Stawka za transport ciężarowy. Jak obliczyć koszt transportu?

Wielkość ładunku, długość i rodzaj trasy oraz typ samochodu – to tylko niektóre z czynników wpływających na cenę transportu ciężarowego. Stawka za transport ciężarowy – od czego jeszcze może ona zależeć?

Wielkość ładunku. Co wpływa na stawkę za transport ciężarowy?

Tu znaczenie mają dwa parametry: objętość oraz waga. Pierwszy jest ważny ze względu na to, że nie zapełniając całej przestrzeni, przewoźnik może zabrać również inny ładunek i w ten sposób optymalizować koszty. Drugi wynika zaś z prostej zależności między wagą ładunku i zużyciem paliwa. Im więcej przewoźnik go zużyje, tym wyższa będzie naliczona przez niego za transport ciężarowy stawka.

Szukasz doświadczonej spedycji?

Jeśli poszukujesz doświadczonej firmy spedycyjnej, która kompleksowo zajmie się organizacją oraz przeprowadzeniem transportu dla Twojej firmy, to dobrze trafiłeś. Działamy na polskim oraz europejskim rynku spedycji od wielu lat.

Rodzaj samochodu

Im większy samochód jest wymagany do przewiezienia ładunku, tym droższy będzie transport. Najmniej zapłacą podmioty zamawiające niewielki transport, który może obsłużyć bus lub samochód ciężarowy bez naczepy (tzw. solówka). Zlecenie wymagające użycia większego auta będzie naturalnie droższe ze względu choćby na wyższe koszty jego eksploatacji.

Liczba kilometrów i czas transportu

Stawka za transport ciężarowy będzie tym większa, im dłuższą drogę ma przebyć ładunek. Warto jednak zauważyć, że stawka za kilometr może obniżać się wraz ze zwiększeniem ich liczby. Wynika to z faktu, że na krótszych trasach zwykle więcej jest punktów załadunku i rozładunku, co sprawia, że przewoźnik może nie zdążyć przyjąć kolejnego zamówienia. Dlatego wiele firm krótkie transporty rozlicza, ustalając dniówkę.

Solo czy w doładunku?

Kolejny czynnik wpływający na naliczoną dla transportu ciężarowego stawkę to fakt, czy dany przewóz będzie odbywał się solo czy też na zasadzie doładunku. Oczywiście przewoźnikowi łatwiej będzie zoptymalizować koszty, jeśli przestrzeń ładunkowa będzie dzielona na ładunki różnych klientów. W takim przypadku cena dla klienta będzie niższa.

Stawka za transport ciężarowy. Jak to obliczyć?

 Rodzaj trasy, a stawka za transport ciężarowy

Obowiązująca transport ciężarowy cena zależy też od rodzaju trasy, na której będzie odbywał się dany przewóz. Wyższą stawka za transport ciężarowy ma miejsce, gdy zamawiamy transport międzynarodowy. Na koszt transportu może wpłynąć również ukształtowanie terenu. Jeśli trasa przewozu ma wieść przez tereny górzyste, ten dla przewoźnika będzie wiązał się ze zwiększonym zużyciem paliwa. To z kolei wpłynie na wyższą cenę transportu.

Dodatkowe usługi. Jak wpływają na stawkę za transport ciężarowy?

Wraz z transportem możemy zamówić także dodatkowe usługi, które oczywiście zwiększą koszt przewozu. Do najważniejszych należą pomoc przy rozładunku i załadunku oraz magazynowanie towarów.

Poza tym na zwiększenie kosztów, może wpłynąć też rodzaj towaru – jeśli ten wymaga dodatkowego zabezpieczenia lub należy do ładunków niebezpiecznych i powinien być przewożony na zasadach konwencji ADR. Stawka za transport ciężarowy może być również wyższa, jeśli zależy nam na szybszym dostarczeniu – zwłaszcza tego samego dnia.

Jak wycenić stawkę za transport?

Jak widać, na ostateczną cenę transportu ciężarowego wpływa wiele zmiennych. Samodzielnie trudno więc oszacować, jakie koszty w związku z nim poniesiemy. By uzyskać szybką i precyzyjną informację, warto wypełnić formularz dostępny na stronie https://www.mw-spedition.com/kontakt/wycen-transport/.

Poszukujesz spedycji do współpracy?

Jesteś przewoźnikiem i poszykujesz stałych zleceń transportowych? Chętnie podejmiemy współpracę z doświadczonymi i wykwalifikowanymi przewoźnikami. Gwarantujemy stałe zlecenia i długoterminową współpracę na uczciwych warunkach.