Jako kierowca w firmie transportowej, której specjalizacją jest transport międzynarodowy zapewne większość czasu jesteś w trasie, natomiast we własnym domu – okazjonalnie. Jak w takiej sytuacji mieć dobry kontakt ze swoim dzieckiem oraz czynnie uczestniczyć w jego wychowaniu?

W wakacje, wielu rodziców ma problem ze znalezieniem opieki dla swojej pociechy. Kiedy praca zawodowa polega na częstych wyjazdach w trasy międzynarodowe, jest jeszcze trudniej. Dlaczego więc, nie zabrać dziecka ze sobą w podróż, która może okazać się wspaniałą i niezapomnianą przygodą?

dziecko-w-ciezarowce

Bezpieczny i terminowy transport

Potrzebujesz doświadczonej firmy spedycyjnej, która bezpiecznie i terminowo przetransportuje towary, rzeczy, maszyny w dowolne miejsce w Polsce, a także do takich krajów jak Niemcy, Belgia czy Holandia?

Dziecko w ciężarówce? Jak zorganizować taką podróż?

Zasadniczo nie ma przeszkód, żeby przewozić dziecko w ciężarówce. Uzgodnij jednak ze swoim pracodawcą, że zamierzasz zabrać dziecko ze sobą w trasę.  Jeśli pracodawca bierze odpowiedzialność za osoby poruszające się jego flotą, może mieć uzasadnione obiekcje. Podobnie w niektórych miejscach rozładunków może obowiązywać zakaz wpuszczania dzieci na teren magazynu, w innych wymagają jedynie ochronnej kamizelki oraz kasku dla dziecka.

Zabierając dziecko w taką podróż, zadbaj przede wszystkim o jego bezpieczeństwo. Dziecko trzeba przewozić ciężarówką w foteliku, jeśli ma do 1,50 m wzrostu. Pamiętaj, że jeśli samochód ma poduszki powietrzne, nie można usadzić dziecka tyłem do kierunku jazdy. Oczywiście fotelik musi być prawidłowo wpięty i odpowiednio atestowany – kupując go, zapoznaj się z informacjami udostępnianymi przez producenta. Za nieodpowiedni fotelik możesz dostać karę grzywny. Wyższe dzieci muszą być po prostu przypięte pasami. Nowe, obowiązujące od 2015 roku przepisy, zniosły ograniczenia dotyczące wieku minimalnego (kiedyś granicą był 12 rok życia). Warto wiedzieć, że przepisy mogą minimalnie różnić się w zależności od kraju.

Udając się w trasę międzynarodową dziecko będzie potrzebowało paszportu, żeby przekroczyć granicę Polski. Pamiętaj również o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego, od nieszczęśliwych wypadków, szczególnie, jeśli Twoja pociecha to mały łobuziak.

Dziecko w ciężarówce jest niedopuszczalne jeśli trudnisz się transportem ADR, są to materiały uznane za niebezpieczne.

Czas ruszyć w drogę…

Po dokonaniu odpowiednich uzgodnień z pracodawcą oraz zadbaniu o kwestie bezpieczeństwa można zaplanować a następnie ruszyć w drogę ze swoim małym towarzyszem. Dla dziecka taka trasa, w szczególności międzynarodowa może być wyjątkowym doświadczeniem, które z pewnością będzie miło wspominał przez całe życie.

Dobrze jest jednak zacząć od krótszej trasy – na przykład realizując transport do Niemiec, Belgii, Holandii. Daleka podróż może być dla dziecka męcząca i zniechęcić je do kolejnych wyjazdów. Weekend, kiedy obowiązuje zakaz poruszania się TIR-ami, to dobry moment, aby zatrzymać się w jakimś urokliwym miejscu i pozwiedzać.

Każdego dnia podróży można pokazać dziecku inne aspekty tej pracy – nauczyć go jak należy zachowywać się na drodze (co pomoże wyrobić nawyki przyszłego kierowcy), zabrać na nocną trasę, czy w ramach kolacji przygotować grilla podczas postoju. Długie godziny spędzone w samochodzie to przede wszystkim dobry pretekst do rozmów. W ten sposób wspólnie spędzony czas pomoże nadrobić chwile nieobecności rodzica podczas roku szkolnego. Maluch będzie miał okazję, żeby zobaczyć jak pracuje jego rodzic, co robi kiedy nie ma go w domu.

Dzięki temu przynajmniej podczas wakacji nie musisz martwić się tym, że uciekają Ci cenne chwile z dzieckiem. Co więcej, taka podróż dziecka w ciężarówce może być także początkiem nowej pasji. Być może połknie bakcyla i zechce zostać zawodowym kierowcą ciężarówki w przyszłości.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jako doświadczona i profesjonalna firma spedycyjna kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo zarówno przewożonych przez nas ładunków jak i pracujących dla nas przewoźników. Doskonale poruszamy się gąszczu polskich i międzynarodowych przepisów transportowych.