniodawcę niezwłocznie co najmniej o załadunku oraz rozładunku towaru stanowiącego przedmiot Umowy przewozu. Przewoźnik zapłaci Zleceniodawcy karę umowną w wysokości 15 euro za każdy przypadek, gdy Przewoźnik nie poinformuje Zleceniodawcy w terminie 30 minut od wykonania załadunku lub rozładunku towaru stanowiącego przedmiot
Umowy za pośrednictwem poczty elektronicznej o statusie (załadunku lub rozładunku) Zlecenia przewozu.
4.9. W przypadku (alternatywnie):
a)niezaładowania przez Przewoźnika towaru, którego transport jest przedmiotem Umowy przewozu, w terminie wynikającym ze Zlecenia przewozu lub b)niepodstawienia przez Przewoźnika na miejsce załadunku pojazdu o specyfikacji wskazanej w Zleceniu przewozu lub Ogólnych warunkach zlecenia,
Przewoźnik zapłaci Zleceniodawcy karę umowną w wysokości 200 euro. Zleceniodawca jest uprawiony do dochodzenia od Przewoźnika odszkodowania, przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary umownej, na zasadach ogólnych.
4.10. W przypadku wystawienia przez Zleceniodawcę jakiejkolwiek noty obciążeniowej związanej z Umową przewozu, Przewoźnik zapłaci Zleceniodawcy karę umowną w wysokości 25 euro, rekompensującą koszty dochodzenia należności przez Zleceniodawcę.
4.11. Strony wspólnie uzgadniają, że Zleceniodawca uprawiony jest do jednostronnego dokonania potrącenia wierzytelności Zleceniodawcy, powstałych w związku z wykonaniem Umowy przewozu i przysługujących Zleceniodawcy względem Przewoźnika,
z wynagrodzeniem Przewoźnika z tytułu Umowy przewozu.
4.12. Dokonanie przez Przewoźnika przeniesienia zarówno w całości, jak i części praw lub obowiązków, wynikających z Umowy przewozu na osobę trzecią, w tym także cesji wierzytelności pieniężnych, przysługujących Przewoźnikowi z tytułu realizacji
Umowy przewozu, wymaga uprzedniej zgody Zleceniodawcy, wyrażonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
4.13. Postanowienie pkt 4.12. Ogólnych warunków zlecenia znajduje zastosowanie także do przypadku korzystania przez Przewoźnika z faktoringu. W przypadku, gdy Przewoźnik zamierza korzystać z faktoringu w odniesieniu do wierzytelności Przewoźnika wobec Zleceniodawcach, Przewoźnik powinien o tym niezwłocznie poinformować Zleceniodawcę oraz przedstawić Zleceniodawcy oryginał dokumentu obejmującego umocowanie faktora do obioru wierzytelności pieniężnych, przysługujących
Przewoźnikowi z tytułu realizacji Umowy przewozu oraz fakturę lub faktury, które mają ulec zaspokojeniu na rzecz faktora.
5.1. Przewoźnik zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji, jakie zostały mu ujawnione podczas współpracy ze Zleceniodawcą, w tym podczas wykonania Umowy przewozu, w szczególności informacji o nadawcy i odbiorcy towaru, rodzaju towaru i umówionego za przewóz wynagrodzenia Przewoźnika oraz do zachowania w poufności treści Oferty Zleceniodawcy oraz Zlecenia przewozu.
5.2. Przewoźnik przyjmuje do wiadomości, że wskazana w Zleceniu przewozu firma oraz adres nadawcy oraz odbiorcy przesyłki stanowią część bazy danych Zleceniodawcy, która ma charakter tajemnicy przedsiębiorstwa Zleceniodawcy i mogą być one wykorzystywane przez Przewoźnika wyłącznie w celu realizacji zawartej ze Zleceniodawcą Umowy przewozu, a nie mogą służyć nawiązaniu przez Przewoźnika własnych relacji biznesowych z nadawcą lub odbiorcą przesyłki, w tym w celu zawierania przez Przewoźnika umów przewozu z nadawca lub odbiorcą przesyłki , z pominięciem Zleceniodawcy.
5.3. W przypadku naruszenia przez Przewoźnika pkt. 5.1. lub 5.2. Ogólnych warunków zlecenia, w szczególności w przypadku wykorzystywania przez Przewoźnika danych, o których mowa w pkt. 5.2. Ogólnych warunków zlecenia, w celu zawierania lub wykonywania na rzecz Kontrahenta Zleceniodawcy (nadawcy lub odbiory przesyłki) umów przewozu, z pominięciem Zleceniodawcy, w okresie jednego roku od wykonania Umowy przewozu przez Przewoźnika, Przewoźnik zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Zleceniodawcy kary umownej w wysokości 20.000 euro (słownie: dwadzieścia tysięcy euro) za każdy przypadek naruszenia.
Jeżeli przedmiotem Umowy przewozu jest przewóz materiałów niebezpiecznych w rozumieniu ADR, Przewoźnik oraz wszystkie osoby trzecie, uczestniczące na zlecenie Przewoźnika w wykonywaniu Umowy przewozu, niezależnie od obowiązków, wskazanych w pkt. 2 Ogólnych warunków zlecenia, winny:
a.upewnić się, że materiały niebezpieczne, przeznaczone do przewozu, są dopuszczone do przewozu zgodnie z postanowieniami ADR,
b.przestrzegać przepisów ADR, obowiązujących przewoźnika, kierowcę lub posiadacza pojazdu,
c.posiadać wszelkie uprawnienia do wykonywania transportu ładunków niebezpiecznych (w szczególności zezwolenie na prowadzenie pojazdu, zaświadczenie ADR o przeszkoleniu kierowcy oraz dokument tożsamości z fotografią),
d.poczynić wszelkie kroki, aby materiał niebezpieczny został jak najlepiej (według obowiązujących zasad) zabezpieczony,
e.sprawdzić wzrokowo, czy pojazdy i ładunek nie mają oczywistych wad, wycieków, pęknięć lub braków w wyposażeniu,
f.sprawdzić, czy pojazd nie został przeładowany,
g.upewnić się, że na pojazdach umieszczone zostało wymagane oznakowanie i nalepki ostrzegawcze,
h.upewnić się, że w pojeździe znajduje się wyposażenie wymagane w pisemnych instrukcjach dla kierowcy,
i.w miejscach załadunku i rozładunku przestrzegać zakazu palenia,
j.przestrzegać zakazu doładunku bez wcześniejszego uzgodnienia ze Zleceniodawcą.
7.1. Jeżeli ze Zlecenia przewozu nie wynika inaczej, wszystkie palety lub giterboksy, które zostały wydane Przewoźnikowi w celu wykonania Umowy przewozu nie podlegają wymianie przez Przewoźnika. W przypadkach gdy ze Zlecenia przewozu wynika obowiązek wymiany przez Przewoźnika wydanych mu palet lub giterboksów, obowiązują zasady określone poniżej w pkt. od 7.2. do pkt 7.12 Ogólnych warunków zlecenia.
7.2. Przewoźnik jest w szczególności zobowiązany do wymiany palet i giterboksów na miejscu załadunku i rozładunku towaru, w ten sposób, że w zamian za otrzymane od nadawcy w miejscu załadunku lub wydane odbiorcy w miejscu rozładunku palety lub giterboksy, wyda odpowiednio nadawcy lub odbiorcy taką samą ilość tego samego rodzaju palet lub giterboksów. Puste palety muszą zostać odebrane przez Przewoźnika z miejsca rozładunku w dniu rozładunku – nie ma możliwości późniejszego odbioru pustych palet lub giterboksów.
7.3. Wymianę palet lub giterboksów w miejscu załadunku lub rozładunku należy udokumentować pisemnym kwitem paletowym, podpisanym przez kierowcę Przewoźnika oraz odbiorcę lub nadawcę, zarówno przy zwrocie, jak i przy wymianie palet lub giterboksów.
7.4. Jeśli Przewoźnik napotka jakikolwiek problem, związany z wymianą lub zwrotem palet lub giterboksów, zobowiązany jest niezwłocznie poinformować o tym fakcie Zleceniodawcę i postępować zgodnie z instrukcjami, przekazanymi przez Zleceniodawcę. Postanowienie pkt 2.9. niniejszych Ogólnych warunków zlecenia znajduje zastosowanie.
7.5. W przypadku złego stanu palet lub giterboksów, odebranych przez Przewoźnika w miejscu załadunku lub zakwestionowania stanu palet lub giterboksów przez odbiorcę w miejscu rozładunku, Przewoźnik zobowiązany jest do odnotowania tego faktu wpisem w kwicie paletowym, ze wskazaniem ilości palet lub giterboksów, których wpis ten dotyczy oraz do uzyskania potwierdzenia tego faktu odpowiednio od nadawcy lub odbiory, odpowiednio w miejscu załadunku lub rozładunku towaru, poprzez uzyskanie podpisu odpowiednio nadawcy lub odbiorcy pod dokonanym wpisem w treści kwitu paletowego oraz do niezwłocznego poinformowania o tych okolicznościach Zleceniodawcy i dalszego postępowania zgodnie z instrukcjami, przekazanymi Przewoźnikowi przez Zleceniodawcę. Postanowienie pkt 2.9. Ogólnych warunków zlecenia znajduje odpowiednie zastosowanie.
7.6. Za prawidłowe wykonanie obowiązku zwrotu lub wymiany palet strony Umowy przewozu uznają moment dostarczenia Zleceniodawcy przez Przewoźnika, zgodnie z pkt. 4.6. Ogólnych warunków zlecenia, oryginału kwitu paletowego lub oryginału innego dokumentu, potwierdzającego wykonanie obowiązku zwrotu lub wymiany palet.
7.7. Strony Umowy przewozu mogą wspólnie ustalić, iż zwrot palet lub giterboksów nastąpi nie później niż w terminie 30 dni od dnia rozładunku towaru przez Przewoźnika pod adresem wskazanym przez Zleceniodawcę. Ustalenia w tym zakresie strony Umowy przewozu mogą poczynić na piśmie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
7.8. W przypadku niewykonania bądź nienależytego wykonania przez Przewoźnika obowiązku wymiany lub zwrotu palet lub giterboksów na zasadach, o których mowa w pkt. 7.2-7.7 Ogólnych warunków zlecenia, w tym w przypadku braku dostarczenia przez Przewoźnika Zleceniodawcy oryginału kwitu paletowego lub oryginału innego dokumentu, potwierdzającego wykonanie obowiązku zwrotu lub wymiany palet zgodnie z pkt 7.5. w zw. z pkt. 4.6 Ogólnych warunków zlecenia, Przewoźnik zapłaci Zleceniodawcy karę umowną w wysokości 23,5 euro za każdą niewymienioną lub zniszczoną paletę i 110 euro za każdy niewymieniony lub zniszczony giterboks w terminie, wskazanym w nocie obciążeniowej wystawionej z tego tytułu przez Zleceniodawcę.
7.9. W przypadku wykonania przez Przewoźnika obowiązku wymiany lub zwrotu palet lub giterboksów po upływie terminu określonego w pkt. 7.7. Ogólnych warunków zlecenia, lecz nie później niż po upływie 30 dni kalendarzowych od dnia rozładunku towaru w wykonaniu Umowy przewozu, Zleceniodawca może zwolnić Przewoźnika z obowiązku zapłaty kary umownej, o której mowa w pkt. 7.8. Ogólnych warunków zlecenia. W przypadku wystawienia przez Zleceniodawcę noty obciążeniowej, obejmującej karę umowną z tego tytułu, pomimo odstąpienia przez Zleceniodawcę od ubiegania się zapłatę tej kary umownej na zasadach określonych w zdaniu poprzednim, Przewoźnik w dalszym ciągu zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Zleceniodawcy kary umownej w wysokości 25 euro, wskazanej w pkt 4.10 Ogólnych warunków zlecenia, tytułem rekompensaty kosztów dochodzenia należności przez Zleceniodawcę.
7.10. Palety lub giterboksy powinny zostać przez Przewoźnika zwrócone lub przekazane do wymiany w stanie umożliwiającym ich zwrot lub wymianę zgodnie, tj. nie mogą być połamane, brudne od smaru i innych substancji, a także powinny być pozbawione drzazg i wystających gwoździ.
7.11. Ilość oraz rodzaj otrzymanych przez Przewoźnika, w związku z wykonywaniem Umowy przewozu, palet i giterboksów powinna odpowiadać ilości i rodzajowi palet i giterboksów, wskazanych w liście przewozowym (CMR).
7.12. W przypadku Zlecenia przewozu nieobejmującego obowiązku zwrotu lub wymiany palet lub giterboksów, wymagany jest wpis przez Przewoźnika w dokumentach transportowych, powstałych w wykonaniu Umowy przewozu, potwierdzający brak wymiany palet lub giterboksów. Brak stosownego wpisu może skutkować obciążeniem Przewoźnika przez Zleceniodawcę karą umowną, o której mowa w pkt 7.8. Ogólnych
warunków zlecenia, jak gdyby palety lub giterboksy zostały pobrane przez kierowcę Przewoźnika.
8.1. Przyjmując Zlecenie przewozu, Przewoźnik potwierdza i zapewnia, że w ramach realizacji Umowy przewozu, wykonywanej na terytorium Republiki Federalnej Niemiec (w formie kabotażu, międzynarodowych operacji transportowych do i z Niemiec, tranzytu) przestrzega obowiązujących na terenie Republiki Federalnej Niemiec właściwych przepisów prawa, w szczególności dotyczących płacy minimalnej (w tym przepisów MiLoG), jak również przepisów regulujących obowiązek zgłaszania pracowników oraz rejestracji operacji transportowych we właściwych niemieckich urzędach.
8.2. Przewoźnik w szczególności zobowiązuje się, że w przypadku powstania po stronie Przewoźnika na podstawie przepisów MiLoG bądź przepisów wykonawczych do MiLoG, jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Zleceniodawcy, zrezygnuje z ww. roszczeń (zrzeknie się roszczeń) wobec
Zleceniodawcy na pierwsze żądanie, zgłoszone przez Zleceniodawcę. Powyższe zobowiązanie dotyczy w szczególności wszelkich kar i grzywien, nałożonych na Przewoźnika na podstawie przepisów MiLoG oraz wszelkich kosztów procesowych z tym związanych.
8.3. Jeśli Przewoźnik nie wykona zobowiązań, o których mowa w pkt 8.1. oraz 8.2. Ogólnych warunków zlecenia, Zleceniodawca uprawiony będzie do natychmiastowego, jednostronnego wypowiedzenia poszczególnych lub wszystkich Umów przewozu, zawartych pomiędzy Przewoźnikiem a Zleceniodawcą.
Przewoźnik ma prawo odstąpić od Umowy przewozu w terminie 30 minut od momentu otrzymania od Zleceniodawcy Zlecenia przewozu, za zapłatą odstępnego kwocie 100 euro.
Oświadczenie Przewoźnika o odstąpieniu od Umowy przewozu jest skuteczne wyłącznie, gdy zostało złożone wraz z jednoczesną zapłatą odstępnego.
Strony nie są uprawione do odstąpienia od Umowy przewozu w innym terminie, a nieprzystąpienie przez Przewoźnika do wykonania Umowy przewozu, mimo braku podstaw faktycznych bądź prawnych ku temu, skutkuje zastosowaniem wobec Przewoźnika pkt. 3.7. Ogólnych warunków zlecenia.
10.1. Sądem właściwym do rozstrzygnięcia wszelkich sporów, wynikających z Umowy przewozu, jest sąd powszechny miejscowo właściwy dla siedziby Zleceniodawcy.
10.2. Strony wspólnie postanawiają, iż Przewoźnik zobowiązany jest do zapłaty wszelkich kar umownych zastrzeżonych w Ogólnych warunkach zlecenia w terminie wskazanym w nocie obciążeniowej doręczonej Przewoźnikowi przez Zleceniodawcę, chyba że szczególnym postanowieniu Ogólnych warunków zlecenia zastrzeżono odmiennie.
10.3. Zleceniodawca oświadcza, że nie jest podmiotem posiadającym status dużego przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.
10.4. Obowiązek informacyjny Zleceniodawcy, wynikający z art. 13 lub art. 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE został uregulowany w Załączniku nr 1 (skierowany do osób kontaktowych będących pracownikami Przewoźnika) oraz Załączniku nr 2 (skierowany do Przewoźników prowadzących własną działalność gospodarczą) do Ogólnych warunków zlecenia.
10.5. Przewoźnik zobowiązuje się do zapoznania z obowiązkiem informacyjnym, o którym mowa w pkt. 10.4. Ogólnych warunków zlecenia, pracowników Przewoźnika, których dane osobowe są przetwarzane przez Zleceniodawcę.
Zmiana statusu spółki:
„M&W SPEDITION” SPÓŁKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA