Praca zawodowego kierowcy ciężarówek obsługującego transport międzynarodowy nie jest lekka. Dotyczy to zwłaszcza kierowców pracujących w systemie tzw. przerzutów, którzy jeżdżą bez wracania do bazy. Kierowcy wykonujący takie zlecenia pracują z reguły w cyklach określanych 3/1, 4/1 lub 6/2.

Co oznaczają te nazwy?

W systemie 3/1 kierowca wykonuje pracę przez trzy tygodnie, a następnie ma tydzień przerwy. W systemie 4/1 kierowca pracuje cztery tygodnie i ma tygodniową przerwę. System 6/2 to sześć tygodni jazd i dwa tygodnie odpoczynku. Rzadko spotyka się kierowców pracujących w systemach 8/2 – są to przypadki odosobnione.

Czasami odpoczynek pomiędzy kursami nazywa się urlopem. Jednak taka przerwa nie może być traktowana formalnie jako zwykły urlop wypoczynkowy. Taki urlop należy się kierowcy niezależnie od ilości dni w roku spędzanych na przerwach od jazd. Ponadto często dojazdy do domu i z powrotem mogą dodatkowo zająć dwa czy trzy dni, jeśli siedziba pracodawcy znajduje się za granicą,

Osoby pracujące w firmach transportowych, zwłaszcza zlokalizowanych poza granicami Polski, muszą także liczyć się z tym, że po przerwie pracodawca zleci im kurs w innym aucie. Stanowi to dodatkowy czynnik stresogenny, ponieważ wymaga umiejętności przystosowania się do innego pojazdu. Uciążliwa jest także konieczność przetestowania nieznanego auta przed jazdą.

Innym problemem, który wiąże się z pracą kierowcy w systemie zmianowym, jest rozłąka z rodziną. Praca na długich trasach to dobry test na zaufanie w rodzinie i siłę więzi między jej członkami. Łatwiej w takim systemie organizacji pracy mają osoby, które nie założyły jeszcze rodziny, introwertycy lub ludzie niezamierzający zakładać rodziny

czas pracy kierowcy

Szukasz zleceń jako przewoźnik?

Jeśli jesteś przewoźnikiem i szukasz zleceń transportowych, to dobrze trafiłeś. Nasz firma oferuje stałą współpracę dla doświadczonych przewoźników. Skontaktuj się i zacznij z nami współpracować!

Dla kogo praca w cyklach?

Systemy pracy 3/1, 4/1 lub 6/2 są szczególnie atrakcyjne wtedy, gdy kierowca wykonuje przewozy na bardzo długich trasach. Kierowcy cały ten czas spędzają w aucie, które staje się ich drugim domem. Ci, którzy zdecydują się na pracę w wyżej wymienionych systemach, mogą liczyć na wysokie zarobki. Zarobki nieosiągalne dla kierowców pracujących w transporcie krajowym lub zjeżdżających co weekend do bazy. W systemach 3/1 i dłuższych najlepiej sprawdzą się kierowcy z długoletnim doświadczeniem – początkującym się ich nie poleca.

Doświadczony, dyspozycyjny i zorganizowany kierowca chętniej zostanie przyjęty do obsługi długich tras. Natomiast młody kierowca będzie wymagał dodatkowego wdrożenia do zawodu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób nielubiących rutyny oraz monotonnego kieratu pracy w stałych godzinach. Każdy dzień niesie nowe wyzwania i możliwości ich rozwiązania.

Praca kierowcy na długich trasach pozwala na poznawanie świata, choć nie zawsze ma się do dyspozycji czas, by zwiedzić wszystko, na co miałoby się ochotę, nie wszędzie też uda się wjechać.

Zapytaj o transport w M&W Spedition

Oferujemy profesjonalne usługi spedycyjne i transportowe. Nasza firma specjalizuje się w ciężarowym transporcie towarów, maszyn, materiałów budowlanych, zarówno na terenie Polski jak i w wielu krajach Unii Europejskiej. Jeśli szukasz doświadczonego spedytora na rynek PL oraz UE, to dobrze trafiłeś!