Zawód kierowcy ciężarówki nie jest tak lekki, jak niektórym się wydaje. Osoby, które patrzą na takiego kierowcę z boku myślą sobie, że siedzi za kółkiem, nie przemęcza się i ciągle zmienia otoczenie, więc w sumie to ma ciekawą pracę. Mało kto jednak zastanawia się nad tym, jakie zagrożenia wynikają z prowadzenia tak specyficznego trybu życia. Jak taka praca wpływa na stan organizmu? Trzeba przyznać, że zawód ten pociąga za sobą sporo konsekwencji, niekoniecznie tych przyjemnych.

Jaki zatem powinien być dekalog kierowcy ciężarówki? Oto 10 zasad, jakie warto wziąć sobie do serca.

1. Ruch i świeże powietrze to zdrowie

W takiej pracy problemem może być brak ruchu. Jak sobie zatem z tym radzić? Trzeba szukać okazji do tego, by się ruszać. Oczywiście podczas jazdy nie jest to za bardzo możliwe, ale już podczas przerw jak najbardziej. Coraz częściej na parkingach znajdują się siłownie na świeżym powietrzu, gdzie można trochę poćwiczyć. Czemu nie zabrać ze sobą roweru i zwiedzać okolicę podczas postojów? Nie zapominajmy również o dużej dawce świeżego powietrza podczas jazdy, to pozwoli nam opanować senność podczas nużącej drogi.

2. Zadbajmy o kręgosłup

Jeśli już jesteśmy skazani na siedzenie, to zróbmy wszystko, by zminimalizować negatywny wpływ siedzącego trybu życia na nasz kręgosłup. Zadbajmy o poprawną postawę siedzącą. W sklepach można zakupić specjalne podkładki pod plecy, które polepszą ułożenie ciała. Ważne jest również, by dobrze wyregulować kierownicę i fotel, by nie narażać kręgosłupa na różne bolesne zwyrodnienia, które mogą odezwać się szybciej, niż myślimy.

3. Badajmy się regularnie

Gdy mowa o zdrowiu, to dobrze jest odwiedzać lekarza regularnie. Nie czekajmy na pierwsze niepokojące objawy, ale badajmy się systematycznie. W końcu każda niedyspozycja za kółkiem może skończyć się źle nie tylko dla nas, ale też dla innych uczestników ruchu.

4. Zdrowe menu kierowcy

Ogromnie ważną kwestią jest to, co dostarczamy naszemu organizmowi. Dlatego kolejne trzy punkty właśnie tego dotyczą. Po pierwsze, unikajmy fast foodów. To zapewne nie jest łatwe w trasie, gdzie na stacjach czy w przydrożnych barach kuszą niezdrowe rzeczy. Jednak nawet w trasie można zjeść zdrową sałatkę czy zupę zamiast kolejnego hot doga. Z czasem będzie nam na pewno łatwiej odmawiać sobie niezdrowych rzeczy. Podjadanie podczas jazdy na pewno kusi, jednak zawsze można wybrać bardziej zdrowe przekąski, takie jak orzechy czy suszone owoce zamiast niezdrowych chipsów.

5. Woda – źródło życia

Ważne jest, by nawadniać organizm. Niedostateczna ilość wypijanych płynów może wzmagać uczucie zmęczenia czy wpływać źle na układ moczowy. Oprócz tego nieodpowiednie nawodnienie to spadek koncentracji, który może być wyjątkowo niebezpieczny na drodze. Pamiętajmy, że najlepszych napojem jest po prostu woda.

6. Wyrzućmy używki

Kolejny punkt to unikanie używek takich jak alkohol czy papierosy. Raczej nie trzeba tutaj tłumaczyć ich negatywnego wpływu na nasze ciało.

7. Sen dobry na wszystko

Wysypianie się jest rzeczą szalenie ważną. Zbyt mała ilość snu może doprowadzić do zmęczenia, spadku koncentracji, a w najgorszym wypadku do zaśnięcia za kierownicą. Pamiętajmy o tym.

8. A co ze stresem?

Praca kierowcy nieraz wiąże się ze stresem. Należy nauczyć się jak sobie z nim radzić. W samochodzie mamy świetne warunki do słuchania muzyki, jaką lubimy i która rozładowuje wszelkie napięcia. Nauczmy się też najprostszych ćwiczeń oddechowych, które są w takich sytuacjach bardzo pomocne.

9. Kontakt z ludźmi dobry na samotność

Taka praca w pojedynkę sprzyja przygnębieniu i złemu nastrojowi. Starajmy się rozmawiać i utrzymywać kontakt choćby z innymi kierowcami. Chwila rozmowy pomoże nam przegnać zły i melancholijny nastrój.

10. Dni wolne odskocznią od pracy

I na koniec pamiętajmy, że gdy już mamy ten upragniony wolny weekend, to jak najmniej czasu spędzajmy w samochodzie. Spędźmy ten czas aktywnie. Pobiegajmy albo wybierzmy się na wycieczkę rowerową. Spędźmy trochę czasu na łonie natury i dajmy odetchnąć swojemu organizmowi.

Te zasady powinny być znane każdemu zawodowemu kierowcy. Są bowiem niezbędne, gdy chodzi o zachowanie dobrego zdrowia oraz kondycji. Przecież każdy chce się cieszyć jak najdłużej świetną formą, która przydaje się nie tylko w pracy, ale też poza nią. Aby móc cieszyć się życiem jak najdłużej.