Czy kierowcy obsługujący ruch towarowy muszą przechodzić kwarantannę? Jak wygląda aktualna sytuacja na granicach wewnątrz Unii?

W związku z pandemią koronawirusa SARS-Cov-2, polski rząd zdecydował się na zamknięcie granic od 15 marca. Do naszego kraju mogą wjechać jedynie obywatele oraz obcokrajowcy posiadający prawo do stałego pobytu lub inne silne związki z Polską. Jednocześnie premier zapewnił, że przerwaniu nie ulegną łańcuchy dostaw, co oznacza, że transport towarów nie zostaje wstrzymany. Ochroną zajmują się obecnie służby graniczne oraz ITD.

Dla osób związanych z branżą, zmiany wiążą się ze sporym niepokojem i wzbudzają szereg wątpliwości. Kierowcy i magazynierzy obawiają się o swoje zdrowie, nie wiedzą też, jakie środki ostrożności powinni zachować w swojej pracy. Przygotowaliśmy więc artykuł, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z ograniczeniami w transporcie towarów i wyjaśniamy, jak wygląda sytuacja na polskich przejściach granicznych.

 

Transport towarów w Polsce oraz UE

Nasza firma specjalizuje się w transporcie towarów w Polsce oraz do takich krajów jak Niemcy, Belgia czy Holandia. Transportujemy maszyny, części maszyn oraz pojazdów, elementy konstrukcji czy materiały budowlane.

 

Transport międzynarodowy. Sytuacja na przejściach

Według wytycznych Komisji Europejskiej, wprowadzone przez państwa członkowskie ograniczenia nie powinny wpłynąć na transport towarów, a służby muszą przygotować rozwiązania umożliwiające jak najmniej problemowe pokonanie granicy – na przykład dedykowane dla transportu pasy priorytetowe. Sama kontrola również została ograniczona do minimum, a kierowca podczas niej nie wychodzi nawet z kabiny.

Te zasady obowiązują na granicach będących do tej pory wewnętrznymi granicami UE. W Polsce działają obecnie następujące przejścia:

  • z Niemcami: Słubice-Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą-Kietz i Zgorzelec;
  • z Czechami: Gołkowice, Lubawce i Głuchołazy;
  • ze Słowacją: Barwinek i Chyżne;
  • z Litwą: Ogrodniki;

Według raportu z 27 marca ruch na wszystkich przejściach odbywa się płynnie.

Transport towarów, a kwarantanna kierowcy tira

 

Jakie środki ostrożności musi zachować kierowca tira?

W czasie, gdy większość z nas przebywa w izolacji, a transport towarów musi funkcjonować, kierowcy, którzy nadal muszą pracować często odczuwają uzasadniony niepokój. By do minimum ograniczyć ryzyko zakażenia, ważne jest przestrzeganie zasad:

  • utrzymywanie dystansu (najlepiej 1,5 metra) od rozmówcy;
  • dokonywanie wszystkich możliwych ustaleń za pomocą środków teleinformatycznych;
  • stosowanie rękawic ochronnych oraz dezynfekcja i mycie rąk;
  • dezynfekowanie kierownic, gałek, przycisków, desek rozdzielczych i innych powierzchni.

Szczególną ostrożność należy zachować w miejscach rozładunku i załadunku, na stacjach benzynowych oraz przejściach granicznych. Środki do dezynfekcji i rękawice powinien zapewnić kierowcom pracodawca.

Koronawirus a transport towarów. Czy trzeba przejść kwarantannę?

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Infrastruktury, kierowcy obsługujący transport towarowy po wjeździe do Polski zwolnieni są z obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Zwolnienie dotyczy zarówno kierowców przewożących towar, jak i odbywających przejazd do miejsca załadunku lub przejeżdżających przez nasz kraj tranzytem. Obejmuje ono obywateli UE oraz pozostałych państw, pod warunkiem że legitymując się świadectwem kierowcy. Obostrzenia potrwają co najmniej do 13 kwietnia.

Zapytaj o ofertę na transport!

Posiadasz towary lub rzeczy, które muszą być terminowo i profesjonalnie przetransportowane w Polsce lub w dowolne miejsce w Niemczech, Belgii czy Holandii? Dobrze trafiłeś. Nasza firma od lat oferuje kompleksowe usługi spedycyjne.