Piętrowanie palet w magazynach oraz autach dostawczych to świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca. Odpowiednie składowanie palet umożliwia ergonomiczne zapanowanie nad przestrzenią.

Tak więc palety najczęściej organizowane są w konstrukcje gniazdowe, które umożliwiają układanie jednej w drugą. Dzięki temu nie marnujemy powierzchni przestrzeni, na której umieszczamy towar i zachowujemy większy porządek.

Palety to niezwykle funkcjonalny przedmiot, który umożliwia odpowiednie organizowanie przestrzeni – zarówno w halach magazynowych, jak i podczas transportu. Piętrowanie palet to popularna praktyka, umożliwiająca załadowanie więcej towaru za jednym razem, a także przyspieszająca załadunki i rozładunki.

Najpopularniejszym ich rodzajem są palety drewniane, ale przedsiębiorcy stosują równie często palety plastikowe, a niekiedy metalowe. Te ostatnie są znacznie cięższe i droższe, jednak i bardziej trwałe. Sprawdź, jak poprawnie piętrować palety i dlaczego warto to robić!

Poprawne piętrowanie palet

W większości magazynów znajdziemy maszyny, które pomogą w odpowiednim piętrowaniu palet. To między innymi urządzenia takie jak: przenośniki taśmowe, łańcuchowe, rolkowe i paskowe, owijarka do palet, paletyzator czy bandownica. Pomagają one w odpowiednim przetransportowaniu, ułożeniu i zabezpieczeniu palet oraz towarów.

Należy pamiętać, że kolumna, którą tworzą palety, musi być stabilna. Dlatego też środek ciężkości należy ustawić tak, aby znajdował się w centrum. Trzeba także zabezpieczyć teren wokół piętrowanych palet. Nawet jedno uderzenie kolumny może sprawić, że cały blok się przewróci.

Ponadto nie należy doprowadzić do odchylenia bloku palet od pionu (dopuszczalne odchylenie to 2%) oraz budować za wysokich stosów. To także może sprawić, że cały blok nie będzie stabilny.

Piętrowanie palet powinno być ułożone na zakładkę, a co kilka warstw należy zastosować przekładkę stabilizującą powstały stos. O towar ułożony na paletach należy zadbać poprzez streczowanie, bandowanie i użycie kapturów z termokurczliwej folii, aby nie spadły podczas transportu palet.

Fachowy transport na paletach

Poszukujesz fachowego transportu palet? Chcesz by Twój paletowany ładunek bezpiecznie i na czas dotarł w dowolne miejsce w Polsce? Nasza firma specjalizuje się w przewozie towarów oraz rzeczy na paletach.

Dopuszczalna wysokość, waga i nacisk materiałów

Nie istnieje ogólny przepis dotyczący wysokości i wagi palet. Ilość oraz wysokość piętrowanych palet jest zależna od wytycznych producenta oraz rodzaju tworzywa i wytrzymałości podłoża. Wysokość, waga i nacisk zależą także od dostępnych środków transportu oraz dozwolonego obciążenia palet przeznaczonych do składowania.

Dlatego też nie ma konkretnego przepisu określającego te parametry. Przepisy BHP sugerują, aby każdy przedsiębiorca indywidualnie określił parametry składowania palet i zamieścił je w instrukcji dotyczącej bezpieczeństwa magazynowania.

pietrowanie palet - jak to robic

Jakie materiały można piętrować?

W trakcie piętrzenia materiałów należy pamiętać o zachowaniu stabilności stosu. Dlatego też do piętrowania nadają się te towary, które są odpowiednio wytrzymałe. Powinny być wystarczająco twarde, odporne na ściskanie i odkształcanie pod wpływem czynników fizycznych, np. wilgoci, długotrwałego nacisku lub temperatury.

Jakie mogą być skutki nieprawidłowego piętrowania palet?

Piętrowanie palet jest jedną z najczęściej stosowanych metod magazynowania, która jednocześnie wymaga zaostrzonych środków ostrożności. Palety w magazynach muszą być piętrowane na wysokości dostosowanej do zaleceń producenta i rodzaju przekładek.

Przewrócenie takiej kolumny palet może spowodować nie tylko uszkodzenie towaru czy jego doszczętne zniszczenie, ale także uszkodzenie plandeki podczas transportu. Takie niedopatrzenie może również w najgorszym wypadku zakończyć się przygnieceniem pracownika.

Piętrowanie palet wcale nie musi być złożonym i trudnym procesem, a może przynieść wiele korzyści – wystarczy to odpowiednio zaplanować! Mając świadomość wszystkich wytycznych i znając najlepsze metody, można znacznie usprawnić pracę wielu osób.

Nasza firma oferuje profesjonalny transport palet do Niemiec, Belgii, Holandii oraz po całej Polsce.

Zapytaj o ofertę na transport!

Potrzebujesz oferty na transport palet z produktami spożywczymi, materiałami budowlanymi, meblami lub częściami maszyn lub pojazdów?  Nasza firma oferuje kompleksową usługę w tym zakresie. Transportujemy palety po całej Polsce oraz do wielu miejsc w Niemczech, Belgii oraz Holandii.