Wszyscy doskonale wiemy, że branża transportowa generuje ogromne przychody. Skutkiem tego jest to, że jest ona bardzo narażona na wszelkiego rodzaju zatory płatnicze. Co gorsze, należności, jakie wynikają z wykonanego transportu, naprawdę nierzadko ulegają przedawnieniu. Dla wielu przewoźników jest to niemały problem, który może doprowadzić nawet do zamkniecia firmy. Czy brak płatności w branży transportowej to norma? Jak tego uniknąć?

Brak płatności za wykonany transport Jak tego uniknąć

Branża transportowa a opcje płatność – co warto wiedzieć?

Każdy przewoźnik zdaje sobie sprawę z tego, że branża transportowa charakteryzuje się długimi terminami oczekiwania na zapłatę. Standardem w tej kwestii jest okres 45 dni, jednak niektóre firmy wydłużają go do dwóch miesięcy (60 dni), a jeszcze inne do nawet trzech (90dni). Czas ten liczony jest od dnia dostarczenia kompletu dokumentów za wykonany transport. Właśnie dlatego coraz popularniejsze stają się tak zwane płatności SKONTo. Polegają one na znacznie szybszym otrzymaniu płatności w zamian za kilka procent wynagrodzenia, które zostają potrącone z frachtu. Spora część przewoźników decyduje się na właśnie takie rozwiązanie. Pozwala to zapewnić płynność finansową w firmie oraz upewnić się, czy zleceniodawca na pewno wypłaci wynagrodzenie w uzgodnionym terminie i kwocie. Niemała ilość przedsiębiorstw zapewnia korzystne stawki za fracht, a później w każdej możliwej okazji starają się je obniżyć.

W jaki sposób uniknąć braku płatności za wykonany transport?

Współpraca ze spedycją to naprawdę dochodowy biznes, o czym już pisaliśmy w tym artykule Współpraca ze spedycją. Dlaczego się opłaca. Niestety niekiedy rzeczywistość okazuje się bardzo brutalna, a brak płatności za transport to problem, z którym boryka się coraz więcej firm. Jak z tym walczyć? Na samym początku musimy wspomnieć o tym, aby nawiązywać współpracę tylko i wyłącznie ze sprawdzonymi przedsiębiorstwami. Jeśli ktoś daną firmę nam poleci, to z pewnością okaże się ona lepszą propozycją niż zupełnie nieznane przedsiębiorstwo. Nie bez znaczenia są również wszelkiego rodzaju uwagi zawarte w zleceniu. Znajdziemy w nim wiele cennych wytycznych, z którymi trzeba się zapoznać, jednak nie na wszystkie trzeba się godzić. Należy również zracać uwagę na to, z jakiego kraju jest dana firma. W Niemczech, Belgii, Holandii terminy płatności wydłużają się nawet do 60 dni od dnia dostarczenia dokumentów, natomiast od spedycji z Włoch lub Hiszpanii zapłatę za transport możemy otrzymać czasem po 90 dniach. Warto także negocjować ceny, gdyż nieraz będziemy w stanie dzięki temu otrzymać naprawdę korzystne zlecenie.

Szukasz wypłacalnej spedycji?

Zapraszamy do współpracy przewoźników, którym zależy na stałej i owocnej współpracy oraz zachowaniu płynności finansowej.