Maszyny ciężkie
Nasz rodzimy przemysł w dość dużej mierze posiłkuje się urządzeniami sprowadzanymi z Niemiec. Dotyczy to głównie maszyn budowlanych, rolniczych oraz wszelkiego rodzaju innych produktów inżynierii maszynowej.
Z zachodu przyjeżdżają do nas nie tylko gotowe, całe maszyny, ale również masowe ilości podzespołów, w które są one wyposażane. To właśnie niemiecki rynek dostarcza nam znaczącej ilości dostępnych w sprzedaży wyrobów technologicznych.
Samochody i cały Automotive
Nie da się ukryć, że jako kraj nie jesteśmy w tej kwestii samowystarczalni. Nie oznacza to, że nie produkujemy w Polsce żadnych samochodów oraz podzespołów. W naszym kraju jest kilka fabryk międzynarodowych koncernów, które produkują wybrane modele ze swojej oferty.
Jednak większość aut i części do nich dostarczana jest z Niemiec do Polski. Uwarunkowane jest to w głównej mierze faktem, że niemiecki przemysł motoryzacyjny ma się znacznie lepiej i tam właśnie zlokalizowane są większości firm, które dostarczają nam produkty z branży Automotive.
Wyroby metalowe i hutnicze
Do Polski importujemy również wszelkiego rodzaju gotowe wyroby metalowe oraz hutnicze. Pomimo dość dobrze rozwiniętego przemysłu hutniczego w Polsce, niestety duży wpływ na jego działanie mają warunki, jakie wpływają na jego rozwój.
Przykładowo, ceny prądu u zachodnich sąsiadów są prawie o połowę niższe niż u nas. To w rezultacie przekłada się na finalną cenę produktu oraz opłacalność produkcji.
Produkty chemiczne
Do Polski co roku sprowadzamy masę wyrobów chemicznych, które służą nie tylko do podstawowych czynności gospodarczych, ale również przeznaczone są do innych zadań.
Powody tego zjawiska są dwa. Pierwszym jest brak dostępności tych wyrobów na rynku polskim. To sprawia, że aby dany produkt zaistniał u nas, potrzebne jest jego zaimportowanie. Drugą przyczyną jest lepsza jakość produktów przeznaczonych na rynek niemiecki niż tych samych, ale przeznaczonych na rynek polski.
Żywność oraz tekstylia i tworzywa sztuczne
W przypadku żywności, prym wiodą głównie zachodnie słodycze i wyroby dla dzieci. Nie można też zapomnieć o produktach pochodzenia zwierzęcego. Z kolei niemieckie tworzywa sztuczne i tekstylia są bardzo rozchwytywane przez Polaków ze względu na jakość i trwałość.
Obecna sytuacja i prognoza na rok 2017
W roku 2016 do naszego kraju dostarczane były głównie towary z wyżej opisanych grup. Import produktów z Niemiec stanowi obecnie prawie 30% ogólnej wartości importowanych dóbr do Polski. Wartość ta cały czas rośnie, ponieważ stopa życiowa Polaków podnosi się z roku na rok. To z kolei przekłada się na rosnący popyt na coraz lepsze produkty.
Lista rzeczy, które chętnie sprowadzamy do naszego kraju jest naturalnie znacznie dłuższa i z pewnością będzie się ona wydłużać wraz z upływem czasu. Niewątpliwie w nadchodzącym 2017 roku będziemy importować jeszcze więcej. Przyczynią się do tego głównie rosnące zapotrzebowania naszych rodaków, czy wyższe płace.
Niejednokrotnie będzie to miało miejsce również ze względu na koszty wytworzenia danego dobra na rodzimym rynku lub brak jego dostępności. Przy dzisiejszym stanie infrastruktury w Polsce oraz ciągle rozwijających się firmach, które świadczą usługi transportowe, import jest o wiele korzystniejszym rozwiązaniem niż produkcja krajowa.