W anglosaskiej kulturze – small talk to coś oczywistego. Przez Polaków natomiast, często postrzegane jest jako pochłaniające czas, bezsensowne rozmawianie o niczym. To błąd – nie o niczym, tylko na niezobowiązujące tematy i nie pochłaniające czas, bo small talk ma to do siebie, że trwa krótko.

Oferta pracy handlowiec z językiem francuskim Oborniki Wlkp

Czym jest a czym nie jest small talk

Small talk to dosłownie pogawędka. Gdybyśmy chcieli uściślić definicję, powiedzielibyśmy: „Niezobowiązująca pogawędka”. To krótka wymiana zdań na tematy ogólne z osobami, z którymi nie łączą nas bliskie relacje. Sztuka prowadzenia „niezobowiązującej pogawędki” przydaje się w kontaktach zawodowych (spotkanie z klientem przebiegnie w przyjemniejszej atmosferze, jeśli przed poruszeniem zasadniczych tematów, wymienimy kilka luźnych uwag towarzyskich. Nawiązywanie nowych znajomości zaczyna się właśnie od small talk.

Pogawędką nie nazwiemy rozmowy na tematy polityczne, biznesowe, zawodowe jednego z rozmówców, nie powinno się rozmawiać o chorobach, śmierci czy innych tragediach. Cechą nadrzędną small talku jest bowiem budowanie pozytywnej atmosfery.

Small talk to nie tylko mówienie, ale też aktywne słuchanie i okazywanie zainteresowania np. gestem, uśmiechem, wtrąconym słowem, skinieniem głową. Koniecznie trzeba patrzeć rozmówcy w oczy, to nie tylko oznaka kultury i szacunku, ale też dowód na to, że naprawdę słuchamy.

Czy niezobowiązująca rozmowa jest stratą czasu?

Zdecydowanie nie. Small talk to w istocie rzeczy zbieranie informacji o rozmówcy. Czy jest to człowiek otwarty, kulturalny czy też raczej zamknięty w sobie introwertyk? Wiedza ta przyda się zwłaszcza na płaszczyźnie zawodowej. Small talk stosują nawet konsultanci w sklepach. Krótka rozmowa z potencjalnym klientem pozwala ocenić jego zainteresowanie produktem i odpowiednio dopasować strategię sprzedaży.

Jakie korzyści przynosi small talk?

Na pewno poprawia nastrój, bo trudne tematy trafiają na listę tych zakazanych. Pozwala poznać rozmówcę i nawiązać pierwszy kontakt. Uczy słuchania i okazywania zainteresowania drugiej osobie. Jest lekcją kontaktów interpersonalnych dla nieśmiałych. To ćwiczenie, które można wykonywać niemal wszędzie, np. w sklepie lub komunikacji publicznej.

W kontaktach zawodowych small talk pomaga budować długotrwałe relacje, sprowadzić spotkanie handlowe do mniej oficjalnego, co znacznie ułatwia finalizowanie transakcji.

W relacji pracownik – szef także warto wykorzystywać atuty, jakie niesie ze sobą small talk, szczególnie teraz, w dobie pandemii, gdy większość spotkań odbywa się zdalnie i kontakty interpersonalne są mocno ograniczone. Small talk pomaga budować i wzmacniać dobre relacje, ułatwia zachowanie kultury wypowiedzi, także w przypadku poruszania trudnych tematów, tworzy pozytywny wizerunek firmy.

Jak właściwie poprowadzić niezobowiązującą rozmowę? Zasady udanego small talku

Przede wszystkim nie zapomnij się przedstawić, jeśli rozmawiasz z kimś po raz pierwszy. Uśmiechnij się, to zawsze pomaga. Nie stawaj za blisko, żeby rozmówca nie poczuł się przytłoczony. Staraj się patrzeć drugiej osobie w oczy, okazuj zainteresowanie tym, co mówi. Zadawaj pytania otwarte, które skłaniają do udzielania długich odpowiedzi. Uczciwie odpowiadaj na zadawane pytania. Unikaj tematów kontrowersyjnych. Jeśli musisz nagle zakończyć rozmowę, nie odchodź bez pożegnania.

Czytaj artykuły o podobnej treści

Sprawdź cykl artykułów o tematyce #zatrudnienie #rekrutacja #rozwójosobisty.