Czytaj artykuły o podobnej treści
Sprawdź cykl artykułów o tematyce #zatrudnienie #rekrutacja #rozwójosobisty.
Spis treści
ToggleProblemy z komunikacją interpersonalną nie są niczym nowym. O nieporozumienia łatwo szczególnie na płaszczyźnie zawodowej, gdzie do głosu dochodzą niepotrzebne emocje. Znajomość czterech płaszczyzn porozumienia może znacznie ułatwić prawidłową interpretację wypowiedzi rozmówcy oraz uniknąć problemów z komunikacją.
Friedman Schulz von Thun, psycholog, który dał się poznać przede wszystkim jako ekspert w dziedzinie komunikacji międzyludzkiej. W 1977 roku ogłosił autorską teorię dotyczącą czterech płaszczyzn wypowiedzi, z których każda niesie inne możliwości interpretacji. Potocznie nazywa się ją teorią czworga uszu Friedmana Schulz von Thuna. W teorii tej wyróżniono:
Jeśli zarówno nadawca, jak i odbiorca komunikatu posługują się płaszczyzną rzeczową, problem z komunikacją i niezrozumień właściwie nie istnieje. Menedżer mówi, że trzeba poprawić projekt, pracownik go poprawia, doprecyzowując wcześniej, które jego fragmenty wymagają korekty.
Jeśli jednak menedżer skorzysta z płaszczyzny rzeczowej lub apelu, wyrażając swoje oczekiwania dość jasno, natomiast pracownik odbierze komunikat na płaszczyźnie relacji bądź ujawniania siebie, może dojść do nieporozumienia. W takim wypadku gdy menedżer powie, że projekt wymaga korekty, pracownik usłyszy: jesteś mało twórczy, zawiodłem się na tobie, rozważam usunięcie cię z zespołu.
W rozmowach zawodowych trzeba umieć odrzucać otoczkę emocji i skupić się tylko na płaszczyźnie rzeczowej. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Ich konsekwencje, w zależności od powagi sytuacji, mogą być różnorakie, począwszy od drobnych niuansów, które łatwo wyjaśnić, skończywszy na – w skrajnych sytuacjach – rozpadzie zespołu. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego menedżera, który umie jasno komunikować swoje potrzeby i oczekiwania.
W rozpoznaniu konkretnej płaszczyzny porozumienia pomocne będą tzw. pytania pomocnicze, które można sobie zadać w myślach.
Sprawdź cykl artykułów o tematyce #zatrudnienie #rekrutacja #rozwójosobisty.