Transport towarów w Polsce oraz UE
Nasza firma specjalizuje się w transporcie towarów w Polsce oraz do takich krajów jak Niemcy, Belgia czy Holandia. Transportujemy maszyny, części maszyn oraz pojazdów, elementy konstrukcji czy materiały budowlane.
Spis treści
ToggleW związku z pandemią koronawirusa SARS-Cov-2, polski rząd zdecydował się na zamknięcie granic od 15 marca. Do naszego kraju mogą wjechać jedynie obywatele oraz obcokrajowcy posiadający prawo do stałego pobytu lub inne silne związki z Polską. Jednocześnie premier zapewnił, że przerwaniu nie ulegną łańcuchy dostaw, co oznacza, że transport towarów nie zostaje wstrzymany. Ochroną zajmują się obecnie służby graniczne oraz ITD.
Dla osób związanych z branżą, zmiany wiążą się ze sporym niepokojem i wzbudzają szereg wątpliwości. Kierowcy i magazynierzy obawiają się o swoje zdrowie, nie wiedzą też, jakie środki ostrożności powinni zachować w swojej pracy. Przygotowaliśmy więc artykuł, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z ograniczeniami w transporcie towarów i wyjaśniamy, jak wygląda sytuacja na polskich przejściach granicznych.
Nasza firma specjalizuje się w transporcie towarów w Polsce oraz do takich krajów jak Niemcy, Belgia czy Holandia. Transportujemy maszyny, części maszyn oraz pojazdów, elementy konstrukcji czy materiały budowlane.
Według wytycznych Komisji Europejskiej, wprowadzone przez państwa członkowskie ograniczenia nie powinny wpłynąć na transport towarów, a służby muszą przygotować rozwiązania umożliwiające jak najmniej problemowe pokonanie granicy – na przykład dedykowane dla transportu pasy priorytetowe. Sama kontrola również została ograniczona do minimum, a kierowca podczas niej nie wychodzi nawet z kabiny.
Te zasady obowiązują na granicach będących do tej pory wewnętrznymi granicami UE. W Polsce działają obecnie następujące przejścia:
Według raportu z 27 marca ruch na wszystkich przejściach odbywa się płynnie.
W czasie, gdy większość z nas przebywa w izolacji, a transport towarów musi funkcjonować, kierowcy, którzy nadal muszą pracować często odczuwają uzasadniony niepokój. By do minimum ograniczyć ryzyko zakażenia, ważne jest przestrzeganie zasad:
Szczególną ostrożność należy zachować w miejscach rozładunku i załadunku, na stacjach benzynowych oraz przejściach granicznych. Środki do dezynfekcji i rękawice powinien zapewnić kierowcom pracodawca.
Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Infrastruktury, kierowcy obsługujący transport towarowy po wjeździe do Polski zwolnieni są z obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny.
Zwolnienie dotyczy zarówno kierowców przewożących towar, jak i odbywających przejazd do miejsca załadunku lub przejeżdżających przez nasz kraj tranzytem. Obejmuje ono obywateli UE oraz pozostałych państw, pod warunkiem że legitymując się świadectwem kierowcy. Obostrzenia potrwają co najmniej do 13 kwietnia.
Posiadasz towary lub rzeczy, które muszą być terminowo i profesjonalnie przetransportowane w Polsce lub w dowolne miejsce w Niemczech, Belgii czy Holandii? Dobrze trafiłeś. Nasza firma od lat oferuje kompleksowe usługi spedycyjne.